-2.8 C
Prizren
E shtunë, 16 Janar, 2021

Edhe një shërbim për qytetarët e Malishevës kthehet në regjionin e Prizrenit

Gradualisht ka filluar kthimi i shërbimeve për qytetarët e Komunës së Malishevës, nga Regjioni i Gjakovës në Regjionin e Prizrenit. Sot, ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica edhe zyrtarisht e ka sjellë vendimin për kthimin e shërbimeve për kategoritë e dala nga lufta, me Regjionin e Prizrenit, kërkesë e vazhdueshme e qytetarëve të Komunës së Malishevës.

Ministri Reçica, është pritur sot në Malishevë, nga nënkryetari i komunës, Hajdin Berisha, kabineti i qeverisë komunale dhe përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së, të cilët e kanë falënderuar ministrin dhe ministrinë për këtë vendim domethënës për këtë kategori dhe për të gjithë qytetarët.

“Këtë vendim e ka marrë pas shqyrtimit kërkesave të Komunës së Malishevës, të organizatave të dala të lufta dhe të qytetarëve, dhe me qëllim të ofrimit të shërbimit sa më afër qytetarit. Uroj që ky vit kështu si e kemi filluar të na ecë mbarë të gjithëve, ndërsa ofrimi sa i më i lehtë i shërbimeve për qytetarët, ka qenë gjithmonë angazhim i imi, madje shumë shpejtë, sipas planit të ministrisë, këto shërbime do të ofrohen në komuna. Vendi ynë ka nevojë për politika të mirëfillta sociale dhe i tërë angazhim im dhe i ministrisë është në avancimin e këtyre politikave”, ka thënë Ministri i MPMS-së, Skënder Reçica.

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, “në emër të Kryetarit të Komunës, z.Ragip Begaj dhe emër të Komunës së Malishevës, e ka falënderuar ministrin Reçica, për këtë vendim domethënës i cili ka rëndësi të veçantë, jo vetëm për kategoritë e dala nga lufta, për ofrimin e shërbimeve më të lehta dhe aty Malisheva e ka vendin e saj, pasi tradicionalisht, në çdo aspekt është e lidhur me Prizrenin”.

Berisha ju ka bërë thirrje edhe ministrive tjera, që ti përshpejtojnë procedurat për kthimin e të gjitha shërbimeve tjera në regjionin e Prizrenit.

Edhe përfaqësuesit e kategorive të dala nga lufta, Metuhs Kryeziu, Sinan Gegaj dhe Fatmir Buçaj, e kanë falënderuar ministrin Reçica. Ata thanë se “përveç këtyre shërbimeve, urojmë që edhe ligji për mbrojtjen e vlerave të luftës të miratohet dhe të mbrohen vlerat e luftës dhe të rregullohen të gjitha çështjet tjera që lidhen me këtë kategori, e të mos ndihemi të anashkaluar”.

- Advertisement -

Më Shumë

Posta e Kosovës lidhë marrëveshje me “Prishtina Parking”

U.D. Kryeshefi Ekzekutiv, Xhevdet Smakiqi, ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Kryeshefin Ekzekutiv të NPL “Prishtina Parking” Sh.A., Liridon Restelica për realizimin e shërbimit...

Zhduket një vajzë në Prizren

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka njoftuar për një rast zhdukje në komunën e Prizrenit. Sipas raportit thuhet se dje rreth orës 18:00,...

Arbër Rexhaj kandidat për deputet i Vetëvendosjes

Arbër Rexhaj do të jetë kandidat për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje. Ai ka marrë sot besimin e votuesve nga aktivistët dhe delegatët e LVV-së. “Falënderoj aktivistët...

Si nisi dhe si po përfundon presidenca Trump

Katër vjetët e Donald Trumpit në krye të Shtëpisë së Bardhë janë përshkuar që nga dita e parë me të pashembullta. Mandatin e tij...

“Më mbaj mend mua”, Pulevi i kishte çuar mesazh Joshuas

Boksieri bullgar, Kubrat Pulev, i ka thënë rivalit të tij, Anthony Joshuas që ta mbaj në mend atë për ndeshjet e radhës. Joshua e kishte...

