19.3 C
Prizren
E shtunë, 8 Gusht, 2020

10 vendet me fuqi magjike në botë

Edhe pse tingëllon e çuditshme, mitet fatsjellëse joshin shumicën e udhëtarëve, qofshin supersticiozë ose jo. Nga Milano në Shën Petërburg, duke kaluar nga Nju Jorku, monumente të shumta besohet se sjellin dashuri, sukses ose pasuri për këdo që i prek. Shpeshherë duhet të prisni njëfarë kohe para se të prekni gurin, statujën apo mozaikun në fjalë, aq i madh është fama e tyre. Por, çfarë nuk do të bënim për t’u mbrojtur nga fati i keq dhe për të pasur fat? Nëse udhëtimi tashmë është sinonim i lumturisë, jemi të sigurt se përballë këtyre vendeve do të jeni edhe më të lumtur!

Milano, shprehni një dëshirë në galerinë Vittorio Emanuele II

Galeria e famshme tregtare e Milanos, e cila lidh sheshin “Duomo” me “La Scala”, është një vend kalimi shumë i ngarkuar. Ndalojnë të soditin arkitekturën e saj, por jo vetëm: mozaiku i demit zodiakal është një nga atraksionet e kryeqytetit lombardez. Sipas legjendës, kushdo që arrin të sillet tri herë rreth vetes, me thembrën e pozicionuar në testikujt e demit, do ta shihte dëshirën e përmbushur.

Springfield, hunda e Abraham Linkolnit

Nëse kaloni nëpër Springfield, në Ilinois, vizita te varri i Abraham Linkolnit në Varrezat e “Oak Ridge” është e paevitueshme, jo vetëm sepse ai ka qenë presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara, por edhe pse hunda e tij, do të sillte fat! Kjo duhet qartë edhe nga fakti, se është më e zbardhur në mes të fytyrës së statujës në monumentin e funeralit, nga duart e panumërta që e prekin çdo ditë.

Blarney, puthni një gur në kështjellë

Qyteza e vogël e Blarney, në kontenë Cork në Irlandë, tërheq çdo vit vizitorë të shumtë me kështjellën e shekullit të 11-të, ku ndodhet edhe guri i gojëtarisë. Ky gur i përfshirë në zgavra nga ndërtuesi, pasi ai vetë kishte përfituar nga fuqitë e tij, do t’i ofronte gojëtarinë cilitdo që do ta puthte. Për ta realizuar këtë ritual, vizitorën nuk hezitojnë të epohen në zbrazëti, me kokë poshtë, nga pjesa e sipërme e kështjellës.

Pragë, martiri Shën Jean Népomucène

Ura “Charles” është një nga monumentet kryesore të kryeqytetit çek, që ka një sërë statujash që gjurmojnë historinë fetare të vendit. Më e vjetra nga këto përfaqësime është ajo e Shën Jean Népomucène, i cili u hodh në Vltava në vitin 1393, ngaqë nuk deshi t’i tregonte mbretit atë që i kishte besuar mbretëresha. Prekja e relievit që përshkruan martirizimin e shenjtorit, e vendosur pikërisht në mes të urës, konsiderohet fatsjellëse!

Paris, këmba e Montenjit

Statuja e bronztë e Montenjit në sheshin “Paul Painlevé”, fill para universitetit të Sorbonës, shoqërohet me një kuriozitet të dukshëm: këmba e tij duket se është lëmuar nga duart e shumta që e përkëdhelnin. Legjenda rrëfen, në të vërtetë, se kushdo që prek këpucën e humanistit, duke shprehur: “Përshëndetje Montenj!” do t’i shihte dëshirat e përmbushura. Kjo traditë dhe revoltat studentore, përgjatë viteve e degraduan statujën origjinale të mermertë të vitit 1934, kështu që, në vitin 1989, u zëvendësua nga një monument bronzi, më i fortë./Konica.al

Kembrixh, këmba e John Harvard

Nëse në Paris, përkëdhelin këmbën e Montenjit, në Kembrixh, studentët fërkojnë atë të John Harvard në kampusin e universitetit prestigjoz me të njëjtin emër. Ky monument është riemëruar “Statuja e Tri Gënjeshtrave”, pasi saktësohet se universiteti është themeluar nga John Harvard në 1638. Ose, ky ishte vetëm një dhurues dhe burime historike dëshmojnë se institucioni u krijuar në 1636. Përveç kësaj, thuhet se në të vërtetë statuja nuk përfaqëson John Harvard, por një student që kishte shërbyer si model në 1885!

