22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Vëzhguesit e BE-së: Do t’i monitorojmë zgjedhjet në tërë Kosovën

Vezhguesit evropianeVëzhguesit evropianë kanë vendosur të monitorojnë gjithë Kosovën gjatë ditës së zgjedhjeve.

Zëdhënësja e monotiruesve të zgjedhjeve të BE’së në Kosovë, Sarah Crozier, ka thënë se vëzhguesit e BE’së do të shpërndahen në 20 komuna ku pastaj do të mbulojnë gjithë Kosovën.

“Gjithë së bashku do të jenë mbi 90 vëzhgues duke përfshirë edhe vëzhguesit e BE’së dhe personalin diplomatik të ambasadave”, ka thënë Crozier, për Express.

Ajo ka treguar se të hënën do të dalin në një konferencë për media për t’i dhënë përfundimet e tyre lidhur me procesin zgjedhor të ditës së diel.

“Ne nuk japim mesazhe për votuesit. Ne vetëm e vëzhgojmë procesin dhe shikojmë a po respektohet ligji gjatë votimit. Të gjitha këto do t’i raportojmë në një konferencë për media e cila do të mbahet të hënën”, ka shtuar ajo.

Më Shumë

Pandeli Majko shpallet ‘Qytetar Nderi’ i Rahovecit

Rahoveci  ka kremtuar Ditën e Çlirimit. Në këtë ditë kremte, ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, është shpallur "Qytetar Nderi" i Rahovecit dhe është vlerësuar...

Itali-Shqipëri, formacionet e mundshme

Kampionati Evropian nis sonte me duelin Gjermani-Skoci me fillim nga ora 21:00. E nesër në mbrëmje do të luajë Kombëtarja e Shqipërisë ndaj Italisë. Italianët janë...

Lajmet e Fundit