17.1 C
Prizren
E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Bajrami: Brenda disa javësh qytetarët mund të tërheqin 10 për qind të kursimeve nga Trusti

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se pret që për disa javë apo pak më shumë se një muaj, qytetarëve t’u mundësohet të tërheqin 10 për qind të kursimeve të tyre nga Fondi Pensional.

Sipas saj, kjo do të bëhet me një aplikacion të thjeshtë e procedurë të lehtë.

Ajo ka thënë në Interaktiv se është duke u hartuar një ligj që ua mundëson qytetarëve të bëjnë këtë tërheqje për shkak të situatës së rënduar ekonomike si pasojë e goditjes nga pandemia.

“Në buxhetin e rishikuar kemi minus 230 milionë euro të të hyrave të rregullta. Sektori privat është goditur më së shumti. Kemi bë përpjekje të mos fshijmë asnjë projekt kapital që të ketë punë për sektorin privat. Në pakon për rimëkëmbje ekonomike, tashmë e votuar nga Qeveria, masa 5 flet për stimulimin e kërkesës agregate që ka të bëjë për hapjen e Trustit për 10 për qind dhe kjo masë është e aprovuar. Kemi dhënë kërkesa të qarta që kjo të implementohet sa më shpejtë. Është një grup punues që po harton ligj horizontal që nënkupton se Qeveria përmes Parlamentit do të pezullonte disa nene apo ligje të caktuara. Do të ishte në fuqi për shembull deri më 31 dhjetor 2021. Me këtë ligj do të bënim ndryshime të Ligjit të Trustit e qytetarëve do t’u krijohej mundësia të tërhiqnin deri 10 për qind jo më shumë. Llogaritet se deri 200 milionë euro do të hynin në treg. Do të jetë në baza vullnetare. Atyre u ngelet 90 përqindëshi, e kemi biseduar me Trustin sepse këto janë të investuara. Tregjet edhe mund të dobësohen tutje. Kemi biseduar me Trustin. Kjo nuk shkakton probleme në planet e investimeve të tyre. Prej fondit dy miliardë po tërhiqen potencialisht 200 milionë sepse ka njerëz që s’duan të tërheqin. Është në baza vullnetare”, ka deklaruar ajo.

“Kemi pas takime ma BQK-në e Trustin e po mendojmë të bëhet me aplikacion të thjeshtë për t’u kyçur në Trust për të parë sa kanë mjete, të aplikojnë të tërheqin 10 përqindëshin e në bankën më të afërt të tërheqin mjetet. Po bisedojmë edhe me BQK-në që masa të jetë shumë e thjeshtë. Sapo të kemi ligjin e kaluar po presim të punohet në këtë platformën e qytetarët të tërheqin mjetet”, ka shtuar Bajrami.

Ajo ka refuzuar të japë afate kohore se kur mund të ndodhë kjo, por ka paralajmëruar se një gjë e tillë do të jetë në dispozicion për qytetarët për disa javë ose më shumë se një muaj.

“S’mund të flas me periudha kohore, por kjo është vendosur, do të bëhet, është në program dhe sapo ta kemi ligjin gati e të jetë platforma, brenda disa javësh ose më shumë se një muaj do të jemi në gjendje të tërheqim mjetet. Trusti duhet të shesë aksione e të bëjë ‘cash’ 200 milionë që t’i kthejë në vend e t’ua japë qytetarëve. Në aspektin teknik është e mundshme”, ka deklaruar ajo.

23:44
Bajrami: Shteti më s’ka para për të ndarë për Pakon Emergjente pa kaluar në Kuvend rishikimi i buxhetit
Shteti më s’ka mjete për të ndarë për përfituesit nga Pakoja Emergjente pa kaluar në Kuvend rishikimi i Buxhetit 2020, ka paralajmëruar ministrja e Financave, Hykmete Bajrami.

Në Interaktiv të KTV-së ajo ka thënë se qeveria është në limite për lëvizje buxhetore dhe më e ka të pamundur të bëjë pagesat për ata që ishte paraparë të përfitonin nga Pakoja Emergjente, e krijuar për shkak të pandemisë COVID-19.

Ajo ka thënë se komisionet kanë shqyrtuar të gjitha aplikacionet dhe se së shpejti atyre që nuk janë aprovuar do t’u bëhet e ditur se çka kanë gabuar gjatë aplikimeve.

“Është dorëzuar raporti përfundimtar. Janë shqyrtuar të gjitha aplikacionet. Përcillen për disa prej masave. Vazhdimisht po disbursojmë mjete. Numri i aplikacioneve është i madh, numri i përfituesve ishte 189 mijë. Komisioni ka përfunduar punën e tij. Disa janë implementuar për një muaj, disa për dy, nesër lëshohen të gjitha vendimet për ato të refuzuara, që s’kanë plotësuar kushtet. Po flas për masat për sektorin privat dhe ajo e pikës së shtatë për punëtorët në sektorin publik që ishin shtesë e rrezikshmërisë, për 100 euro”, ka thënë ajo.

Sipas saj, nga komplet kosto e parashikuar prej 180-190 milionë eurosh, deri tash shteti ka ndarë 80 milionë euro. Për sektorin privat ajo ka thënë se janë në dispozicion vetëm edhe 1.7 milionë euro.

“Ne përfundojmë sepse jemi më pa asnjë euro buxhet për implementimin e aplikacioneve, kjo për shkak të rishikimit. Janë bë lëvizjet buxhetore, por kemi arritur limitin ku s’mund të bëjmë asnjë lëvizje. Për shembull masa 15 për familjet pa të ardhura kemi paguar 20 mijë persona në kuadër të kësaj mase. Është e nevojshme urgjentisht të kalohet rishikimi i buxhetit që të vazhdojmë. Për të gjitha masat që kemi ekzekutuar pagesën, s’është problemi për herën e dytë, por na duhen vetëm mjetet në dispozicion që do t’i kemi përmes rishikimit të buxhetit”, ka shtuar ajo.