Shën Petërburg, rrëzë atlantasve

A janë këmbët një burim lumturie? Kjo është ajo që dikush mund të besojë, pasi ka kaq shumë tradita fatsjellëse që i theksojnë ato! Në Shën Petërburg, Muzeu i “Eremiti i Ri” është i famshëm për portikun hyrës, ku dhjetë atlantas gjigantë mbajnë ndërtesën. Për të qenë me fat, ju duhet të prekni gishtin e madh të atlantit të dytë: nuk mund të gaboheni, pasi ai shkëlqen, duke u lëmuar nga duart e vizitorëve!

Bruksel, fat ose lumturi pranë Everard t’Serclaes

E vendosur në galerinë që kalon nën “Maison de l’Étoil”, afër Grand Place, statuja në prehje e Everard t’Serclaes do t’i sillte fat kujtdo që do t’i prekte dorën e djathtë ose lumturi për ata që i përkëdhelin ballin. Kjo vepër e Julien Dillens, prodhuar në vitin 1902, u shenjtërua nga brukselasit gjatë Luftës së Parë Botërore, sepse Éverard t’Serclaes konsiderohet figurë e çlirimit të qytetit: ai zmbrapsi pushtimin flamand në 1356.

The Charging Bull, fatsjellës në Nju Jork

Që nga viti 1989, Wall Street strehon një dem madhështor prej bronzi 3.2 ton, një simbol i forcës së fuqisë financiare. Në të vërtetë, në zhargonin e bursave, investitorët më optimistë dhe parashikues quhen me nofkën demat. Realizuar nga Arturo di Modica, demi në vrapim u bë fatsjellës për kalimtarët, të cilët nuk hezitojnë t’i prekin brirët për t’u sjellë më shumë fat dhe testikujt për t’u pasuruar.

Stambolli, shërimi në bazilikën Shën Sofia

Mes 107 kolonave në bazilikën e Shën Sofias në Stamboll, gjejmë të famshmen “kolona që qan” ose “kolona që djersin”, mbuluar nga një pllakë me një vrimë misterioze në mes. Sipas legjendës, mbreti Justiniani e mbështeste ballin mbi të për të lehtësuar dhimbjet e tmerrshme të migrenës. Sot, nëse fut gishtin dhe prej aty gishti del i lagur, je shëruar plotësisht nga sëmundjet!/Konica.al

- Advertisement -

Më Shumë

Shpallet konkursi për mësimdhënës në Prizren

Drejtoria e Arsimit në Prizren ka shpallur konkurs për mësimdhënës. Konkursi mbetet i hapur 15 ditë. Kliko linkun e konkursit https://kk.rks-gov.net/prizren/wp-content/uploads/sites/26/2020/08/Konkursi-Gusht.pdf

Mbi 200 persona mbesin pa pensione

Zyra për Çështjet e Kategorive të dala nga Lufta e UÇK-së, ka mbetur e mbyllur që nga dita kur në krye të Qeverisë ka...

Reuters sjell pamje nga Meka, si u krye Haxhi në distancë

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reutres ka publikuar pamje nga qyteti i Mekës, ku besimtarët myslimanë shkojnë ta kryejnë Haxhin, që është një nga obligimet...

Në drejtim të detit, fluks i lartë lëvizjesh në Morinë, mungon kontrolli mjeksor

Edhe sot, ditë e dielë, në doganën e Morinit në orët e mëngjesit ka patur fluks të ngjeshur të lëvizjes.  Efektivët e Pikës së Kalimit...

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...

