8.4 C
Prizren
E hënë, 25 Janar, 2021

Tenistja me 8 gishta kualifikohet në “Australian Open”

Të marrësh pjesë në një turne Slam nëpërmjet ndeshjeve kualifikuese është një rrugë e vështirë që shumë tenistë dhe teniste tentojnë ta bëjnë të paktën katër herë në vit.

Por arritja e Françeska Xhons, që në turin e fundit në Dubai kaloi 6-0 dhe 6-1 kinezen Lu, duke merituar një vend në “Australian Open”, ka një shije të veçantë.

Një arritje e vërtetë, sepse 20-vjeçarja angleze, numri 241 në klasifikim, as që mund të mbante një raketë në dorë për shkak të një sindromi të rrallë që e ka goditur që kur lindi. Ka lindur me 4 gishta në secilën dorë, tre gishta në këmbën e djathtë dhe katër gishta në këmbën e majtë (një anomali gjenetike e zhvillimit embrional). Xhons ka kryer dhjetëra ndërhyrje kirurgjikale dhe mjekët e kishin përjashtuar mundësinë për të bërë sport, por ajo u rebelua ndaj fatit të saj.

Francesca Jones - born with six fingers and seven toes, the most  inspirational player at Wimbledon

“Sindromi im është shumë i rrallë dhe përveç pjesës që duket, asaj të gishtave, ka edhe shumë simptoma të tjera. Doktorët më kanë thënë se nuk mund të luaja tenis, ndërsa unë doja t’u tregoja se e kanë gabim, – ka treguar Xhons në një intervistë për “Guardian”. – Trupi im, le të themi, nuk është i destinuar për të qenë ai i një sportisti, por për mua kjo nuk do të thotë se nuk mund të bëj sport. Edhe një Rolls Royce është ndërtuar nga zero”.

Fran, siç e thërrasin miqtë, nuk e konsideron një handikap situatën e saj, përkundrazi.

“Kur dikush të thotë në moshën 8-9-vjeçare se nuk mund të bësh diçka, e ke zemrën të thyer, por unë kam provuar ta përballoj këtë me forcë. Jam përpjekur të vërtetoj se ai person ka gabuar, – thekson më tej tenistja angleze. – Kam provuar veten për të bërë atë që dua dhe të inkurajoj edhe të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë. Mendoj se ka shumë fëmijë që janë të limituar nga ajo çfarë thonë të tjerët”.

Françeska ka treguar se gjithçka është e mundur, ajo është tashmë një heroinë.

Francesca Jones - born with six fingers and seven toes, the most  inspirational player at Wimbledon

- Advertisement -

Më Shumë

Avdyli u “përzihet” medieve: Më temë u bë kërcënimi i Dakës sesa animi i saj politik

Haxhi Avdyli, kandidat në Listën e Vetëvendosjes për deputet, njëherit edhe anëtar i iniciativës qytetare të Vjosa Osmanit, ka orientuar mediet në atë se çfarë...

Mbi 60 mijë punëtorë nuk do të përfitojnë nga 10 milionë euro të Qeverisë

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë që nga 10 milionë euro të ndara për sektorin e punëtorëve privat...

Prokuroria hudhë poshtë kallëzimin penal të ngritur ndaj drejtorit të DUPH-së në Prizren, Beni Kizolli

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, sot, kanë organizuar një...

122 vjet nga Lidhja e Pejës ‘Besa–Besë’

Në fund të shekullit XIX tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë filluan aktivisht të ndeshen për të...

Teatri i Prizrenit jep shfaqje për mantelbardhët

Të dielën e ardhshme, më 24 janar 2021, Teatri i Prizrenit, “Bekim Fehmiu” do të japë reprizën e dramës, “Shtetrrethimi”, vetëm për punëtorët shëndetësor. Shfaqja...

Neymar në një lidhje të re? Tifozët kapin detajin e rëndësishëm në “Instagram”

Sulmuesi i PSG-së, Neymar Junior, mesa duket ka një tjetër person në krah këto kohët e fundit. “Instagrami” tregon shumë për jetën privat ditët...

Policia e Prizrenit arreston një person të kërkuar nga INTERPOL-i

Policia e Kosovës, në vazhdën e bashkëpunimit me INTERPOL-in, ka arrestuar në rajonin e Prizrenit një person të kërkuar nga autoritetet e Republikës së...

Duda Balje tallet me sloganin e LDK-së

Kryeministri në detyrë dhe njëherësh edhe kandidati i LDK-së për kryeministër, Avdullah Hoti ka prezantuar sloganin e kësaj parite me të cilin i hyn...

Ky është kandidati i PDK-së që nuk mund të garojë në zgjedhjet e 14 shkurtit

Pos Vetëvendosjes, LDK-së e AAK-së, edhe PDK ka përfshirë kandidat për deputet që janë dënuar. Gazeta Blic merr vesh se Argjend Tasholli është “eliminuar” nga...

Në këto fshatra të Prizrenit sot s’do të ketë rrymë deri në 4 orë

KEDS ka bërë të ditur se si rrjedhojë e punimeve në rrjet, në disa vende do të ketë ndërprerje të rrymës. Me anë të një...

Vdes avokati Hylki Kurtaj nga Prizreni

Ka ndërruar jetë avokati Hylki Kurtaj nga Prizreni. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë Oda e Avokatëve të Kosovës. “Sot me datë 24 Janar...

Limaj në Malishevë: Intelektualët po rreshtohen krah projektit tonë

Kandidati për Kryeministër nga rradhët e Nismës, Fatmir Limaj ka mbajtur takim me intelektualë nga komuna e Malishevës. Ai në postimin e tij në Facebook...

Jasharaj flet rreth pagës shtesë për arsimtarët: Presim që marrëveshja me Qeverinë të bëhet deri në fund të javës

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj ka thënë se janë në komunikim të vazhdueshëm me kryeministrin në detyrë...

Hoxhaj në spitalin e Prizrenit premton se do t’ua rrit pagat për 30% mjekëve dhe infermierëve

Kandidati nga Partia Demokratike e Kosovës për kryeministër, Enver Hoxhaj, gjatë një vizite në Spitalin Rajonal të Prizrenit, ka thënë se me qeverisjen e...

Dy meshkuj dyshohen se kanë dhunuar në hotel një femër në Prizren

Dy meshkuj dyshohen se kanë dhunuar në hotel një femër në Prizren. “Viktima femër kosovare ka raportuar se në një hotel është dhunuar nga dy...

Ponte Prizreni mposhtë Pejën

Ponte Prizreni ka triumfuar ndaj Pejës në kuadër të xhiros së 17-të të Princ Caffe Superligës. Ponte Prizreni ka shënuar fitore ndaj Pejës me rezultat...

Lajmet e Fundit