12.8 C
Prizren
E premte, 29 Maj, 2020

Je në karantinë, a në injorancën që vetë e zgjodhe?

Letërsia i shërben shoqërisë, sepse ndihmon që kushdo të kuptojë më mirë, veten dhe universin ku i ka rënë për pjesë të jetojë. Shkrimtarët e mëdhenj me emër botërorë, si Shekspiri, Tolstoi, Volteri, Hygoi, Tueni e shumë të tjerë, janë shkrimtarë, filozofë, historianë, sociologë, racionalistë, kritikë të mprehtë të zakoneve, ekspertë në vizatimin e duhur të skemave e të betejave; të përshkrimit të ndjenjave personale e të qindra karaktereve nga të gjithë shtresat e shoqërisë. Ke ç’lexon, studion e mëson nga veprat e tyre, që janë mrekullia e vërtetë e dijes dhe e imagjinatës në:

“Depërtimin e botës e të çdo personi; në rrjedhjen e gjuhës së pastër; të ngritjes së artit poetik në majat më të larta; të karakterit demokratik dhe humanist të veprave; në shumëllojshmërinë e tipave, situatave, personazheve, epokave, popujve e mjediseve shoqërore; në qartësimin se: ç’është jeta? Ç’vend zë? e Ç’rol luan njeriu në të? apo në vlerësimin e lumturisë, kur të tjerët i bën të lumtur (në këtë drejtim nuk kanë munguar dhe shembujt e vetë shkrimtarëve, jeta që bënte Tolstoi); të analizave psikologjike të jashtëzakonshme; në të hedhurit e rrëfimeve përtej pamjeve të brendshme dhe të thella të natyrës njerëzore; në nxjerrjen e konkluzioneve nga përplasja me qenien e me kohën; në trajtimin e ideve me një realizëm të mprehtë e përparimtar; të dashurisë reciproke ndërmjet njerëzve; në zbatimin e ligjit themelor të krijesës njerëzore, të cilën vetë Zoti e ka shkruar në zemrat e njerëzve; në lirinë e mendimit e të botimit; në demaskimin e arbitraritetit dhe shtypjes; në demaskimin e rendit shoqëror, kur bëhen përpjekje të padrejta për ta mbajtur atë më këmbë nga tiranë, të korruptuar; shfrytëzimi i korrespondencës, (Volteri) veç veprave, me mbretër, perandorë, ministra, gjykatës, klerikë e të tjerë (Angli, Spanjë, Itali Zvicër, Gjermani, Rusi), me qëllim të fuste filozofinë e tij që përfshihet me tri fjalë: drejtësizemërgjerësishpirtmirësi.

Por edhe për ata që kanë në dorë pushtetin, në fakt, duke dashur të shtypin për të qeverisur, janë të dënuar t’i hedhin hapat me mend në kokë. Nëse të tërhequr nga pasioni, apo të shtrënguar nga kundërshtarët, tejkalojnë caqet e arsyetimit, zbresin në një udhë të ndyrë dhe pikërisht me një gjë të tillë ata vetë shënojnë fillimin e rrënimit të tyre. Kështu është themeluar jeta: “Çdo e mirë bashkëshoqërohet me të keqen, në këtë tokë s’ka mirësi pa urrejtje, madhështi pa zili, se edhe sendi më i vogël nuk ka mbetur pa hije”.

“Kur blen një libër, nuk keni blerë thjesht disa fletë me bojë, por një jetë tërësisht të re”…

Christopher Morley.

“Pavarësisht se sa i zënë je, gjej kohën për të lexuar ose rri në injorancën që vetë e zgjodhe”…

Konfuci.

10 librat më të mirë të të gjitha kohërave, që duhen lexuar medoemos:

  1. “Ana Karenina”, Leon Tolstoi.
  2. “Zonja Bovari”, Gustav Flober.
  3. “Lufta dhe Paqja”, Leon Tolstoi.
  4. “Getsbi i madh”, Skot Fitszherald
  5. “Lolita”, Vladimir Nabokov.
  6. “Mesmarsi”, Xhorxh Eliot.
  7. “Aventurat e Hakëllber Finit”, Mark Tuein.
  8. “Hamleti”, Uilljam Shekspir.
  9. “Novelat e Çehovit”, Anton Çehov
  10. “Në kërkim të kohës së humbur”, Marsel Prust.

Shekspiri, konkluzionet tragjike nuk i nxjerr nga subjektiviteti i heronjve, nga kapriçot e shpirtit, por nga përplasja me qenien, me kohën, që shfaqet si problem hamletian: “Të rrosh apo të mos rrosh”. Kur kjo përleshje bëhet për jetë a vdekje, kur njeriu është i denjë ndaj botës, domethënë paraqitet si forcë aktive, e lirë në zgjedhjet që bën dhe i panënshtruar ndaj rrethanave./Konica.al

- Advertisement -

Më Shumë

Vitia: Për hapjen e kufirit me Shqipërinë do të njoftoheni me kohë

Ministri në detyrë, Arben Vitia së bashku me u.d së ministrit në detyrë të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike Xhelal Sveçla, kanë mbajtur...