9 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 475 mostra të marra nga ShSKUK...

Dështon gjykimi për korrupsion ndaj kryeshefit të INFRAKOS-it dhe ish-zyrtarëve të Komunës së Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të vazhdojë gjykimi ndaj kryeshefit ekzekutiv të INFRAKOS-it, Agron Thaqi, tre ish-drejtorëve të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor...

Votohet rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës

Sot në seancën e Kuvendit është votuar kaloi Rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës. Kjo rezolutë kaloj me 53 vota për e 11 abstenime. “Kjo...

Rahovec: Policia mbyll pishinën ku ishin mbledhur shumë persona

Policia e Kosovës ka ndërhyrë dje për të mbyllur një pishinë në Rahovec.Njësiti policor gjatë inspektimit ka vërejtur rreth 30 deri në 40 qytetarë...

Hoti: Së shpejti licencohen laboratorët privatë për të kryer testime, mbikëqyrja e zbatimit të masave do të vazhdojë pa pardon

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti i cili një ditë më parë rezultoi pozitiv në COVID-19 tha se Qeveria mbetet e fokusuar në dy prioritete,...

Zëvendëskryeminstrja me vetëm 35 euro në bankë

Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj- Halimaj, mund të jetë zyrtarja më e “varfër” në Qeverinë e Kosovës. Në deklarimin e pasurisë, Balaj-Halimaj ka deklaruar të kursyera në...

Sa shumë premtime bëri BE-ja! A ka mbajtur ndonjë prej tyre?

Bashkimi Evropian dëshiron të jetë superfuqia pandemike Covid-19 në botë, por aktivistët e shëndetit thonë se veprimet e saj nuk janë përputhur ende me...

Vlera e kredive të reja në muajin maj 2020 ishte 61 milionë euro

Ndonëse, bankat komerciale kanë qenë të gatshme të aprovojnë kredi edhe në kohë pandemie, kosovarët iu janë shmangur atyre. Nga Banka Qendrore e Kosovës thonë...

VV-ja në pritje të PDK-së për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Hoti

Pas nisjes së mbledhjes së nënshkrimeve për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Hoti, nga Lëvizja Vetëvendosje kanë thënë se janë duke e pritur Grupin parlamentar...

MSh-ja ia ndalon Prizrenit të kryejë testimet serologjike

Ministria e Shëndetësisë nuk i ka lejuar Komunës së Prizrenit që të nisë testimin serologjik te qytetarët. Nënkryetari i kësaj komune, Visar Shehu, ka...

Oriola Marashi vjen e mrekullueshme derisa thekson linjat në bikini rozë

Modelja e njohur Oriola Marashi, po vazhdon të marrë vëmendje të madhe në rrjetet sociale. Bukuroshja, e cila numëron ndjekës të shumtë në Instagram, nuk...

Lajmet e Fundit

Mozzik anulon edhe tubimin në Prizren për shkak të masave kundër koronavirusit

Këngëtari Mozzik nuk do të jetë i pranishëm sot në Prizren. Kështu u njoftua pak më parë për shkak të moslejimit të grumbullimit të...

Vetaksident në hyrje të Malishevës

Para më pak se një orë në hyrje të Malishevës një shofer i një automjeti është vetaksidentuar duke rënë në kanalin e ujërave atmosferike,...

Duke ndodhur: Zyrtarët e Qeverisë publikojnë foto duke ekzekutuar 170 eurot për punëtorët

Zëvendësministri në Ministrinë e Financave, Agim Krasniqi, ka publikuar një fotografi në rrjetin social Facebook, ku shihen teksa zyrtarët e Qeverisë po ekzekutojnë 170...

BRE – një pasthirrmë e çuditshme

Shkruan: Prof. Gani Rudaj E vetmja shkencë shoqërore që merret me tërësinë e rregullave të ndryshimit të trajtave të fjalëve në një gjuhë si...

12 të vdekur me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ka shkuar në 315 numri i të vdekurve me COVID-19 në 24 orët e fundit. Dje ishin 303 të vdekur kurse sot është njoftuar edhe...