13.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

VV në Malishevë: Konstatimet tona, po i vërteton edhe Auditori

Malisheve-Vetevendosje7-18Lëvizja Vetëvendosje! në Malishevë, vlerësoi të enjten se Komuna e Malishevës po vazhdon të funksionojë “ad hoc” sa i përket financave .

“Raporti i auditorit për vitin 2012 e tregon këtë. Mungesa e transparencës së qeverisjes lokale është karakteristikë e një keqqeverisje të pushtetit që prej disa viteve në Komunën e Malishevës. Gjetje si këto përveç Lëvizjes Vetëvendosje ! tash e disa vite po i përmend edhe Auditori Gjeneral duke kërkuar llogari dhe përmirësim. Fatkeqësisht, rekomandimet e shprehura nuk kanë gjetur zbatim nga Komuna e Malishevës edhe pse rekomandimet përsëritën çdo vit. Kjo tregon se abuzimi dhe jo transparenca me financa vazhdon në Komunën e Malishevës dhe papërgjegjësia dhe arroganca është në rritje”, thuhet në komunikatën e VV-së në Malishevë.

Sipas Raportit të Auditorit për vitin 2012 në Komunën e Malishevës ka bërë shkelje ligjore, abuzim dhe fshehje të rrjedhës financiare. ”Raporti tregon tashmë qartësisht se udhëheqësit e Komunës nuk janë të gatshme për transparencë të parave dhe kapitalit që menaxhon për të cilën e detyrojnë edhe ligjet në fuqi”.

Lëvizja Vetëvendosje! në Malishevë për parregullsitë, si konflikt të interesit, pronat publike, shpenzimet marramendëse të kryetarit Kilaj, taksat dhe ngarkesat tjera ka reaguar në vazhdimësi dhe ka kërkuar përgjegjësi dhe llogaridhënie. “Ne i kemi paraqitur këto në organet kompetente të shtetit të cilat vazhdojnë heshtjen përballë kësaj situate alarmante në keqqeverisjen dhe abuzimin e partisë në pushtet dhe njerëzve rreth saj”, thuhet në komunikatë të VV-së në Malishevë. /PrizrenPress.com/

Arrestohet hajni i një lokali në Prizren

Policia ka arrestuar një person të dyshuar për vjedhje të një lokali në Prizren. I arrestuari është dërguar në mbajtje.   Rr. Zahir Pajaziti, Prizren. 24.09.2023 -...

Dioqeza Rashkë-Prizren: Armët u gjetën në oborr, nuk pati viktima brenda mureve të manastirit të Banjskës

Peshkopi Teodosije sot pasdite ka vizituar Manastirin e Banjskës, për t’u njoftuar për ngjarjet që kanë ndodhur në dhe rreth manastirit dje dhe sot. “Gjatë...

Lajmet e Fundit