7.8 C
Prizren
E martë, 23 Prill, 2024

Zëri i Aleksandër Moisiu, në Arkivin e Shqipërisë

AleksandërMoisiu7-18Studiuesi i artit, Pjetër Logoreci ka dorëzuar në Arkivin e Shtetit një album me tre disqe gramafoni, me zërin e aktorit Aleksandër Moisiu me origjinë shqiptare. Pjesa e interpretuar prej tij, është monologu i Faustit të Gëtes.

Studiuesi në një intervistë për “Shekullin” tregon se është një koleksionist i shumë materialeve që kanë të bëjnë me këtë aktor për jetën e tij në Vjenë. Gjithçka për të ka lindur vetëm nga një fotografi që ka parë në teatrin e Vjenës, ku për një vit rreth ka interpretuar në shfaqjen “Udhëtime” me regji të Kornmüller.

“Edhe pse kushtonte “një dorë eurosh” e mora pa hezituar për ta pasur si “diamant” të familjes. Këtu ka një regjistrim të Moisiut, së bashku me zërin e Perandorit Franz Josef, zërin origjinal të famshmit kompozitor Straus”.

Më Shumë

Kryesuesja e Kuvendit të Prizrenit thërret  seancë të jashtëzakonshme

Kryesuesja e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, Antigona Bytyqi, ka ftuar të gjithë anëtarët e Kuvendit   në një seancë  të  jashtëzakonshme. Seanca mbahet të martën,...

Totaj inspekton ndërtimin e obeliskut të UÇK-së

Në vazhdën e punimeve, në projektin “Ndërtimi i infrastrukturës (rrugëve dhe ambientit), turizmit kulturor në Leskovec”, sot, kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku...

Lajmet e Fundit