25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Varri i Isa Boletinit do të mbetet bosh

Varri që ishte përgatitur për eshtrat e rivarrimit të Isa Boletinit është bosh. Ai edhe do të mbetet i tillë, sepse vendimi i fundit thotë se eshtrat e heroit do të rivarrosen në Vlorë.

Ky vendim i miratuar nga Qeveria e Shqipërisë, po konsiderohet si gabim nga banorët e Boletinit, njofton Klan Kosova.

Rrustem Xhemajli, i afërm i Isa Boletinit, dëshiron që heroi të rivarroset në tokën e të parëve.

Ata thonë se Isës do t’i kthehet nami vetëm kur eshtrat e tij të kthehen pranë Kodrës së Sokolicës.

Qeveria e Kosovës qysh në vitin 2004 pati vendosur që heroi të rivarrosej në Boletin, pasi dihej se eshtrat ishin kthyer nga Mali i Zi.

Klan Kosova, muaj më parë përgatiti edhe një dokumentar dedikuar rrugëtimit të këtyre eshtrave për më se një shekull nga vrasja në Podgoricë. Kockat edhe në këto momente mbahen të fshehura nga të afërmit e Isës.

Më Shumë

Totaj mirëpret ambasadorët e huaj: Biseduam për mundësinë e zhvillimit të turizimit

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj priti sot në takim ambasadorë të huaj të akredituar në Republikën e Kosovës, me të cilët zhvilloi edhe shëtitje...

Fury i kërkon Joshuas luftë në shtator: Eja t’ia japim botës atë që dëshiron ta shohë

Kampioni i botës për peshat e rënda Tyson Fury thotë se dëshiron të përballet me britanikun Anthony Joshua dhe që këtij të fundit i...

Lajmet e Fundit