Bajrami ka thënë se pos nevojës urgjente për kalim të rishikimit të buxhetit në Kuvend, duhet të ratifikohen edhe disa marrëveshje ndërkombëtare, për çka ka thënë se do të nisin menjëherë implementimin.

Bajrami ka shtuar se problemi më i madh është mungesa e mjeteve, atyre që u është bërë pagesa njëherë nuk ka problem, por vetëm për shkak të mungesës së mjeteve.

Tutje ajo ka bërë të ditur se në xhirollogarinë e hapur nga Qeveria janë mbledhur 700 mijë euro, dhe ato ende nuk janë prekur.

“Është një xhirollogari të Thesarit, ne nuk i kemi përdorur mjetet, janë rreth 700 mijë euro, ka pasur dy donacione me dedikime të veçanta, njëra për MSH-në dhe tjetra për kuvendin komunal të Skenderajt. Nuk i kemi përdorur”, ka thënë ajo.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: Dënohet i akuzuari për dhënie të 20 eurove ryshfet

Gjykata Themelore në Prizren, të premten, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuari për dhënie të ryshfetit, Adem Curra. Ai është dënuar me 1 vit...

Lajm i mirë: Në Prizren vetëm një rast i ri me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 506 mostra të marra nga ShSKUK...

Champions League: Jo vetëm Barcelona e Bayerni, sot sytë edhe nga Drita

Manchester City dhe Lyon u kualifikuan në çerekfinalet e Champions League, ndërkohë që ditën e sotme do të zhvillohen edhe dy përballje të tjera...

Komuna e Malishevës vazhdon të punojë me staf të reduktuar

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sikur çdo të hëne, edhe sot e ka mbajtur mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, ku...

Federata e Futbollit e Kosovës njofton se ky futbollist do t’i bashkohet Kosovës

Kombëtares së Kosovës në futboll së shpejti do t’i bashkohet edhe një futbollist nga Evropa. Fjala është për sulmuesin Edi Sylisufaj, i cili luan për...

Dasma në Lubizhdë: Rasti po hetohet nga Policia, ftohet për intervistë kryefamiljari

Dasma e cila u bë shumë e komentuar gjatë javës së kaluar ishte ajo e familjes Gigollaj në fshatin Lubizhdë të Prizrenit. Kjo pasi në...

Thaçi publikon pamje nga Prizreni: Kryeqyteti historik i shqiptarëve

Presidenti Hashim Thaçi ka publikuar videon e radhës të promovimit të bukurive vendore. Ai këtë herë ka zgjedhur qytetin e bukur të Prizrenit, të cilin...

Ish-futbollisti i Lirisë së Prizrenit transferohet te Kukësi

Futbollisti nga Kosova, Zenel Gavazaj, është transferuar te skuadra e Kukësit në Shqipëri. Gavazaj (20-vjeçar) që më parë ka luajtur në Kosovë te Liria e...

Conte: Leverkusen ekip i shpejtë, sulmi ynë super. Pirlo te Juventus? Po plakem

Interi do të përballet me Bayer Leverkusen nesër në mbrëmje (21:00), sfidë për çerekfinalet e Europa League. Trajneri i ekipit zikaltër, Antonio Conte ka...

9 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 475 mostra të marra nga ShSKUK...

Vaksina ruse anti-COVID regjistrohet më 12 gusht, në tetor nis vaksinimi i popullatës

Vaksina ruse kundër COVID-19 e zhvilluar nga Instituti për Epidemiologji dhe Mikrobiologji “Gamaley”, do të regjistrohet më 12 gusht, derisa për tetor planifikohet që...

Serbia nuk i beson vaksinës ruse për COVID-19

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se ka mirëpritur lajmit që Rusia pritet të prodhoj vaksinën kundër COVID-19. Vuçiq ka shtuar se, ekspertët serb...

13 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra nga ShSKUK...

Lazio, i gatshëm të rrezikojë për Vedat Muriqin

Vedat Muriqi është dëshira e madhe e Simone Inzaghit. Sipas “Gazzetta Dello Sport”, Lazio është e gatshme të bëjë ofertë për sulmuesin shqiptar të Fenerbahces,...

12 të vdekur me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ka shkuar në 315 numri i të vdekurve me COVID-19 në 24 orët e fundit. Dje ishin 303 të vdekur kurse sot është njoftuar edhe...

Sa shumë premtime bëri BE-ja! A ka mbajtur ndonjë prej tyre?

Bashkimi Evropian dëshiron të jetë superfuqia pandemike Covid-19 në botë, por aktivistët e shëndetit thonë se veprimet e saj nuk janë përputhur ende me...

Lajmet e Fundit

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Biden përzgjedh kandidatën për zëvendëspresidente të SHBA-ve

Kandidati për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka bërë të ditur se do të garojë në zgjedhje së bashku me...

Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se pa i pasur 61 vota në tavolinë...

Çeku: Shoh disponim te deputetët e qytetarët se kjo qeveri duhet të shkojë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku thotë se asnjë deputetet nuk përjashtohet nga ftesa e LVV-së për të mbështetur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Çeku...

Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

Deputeti i Vetëvendosjes, Arbër Rexhaj, ka thënë në Kanal10 se Vetëvendosje ka mbështetje edhe nga shoqëria për të inicuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë. “Si...