10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Vonohet spërkatja për rriqra e fermave të lopëve në Malishevë

Mamusha-ferma lopeveSpërkatja e kafshëve konsiderohet si procesi më i rëndësishëm për parandalimin e rritjes së numrit të rriqrave. Por spërkatja e fermave me krerë lopësh në Malishevë ende nuk ka ndodhur, raporton KTV.

Muaji prill do të duhej t’i gjente të spërkatura të gjitha fermat në Malishevë, Klinë dhe Rahovec, zona këto më të rrezikuara nga rriqrat, megjithatë ky proces ka ngecur. Shkak për këtë u bë Agjencia e Veterinës dhe Ushqimit, e cila u vonua në procedurat e tenderimit për ta shpallur fituesin e kompanisë që do ta kryente spërkatjen. Kjo situatë e krijuar mbetet shqetësuese për qytetarët e kësaj ane.

Dështimi i këtij procesi po u kushton edhe fermerëve. Islam Halitaj nga Siniki i Malishevës ka një fermë prej 35 krerësh lopë, ndërsa spërkatjen e fermës i është dashur ta bëjë me paratë nga xhepi i tij, sikurse edhe shumë fermerë të tjerë.

Në Agjencia e Veterinës dhe Ushqimit fajin ia hedhin kompanisë fituese, e cila sipas tyre, nuk ishte e përgjegjshme që t’i kryente punët për çfarë, sipas zyrtarëve të kësaj agjencie, edhe i është ndërprerë kontrata.

Më Shumë

Messi e arrin kuotën e 100 golave me fanellën e Argjentinës

Lionel Messi tani numëron 102 gola me fanellën e kombëtares së tij, Argjentinën. Sulmuesi i Paris Saint-Germain e arriti këtë shifër në orët e hershme...

24 vjet nga masakra në fshatrat e Rahovecit

24 vite më parë, forcat paramilitare serbe kryen krim të tmerrshëm në disa prej fshatrave të Rahovecit. Në fshatrat Fortesë, Brestoc dhe Celinë u masakruan...

Lajmet e Fundit