0.5 C
Prizren
E premte, 3 Prill, 2020

Fillon regjistrimi i nxënësve në shkollën “Loyola” të Prizrenit

Shkolla “Loyola” në Prizren, ka filluar regjistrimin për nxënësit në klasat 1,6 dhe 10.

Regjistrimi për shkollën fillore bëhet duke u paraqitur personalisht në zyren e administratës në shkollën fillore. Për gjimnaz, mund të regjistroheni duke ardhur personalisht në zyrën e administratës në gjimnaz ose duke plotësuar aplikacionin e regjistrimit online në webfaqen tonë. Për klasat 6 dhe 10 aplikantët i nënshtrohen provimit pranues në gjuhën amtare, matematikë dhe gjuhën angleze.

Ne ofrojmë mësim përgatitor për klasat 6 dhe 10, të shtunave gjatë muajve prill dhe maj. Jemi një organizatë jofitimprurëse, megjithatë nëse
vërtetohet që familja nuk është në gjendje të paguajë shkollimin atëherë ofrojmë përkrahje sociale financiare.

Shkolla ‘Loyola’ ndodhet në zemrën e qytetit të lashtë të Prizrenit, ndërsa shkolla e mesme e ulët dhe e lartë si dhe konviktet ndodhen në një fqinjësi të qetë në periferi të Prizrenit.

Ndërtesat tona ofrojnë një mjedis të sigurtë dhe të shëndetshëm. Rezultatet e larta akademike tregojnë qartë si motivimin e nxënësve, ashtu edhe kualifikimet e arsimtarëve. Në shkollën fillore nxënësit mësojnë gjuhën angleze që nga klasa e parë. Në klasën e tretë i shtohet gjermanishtja si gjuhë e dytë e huaj. Ne, gjithashtu, mësojmë dhe bëjmë shumë muzikë.

Ofrojmë kujdes pas shkollor me një shujtë të ngrohtë, mbikëqyrje të detyrave të shtëpisë dhe kohë argëtimi deri në orën 4 pasdite. Në gjimnaz vazhdojmë të mësojmë anglisht dhe gjermanisht, por nxënësve u shtohet edhe gjuha latine, si gjuhë e tretë e huaj. Më vonë nxënësit mësojnë edhe ekonomi dhe etikë.

Programet ndërkombëtare: Shkëmbim i nxënësve me shkolla gjermane, përgatitje për TOEFL dhe ECDL, pjesëmarrje në aktivitete të ndryshme shkollore dhe jashtëshkollore janë pjesë e programit tonë. Laboratorët modernë për shkenca dhe teknologji informative mundësojnë metoda bashkëkohore në mësimdhënie.

Objekte të mëdha sportive të brendshme dhe të jashtme mbështesin orët mësimore dhe aktivitetet gjatë kohës së lirë. Shkolla jonë e muzikës stimulon hobi kreativ.

Parlamenti i nxënësve ndihmon në krijimin e përgjegjësisë dhe përvojave demokratike.

Jeta në konvikt, jo vetëm që është e dobishme, sa i përket mësimnxënies, por gjithashtu ndihmon në përmirësimin e aftësive sociale, bashkëpunim dhe pavarësi. Çdo fundjavë konviktorët janë të lirë për të shkuar në shtëpi.

Kontakti për më shumë informata:
+377 (0)44 434 087 – alg-info@alg-prizren.com – www.alg-prizren.com
Loyola-Gymnasium – Administrata – Rr. e Tranzitit, Petrovë – 20000 Prizren

Kliko linkun

file:///C:/Users/PC/Downloads/2019-01-ANNONCE-Kosovo-v-1.pdf

 

 

 

- Advertisement -

Më Shumë

Muzeu Historik fton familjet të paraqesin trashëgiminë e tyre kulturore

Janë të shumta familjet shqiptare që ruajnë me fanatizëm objekte të trashëgimisë materiale, si veshje popullore, qëndisma, bizhuteri, orendi shtëpiake, vegla pune etj. Duke u...

