25.8 C
Prizren
E enjte, 18 Korrik, 2024

Vdes heroi i Luftës së Dytë Botërore në moshën 101 vjeçare

Një hero i Luftës së Dytë Botërore që shpëtoi nga kampet naziste katër herë ka vdekur në moshën 101 vjeçare.

David Thomas Davies nuk pranoi të flasë për përvojat e tij të luftës për shumë vite, madje edhe për miqtë dhe familjen, transmeton lajmi.net.

The Sun shkruan se Z. Thomas, nga Dryslwyn, Carmarthenshire, shkroi libra në anglisht, të quajtur “Të Gjithë për Lirinë”, një histori e vërtetë e arratisjes nga nazistët.

Udhëheqësi i Këshillit Carmarthenshire Emlyn Dole, tha: “Ne jemi shumë të trishtuar kur mësojmë për vdekjen e DT Davies, një zotëri i vërtetë në çdo kuptim të fjalës. Ai ishte një njeri me një forcë të madhe karakteri”.

 David Thomas Davies managed to escape from Nazi prison camps four times

Më Shumë

Aksident trafiku në Gjinoc të Suharekës, lëndohet një person

Një aksident trafiku ka ndodhur ditën e  diel në Gjinoc të Suharekës. Si pasojë e këtij aksidenti një person ka pësuar lëndime të lehta. Rastin për...

Shërbimi i Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit forcon bashkëpunimin me Klinikën e Kardiologjisë së QKUK-së

Dr. Narqize Arënliu Hoxhaj, drejtoreshë ekzekutive, së bashku me drejtorin mjekësor, Dr. Hasan Arzuallxhiu dhe drejtorin e infermierisë, Bsc. Fevzi Xhemali, së premtes, në...

Lajmet e Fundit