19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

VV Prizren:Trashëgimia kulturore është e pandashme nga historia e të gjithë popullit

Sahat Kulle 4 qershor 2014 (89)Kandidatët për deputetë nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren , Nora Arapi-Krasniqi, Valizake Thaçi-Celina dhe Mytaher Haskuka kanë mbajtur takim me profesionistë të fushës së trashëgimisë kulturore, pronarë të shtëpive që janë shpallur si monumente historike dhe banorë të lagjës. Takimi u mbajt në Sahat Kullë.

Në këtë takim u diskutua për alternativën e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, posaçërisht për pjesën e trashëgimisë kulturore, implementimin e ligjeve si dhe të drejtat e punëtorëve dhe të grave.

“Çdo popull është i rrënjosur në forma të prekshme dhe të paprekshme të asaj që njihet si trashëgimia kulturore e tij, shprehja dhe interpretimi i së cilës përbën esencën e kujtesës kolektive të një populli dhe disa prej bazave mbi kuptimin për formimin e identitetit të tij”.

“ Ruajtja e kësaj trashëgimie kulturore është një përgjegjësi tepër e rëndësishme e gjithë shoqërisë, e në veçanti e institucioneve shtetërore, ndaj brezit të sotëm dhe brezave të ardhshëm që do të vijnë”.

Të pranishmisht shprehën besimin se vetëm Lëvizja VETËVENDOSJE! do të mund ta ruajë trashëgiminë kulturore të Kosovës duke mos e tjetërsuar atë siç kanë bërë pushtetarët.

 

Më Shumë

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Të dielën parashihet të mbajë mot kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës thotë se sot pritet të ketë rritje të...

Festimet për Ditën e Çlirimit në Prizren: Shfaqje folklorike në Shadërvan

Gjatë festimeve të organizuara nga Komuna e Prizrenit me rastin e “Ditës së Çlirimit”, kishte edhe shfaqje folklorike shqiptare, turke dhe boshnjake në Prizren. Ato...

Lajmet e Fundit