-2.4 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020

Kilaj: Katër vite qeverisje të suksesshme

Kilaj perfundimiKryetari i Komunës së Malishevës, Isni Kilaj, ka mbajtur sot takimin e fundit të rregullt, të këtij mandati katër vjeçar të kësaj përbërje të Këshillit të Drejtorëve. Në këtë mbledhje, kryetari Kilaj dhe drejtorët e drejtorive komunale, e cilësuan mandat të suksesshëm, pasi janë realizuar qindra projekte, është rritur cilësia e shërbimeve komunale dhe administrative, si dhe nuk është regjistruar asnjë ankesë në drejtim të Komunës së Malishevës, për neglizhencë ose moskryerje të shërbimeve, e këtu i shtohet edhe fati se asnjë zyrtar komunal nuk është hetuar për moskryerje të shërbimeve zyrtare, apo për korrupsion.

“Pavarësisht prej sfidave, kemi pasur suksese të jashtëzakonshme dhe është bërë punë e mirë me këtë qeverisje. Kjo është meritë e të gjithëve së bashku. Jemi shembull i qeverisjes së mirë”, tha mes tjerash kryetari Kilaj. “Janë realizuar qindra projekte, duke filluar nga krenaria jonë, Shkolla e mesme profesionale (Qendra e Kompetencës), e cila është shkolla më moderne në rajonin e Ballkanik, pastaj Palestra Sportive, Shtëpia e Kulturës, shkollat tjera të ndërtuara, qindra kilometra rrugë, qindra kilometra kanalizime, ujësjellës dhe të tjera, që neve na bëjnë të ndihemi krenar me punën tonë”, tha më pas Kryetari i Malishevës, Isni Kilaj.

“Janë rritur shërbimet komunale, është rritur cilësia dhe kapaciteti i shërbimeve administrative, janë rritur në shërbimet shëndetësore dhe cilësia në këto shërbime, si në QKMF ashtu edhe në shërbimet ambulatore dhe nga ekipet mobile, direkt në shtëpitë e pacientëve, jemi e vetmja komunë që i dërgojmë të sëmurët rëndë, jashtë vendit, me shpenzime të komunës, bëhet transporti i personave në hemodializë dhe shumë shërbime tjera, të cilat na bëjnë të ndihemi krenar me punën tonë”, tha Kilaj.

Ai më pas përmendi edhe një fakt që e fuqizon qeverisjen e mirë, pasi “asnjë zyrtar komunal në Malishevë, nuk është hetuar, e mos të flasim për tu marr gjykatat për korrupsion apo moskryerje të shërbimeve komunale, madje nuk kemi marrë asnjë ankesë nga qytetarët për kryerje të shërbimeve, pastaj është edhe transparenca e plotë, dhe kjo na bën të ndihemi mirë dhe krenar me qeverisjen katërvjeçare të Malishevës dhe e gjithë kjo është meritë e përbashkët, duke filluar nga zyra e kryetarit, drejtoritë komunale, zyrtarët komunal-shërbyesit civil dhe bashkëpunimi i mirë me qytetarët”, tha në fund Kilaj, duke i falënderuar të gjithë drejtorët e drejtorive për punën katërvjeçare

- Advertisement -

Më Shumë

Ministria e Shëndetësisë demanton Limajn, tregon furnizimet për Malishevën

Ministria e Shëndetësisë, ka njoftuar për furnizimet që gjatë muajit mars i ka bërë për Komunën e Malishevës. “Me qëllim të informimit të drejtë të...

I infektuari ishte në vetizolim në lagjen “Ortakoll” të Prizrenit , pas khtimit nga Bullgaria (Video)

Në komunën e dytë më të madhe në vend për kah numri i banorëve, atë të Prizrenit, është shënuar rasti i parë me Covid-19. Drejtori...

Mjekë shqiptarë në Itali/ Meta: Ky solidaritet do forcojë marrëdhëniet mes dy popujve

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka vlerësuar kontributin e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë të cilët shkuan në Itali  për të luftuar me koronavirusin. “Mirënjohje...

ShBA, regjistrohen 920 viktima nga COVID-19 brenda 24 orëve

Numri i viktimave nga pandemia e koronavirusit në SHBA është rritur në 4 090, pasi 920 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të...

Në Prizren bëhet dezinfektimi i banesave kolektive

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se dezinfektimi i hapësirave publike dhe jopublike, si masë parandaluese për përhapjen e pandemisë COVID-19, po vazhdohet këto ditë...

Rritja e çmimeve ka rritur punën e mullirit 500-vjeçar në Kushnin të Hasit

Mungesa e miellit në treg ka bërë që të rritet puna në një mulli që bluan vetëm misër. Banorë të rajonit të Hasit të Prizrenit,...

Haskuka raporton për masat e marra kundër virusit COVID-19

Kryetari i Kmunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, në një konferencë për media, ka folur për masat që janë marrë kundër virusit COVID-19. “Në Komunën tonë...

Badalli: Do t’i ndajmë mbi 500 mijë euro

Kryesuesi i Kuvendit Komunal në Prizren, Sulltan Badalli, së bashku kryetarin e Komunës, Mytaher Haskuka dhe grupet parlamentare të partive politike, ka diskutuar për...

Në këtë ditë fillon Ramazani, kaq orë do të agjëroni

Edhe pak ditë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 24 prill, shkruan Insajderi. Të gjithë...

Jonida feston ditëlindjen, këtë moshë e ka arritur

Jonida Maliqi është një nga këngëtaret më të mira shqiptare. E sot, ajo ka një ditë speciale, pasi feston ditëlindjen dhe është bërë 37 vjecare. Ajo...

Arrestohet shtetasi i Turqisë në Prizren, vodhi 3 mijë euro në “Ria”

Një shtetas i Turqisë është arrestuar në Prizren. Ai dyshohet për vjedhje. Zëdhënësi i Policisë në Prizren, Shaban Osmanollaj, tha se i arrestuari M.B. nga Turqia...

Quni uron homologen maqedonase për pranimin e Maqedonisë në NATO

Ministri i mbrojtjes së Kosovës, Anton Quni i ka shkruar letër urimi, ministres së Mbrojtjes të Republikës së Maqedonisë Veriore Radmila Shekerinska, me rastin e...

Në Suharekë kafen e shërbejnë me dron

Në këto ditë izolimi në gjithë botën, edhe në Kosovë, kur të gjithë qytetarët për shkak të masave të Qeverisë së Kosovës janë të...

“Tani nuk është koha të mendoni për atë që nuk keni…”

Me këtë frazë Ernest Heminguej na bën thirrje të mos dorëzohemi, edhe kur pengesat që jeta vë para nesh duken të pakapërcyeshme. Shprehja e...

Rrëzimi i qeverisë/ Artan Abrashi: Puç institucional i pashembullt

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Artan Abrashi, e ka vlerësuar si një puç institucional të pashembullt rrëzimin e qeverisë “Kurti” në Kosovë. “Kjo iniciativë...

21 vjet nga masakra e familjes Berisha në Suharekë, mbijetuan vetëm nëna dhe i biri

21 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë me armë zjarri në drejtim të rreth 50 anëtarëve të familjes Berisha, e më pas...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...