Malishevë: Shënohet viti i shtatë që nuk ka vdekje nga rriqrat, falë dezinfektimit nga “Zona Parak”

Dezinsektimi po tregohet i suksesshëm Tani e 7 vite nuk ka pasur raste me fatalitet nga pickimi i rriqrave që shkaktojnë ethe hemorragjike. Komuna e Malishevës...

Të kapur dorë për dore, Jonida dhe Romeo shfaqen më të dashuruar se kurrë

Jonida Maliqi dhe aktori Romeo Veshaj kanë qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit, për shkak të thashethemeve të shumta se dyshja është...

Rast i çuditshëm me COVID-19 në Prizren, ritestohet për herën e katërt por nuk del negativ

Prizreni vazhdon të mbetet komuna me më së shumti raste aktive me coronavirus. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë Visar Shehu ka thënë për RTV...

Paraburgim dhe arrest shtëpiak ndaj dy personave që dyshohet se sulmuan fizikisht punëtorin e një pike të derivateve

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten dhe të premten, ka marrë dy vendime të ndara për një rast të njëjtë, ku ishin të përfshirë...

E vërteta për masakrën serbe në ‘Tusuz’ të Prizrenit

Nga Zafir Berisha  (Në kujtimë të 21 vjetorit të veprimit gjenocidalë serbë mbi shqiptarët në Tusuz-Prizren) Tusuzi (Lagjeja e Trimave) si lagje dihet se para dhe...

Limaj përkujton masakrën në lagjen “Tusuz” të Prizrenit

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar masarkrën e 27 shqiptarëve të pafajshëm në lagjen "Tusuz" të Prizrenit. Sipas tij, vrasja e tyre 21...

Komisioni i Venecias i gatshëm t’i përgjigjet Kurtit: Nëse vjen kërkesa, do të marrim vendim

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë dje vendim pro dekretit të Thaçit. Një verdikt i tillë ka shkaktuar nervozizëm të madh tek zyrtarët e...

Dua Lipa pas anulimit të “Sunny Hill”: Shihemi në 2021-tën

Këngëtarja Dua Lipa ka reaguar pas anulimit të festivalit “Sunny Hill”. “E mërzitshme që s’do të mund të festojmë këtë verë por, shihemi në 2021-tën”,...

Kolos i teatrit shqip! Historia e panjohur e Sandër Prosit

Publikohet historia e panjohur e aktorit Sandër Prosit, i konsideruar si një nga kollosët më të mëdhenj të skenës së teatrit dhe kinematografisë shqiptare....

Sot ose nesër merret vendimi për semimaturantët

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHT), Xhavit Rexhaj për Front Online ka paralajmëruar se së shpejti do të merret vendimi se kur...

Muharremaj: Dy rastet e reja janë nga Bllaca dhe Suhareka

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, thotë se në komunën që ai udhëheq aktualisht janë vetëm dy raste aktive, ato të një nate...

Gërxhaliu: Kosova është mbrapa në implementim të Pakos Emergjente

Eksperti i Ekonomisë, Safet Gërxhaliu tha se vendet e rajonit janë shumë hapa përpara Kosovës sa i përket masave që janë marrë për të...

Kisha bëhet “xhami” për myslimanët që s’kanë ku të falen

Një kishë në Berlin është duke mirëpritur myslimanë, që nuk janë në gjendje të shkojnë në xhami për Lutjet e së Premtes, pas udhëzimeve...

Familja Jahaj nga Gjonaj i Hasit kërkon ndihmë (Video)

Familja 5 anëtarshe Jahaj nga Gjonaj i Hasit jeton në kushte të rënda ekonomike. Në qershor, kjo familje do të mbetet në rrugë. Kryefamiljarja Shpresa Jahaj...

118 testime të reja u kryen në QRShP në Prizren

Gjatë ditës së sotme, në Qendrën Rajonale të Shëndetësisë Publike në Prizren janë marrë mostrat e 118 personave të cilat janë dërguar për analiza...

Lajmet e Fundit

U mbajt mbledhja e Kuvendit të Prizrenit, këto janë vendimet

Kuvendi Komunal i Prizrenit sot ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme, e cila për shkak të kushteve pandemike u organizua në sallën e shtëpisë së...

Prindërit e këngëtares së njohur shqiptare infektohen me COVID-19

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha ka deklaruar se prindërit e saj janë diagnostikuar me Còvid-19. Këtë periudhë, e përjetoi me stres të madh...

Federata Angleze cakton datat e ndeshjeve të FA Cup

Federata e Futbollit e Anglisë ka konfirmuar edhe datat për ndeshjet e mbetura të FA Cup. Çerekfinalet do të zhvillohet në fundjavën e 27 dhe...

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, e ka quajtur të papranueshëm vendimin e Gjykatës Kushtetuese për mandatarin. Ai ka thënë se ky vendim është përtej imagjinatës...

Malishevë, filloi punën komisioni për vlerësimin e ndikimit në ekonomi gjatë pandemisë

Komisioni i Komunës së Malishevës, për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara në ekonominë e Malishevës, gjatë kohës së pandemisë, ka filluar punën e tij...