Qendrat e mjekësisë familjare në Prizren, do të fillojnë konsultimet me pacientë nëpërmjet telefonit

Nga data 6 prill në Prizren, do të fillojë shërbimin online në kujdesin parësor shëndetësor. Vendimi është marrë nga Drejtoria e Shëndetësisë, me qëllim të...

Baby G ngre temperaturat në bikini

Baby G i ka mbajtur të informuar fansat e saj për çastet e këndshme që po kalon. Duke i shfrytëzuar profilet e saja në rrjetet...

ASB ndihmon QKMF në Malishevë me mjete mbrojtëse

Organizata gjermane ASB sot ka sjellë një donacion në mjetet mbrojtëse për personelin mjekësor të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, me qëllim...

Komuna e Prizrenit e bën gati pushimoren e Nashecit si vendkarantinë të mundshme

Drejtuesit e Komunës së Prizrenit kanë bërë të ditur se në rast nevoje pushimorja e fëmijëve në fshatin Nashec do të shërbejë si vendkarantinë,...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Lul Raka bën thirrje: Rrini në shtëpi, fitorja është e sigurt

Mikrobiologu Lul Raka është shprehur se Kosova dje ka marrë një lajm fantastik. Atë të ardhjes së 7 mijë testeve të reja për koronavirusin....

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët e fshatit Nagac

Në fshatin Nagac të komunës së Rahovecit, sot janë përkujtuar, nderuar dhe janë bërë homazhe për dëshmorët Nesimi Elshani dhe Habib Gashi, si dhe...

Rasti i parë në Prizren, i infektuari me COVID 19 erdhi para 14 ditësh nga Bullgaria

Në Prizren sot është konfirmuar rasti i parë me koronavirus. I infektuari është i moshës 58-vjeçar dhe se ka ardhur nga Bullgaria. Detaje rreth...

Ish-kryeministri i Somalisë vdes nga koronavirusi

Somalia ka hyrë në një periudhë zie triditore pasi Nur Hassan Hussein, ish-kryeministri, vdiq në një spital në Londër pas infektimit me koronavirus. Ai ishte...

Shqipëri/ Shënohet viktima e 10 nga koronavirusi, ndërron jetë 67 vjeçari

Ndërron jetë në spitalin infektiv një 67-vjeçar, duke e çuar në 10 numrin e viktimave me COVID-19 në Shqipëri. Lajmi është bërë i ditur...

Prizren, një muaj paraburgim për dhunë fizike ndaj vëllait

Një muaj paraburgim është caktuar ndaj të dyshuarit N.B. nga fshati Lubizhdë e Prizrenit për shkak të dyshimit se ka ushtruar dhunë në familje. Sipas...

Në tri ditët e fundit, 14 lindje u kryen në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për tri ditët e fundit kanë ardhur në jetë 14 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Ministrja Dumoshi caktoi vlerën financiare për poentimin e pikëve për federatat, sportistët e trajnerët

Sipas legjislacionit për sportin dhe financimin e federatave sportive, sportistëve dhe trajnerëve, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka nënshkruar sot dy...

1 rast i ri me COVID-19, e infektuara është nga Korisha e Prizrenit

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka konfirmuar edhe një rast të ri me koronavirus, duke bërë që numri i rasteve në gjithë vendin të...

Ronela emocionon me fjalët kushtuar babait të ndjerë

Ronela e kujtoi me fjalë prekëse babanë e ndjerë. Ronela Hajati është një nga artistet, e cila tenton që jetën private ta mbajë larg vëmendjes...

Lajmet e Fundit

Quni: Një pjesëtar i FSK-së me mision jashtë vendit është infektuar me COVID-19

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se asnjë pjesëtarë i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me COVID-19. Megjithatë Quni, në...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...

Besnik Bislimi tregon se si dhe kush mund të përfitojë nga pakoja e emergjencës

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi, ka treguar se kush dhe si mund të jetë përfitues i kësaj pakoje. Qeveria e Kosovës...