8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

UP, për 10 mijë vende kanë aplikuar rreth 20 mijë kandidatë

Studentet ne PrishtineRreth 20 mijë nxënës kanë aplikuar për t’u bërë studentë të Universitetit të Prishtinës. Mirëpo vetëm 10 mijë nga ta do ta kenë fatin që të pajisen me indeks.

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, të enjten ka mbyllur konkursin për pranimin e studentëve të rinj, shkruan Tribuna.

Sipas drejtuesve të këtij universiteti, rreth 10 mijë e 54 vende janë të lira për të mirëpritur studentët në UP.

Zëdhënësi i rektoratit, Ardian Gola, thotë se për këtë vit, interesimi i atyre që dëshirojnë të bëhen pjesë e Universitetit të Prishtinës ka qenë mjaft i madh dhe se procesi i aplikimit të studentëve ka shkuar në mënyre të qetë.

“Procesi ka shkuar në mënyrë të qetë. Për 10 mijë vende kanë aplikuar rreth 20 mijë kandidatë”, ka thënë Gola.

Më Shumë

Ndahen 2 milionë euro për pastrimin e këtyre lumenjve të Kosovës

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Liburn Aliu, ka bërë të ditur se janë hapur procedurat e prokurimit, për pastrimin e shtretërve të lumenjëve...

25-vjetori i masakrës së Lubizhdës, Haradinaj: Hasi dha shumë për atdheun

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar në 25-vjetorin e vrasjes së tyre, 54 shqiptarët e Lubizhdës së Hasit.   Ish-kryeministri thotë...

Lajmet e Fundit