Vdes dekani i Fakultetit të Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren

Ka ndërruar jetë prof. asoc.dr. Fahredin Shabani, dekan në Fakultetin e Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren. “Sot morëm lajmin e hidhur për ikjen...

Hoti takon bizneset në Prizren, merr propozime për pakon e re ekonomike

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me ministrat Hykmete Bajrami e Besian Mustafa, ka takuar përfaqësuesit e bizneseve në komunën e Prizrenit, për të...

3 kushtet e reja për tu bërë pjesë e Policisë, kush ka tatuazh nuk do pranohet kurrë

Kush ka tatuazh në pjesët e dukshme të trupit nuk do të pranohet kurrë për t’u bërë pjesë e Policisë së Shtetit. Kështu parashikojnë...

Ambasadori gjerman ka një njoftim për kosovarët që ia mësyjnë Gjermanisë

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorg Rohde, ka njoftuar se të gjithë ata që duan të udhëtojnë nga Kosova për në Gjermani, duhet të...

Besnik Krasniqi, kandidat për deputet i AAK-së nga Prizreni

Zyrtari i degës së AAK-së në Prizren, Besnik Krasniqi, ka zyrtarizuar kandidaturën e tij për deputet në zgjedhjet e 14 shkurtit. Postimi i plotë: Të dashur...

Nezir Çoçaj propozohet kandidat për deputet

Partia Demokratike e Kosovës në Has ka propozuar Nezir Çoçajn për deputet të Kuvendit, në zgjedhjet e 14 shkurtit të këtij viti. Kryetari i degës...

VV shpallë zgjedhjet e brendshme për deputetë, mund të kandidojnë të gjithë anëtarët

Reshjet shkaktuan dëme në bujqësi dhe ekonomi familjare në Rahovec Subjekti politik VV ka shpallur zgjedhjet e brendshme për kandidatë për deputetë. Kjo është bërë e...

Zyrtare: Golden Eagle Ylli transferon Gëzim Morinën

Basketbolli kosovar ka nisur të jap shenja të mira. Sot skuadra e Golden Eagle Yllit ka zyrtarizuar basketbollisti e njoh kosovar Gëzim Morina. Morina që...

Hasjanët që dhuruan bukë pas tërmetit në Kroaci

Shqiptarët e Kroacisë u angazhuan menjëherë pasit tërmeti i fuqishëm që preku në fund të dhjetorit qytetin e Petrinjës. Pasi dërguan 1200 bukë atje, tre...

279 raste të reja me Covid dhe 441 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar 279 raste të reja me koronavirus. Zemaj ka...

Hoti në Prizren: Kosova nuk guxon të kthehet kah politika e dhunës dhe e izolimit

Kandidati për kryeministër nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, tha të shtunën gjatë një takimi me strukturat e partisë në këtë qytet,...

Lajmet e Fundit

Vdes një person që bëri aksident dy ditë më parë në Prizren

Ka ndërruar jetë njëri nga personat që ishte pjesë e aksidentit rrugën “Besim Shala” në Prizren. Lajmin për Indeksonline e ka konfirmuar Shaban Osmanollaj. Ai...

Nezir Çoçaj propozohet kandidat për deputet

Partia Demokratike e Kosovës në Has ka propozuar Nezir Çoçajn për deputet të Kuvendit, në zgjedhjet e 14 shkurtit të këtij viti. Kryetari i degës...

Emrat e kandidatëve për deputetë, të propozuar nga PDK-ja në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren ka propozuar shtatë kandidatë për deputetë të Kuvendit të Kosovës. Emrat e propozuar dhe që janë dërguar në Kryesi...

Kur fillon shpërndarja e 222 milionë eurove?

Qeveria në detyrë e Kosovës, javën e ardhshme do të fillojë së zbatuari masën e parë nga Programi i rimëkëmbjes ekonomike, që u prezantua...

LDK-ja në Prizren propozon ish- kryeprokurorin kandidat për deputet

Ish- kryeprokurori i Prizrenit dhe prokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Sylë Hoxha, është propozuar nga LDK-ja për deputet të Kuvendit të...