16.2 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Mosformimi i Qeverisë pas zgjedhjeve, mesazh se demokracisë i duhet edhe më shumë pjekuri

Qazim Thaçi

Zgjedhjet e 6 tetorit tashmë po mbushin një muaj që u mbajtën dhe Kosova ende vazhdon me numrim votash, kjo duket sikurse ato të ishin mbi një miliradë e jo që ishin me pak se një milon. Kjo, kohë ka krijuar hapësirë që njerëzit të mendojnë e flasin me dëshira, me padituri ose me të “ndëgjuar”.

Kurse kësaj i kanë fryrë edhe më shumë disa portale që me dëshirë, ose pa të ,po krijojnë edhe një lojë jo krejt pa dëme në interes të shtetit.Tani, që nga dorëheqja e qeverisë, është krijuar vakumi që instiutucionet po”vetëqeverisen” se përndryshe u mungon legjimiteti i qeverisë. Jo se këto situata nuk kalojnë shtetet me demokraci të mirëfilltë siç, është bie fjala Gjermania.

Por , është ndryshe të qeveriset një shtet me mbi 90 milionë banorë,e krejt ndryshe një shtet i dalur nga lufta para dy dekadash, me demokraci të brishtë e me më pak se dy milion banorë. Kjo, jep sinjalin e trishtë se ende Kosova, nuk ka fituar demokracinë e mirëfilltë së paku të numrit të votave zgjedhore.Takimet me grupeve të ekspertëve të LVV dhe LDK-së pastaj, deklarata e tyre shpesh edhe pompoze, nuk i sjellin asgjë më shumë këtij vendi se një çast befasie edhe nga votuesit e thjeshtë.

Kjo domosdo edhe ka nxitë debate qofshi ato nëpër studio televizive, apo edhe debate virtual që në vete secila ka edhe faturën e sajë. Themi faturën sepse dikush ose i ndëgjonë, ose i lexon dhe pastaj krejt kjo ka edhe koston.

Derisa këto biseda bëhen e jipen deklarata natyrisht se dikujt ende i shkon mbarë tregëtia ngriten çmimet ,pastaj jeta bëhet më e vështirë ose vetëm ndjenja e të jetuarit më këto strese janë mjaft, sepse banorët e Kosovës janë të politizuar e nuk janë evropian që brenda fushate bëjnë fushatë e pastaj më as që e din se kush është bile as ministër.

Sepse,atje ligjet nuk i bëjnë ministritë,por atje ligjet e kanë kornizë ligjore.Tani akuzat dhe kundërakuzat bie fjala të Driton Tale e Lutfi Hazirit, shkojnë përtej një mirëqeverisje edhe sikurse ajo të bëhet nesër.Ky mesazh duket se zbehë edhe më shumë të ardhmen e këtij vendi.

Pastaj deklarata e Isa Mustafës se LDK-së shkon edhe në opozitë, në fakt të gjithë këto tregojnë më shumë se kaq, kur dihet se presioni ndërkombëtar po shtohet mbi dialogun e Kosovës me Serbinë.

A është kjo patate e nxehtë për secilin liderë të Kosovës do e s’do shihet se po.Mirëpo, nëse kësaj brishtësie të demokracisë ia shtojmë pak edhe vullnetin e bile postimet e anëtarëve të LVV jep shenja se vetë LVV ka hezitime për Qeverinë e shpejtë. Mirëpo, takimet me liderët e shtetit shqiptarë japin një sinjal premtues dhe shpresues.

Ose më saktë ndoshta, po bëhet ky shekull i shqiptarëve dhe mos vallë po vie dita të jemi një komb një shtet.Nëse ky projekt kalon dhe ky projekt bëhet realitet, kjo neglizhencë e deritasheme dhe mund të arsyetohet tërësisht, në të kundërtën, bazuar në të gjithë këto deklarata Kosovën e presin ose rizgjedhje të reja, ose matematikat e qeverisë nuk premtojnë që mund të shkojë me gjatë se një vit ose më shumë një vit e gjysmë qeverisje.Vetë fakti se që disa qeveri të fundit asnjëra nuk e arriti mandatin e plotë të kryejë fletë më brishtësinë e demokracisë kosovare.

- Advertisement -

Më Shumë

Haskuka thotë se Prizreni pësoi humbje milionëshe nga rishikimi i buxhetit të Kosovës

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, të premten ka paralajmëruar se buxheti i kësaj komune rrezikon që të humbë miliona euro nga miratimi...

Në spitalet e Kosovës, 301 pacientë me coronavirus, 29 në gjendje të rëndë

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) ka njoftuar se 301 pacientë të konfirmuar me COVID-19, po vazhdojnë të marrin tretman shëndetësor në klinikat e...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...

Malishevë: E kushtëzoi një vajzë për të dalë me të, e shantazhoi me publikim të fotove

Policia në Malishevë ka arrestuar një person i cili dyshohet se e ka kushtëzuar një vajzë për të dalë me të. Rasti ka ndodhur mbrëmjen...

Haskuka ankohet se Qeveria kufizoi orarin e lëvizjes pa e lajmëruar

Masat e marra të dielën e javës që shkoi për kufizim të lëvizjes në Prishtinë, Prizren, Ferizaj e Vushtrri nuk janë konsultuar me kryetarët...

Vdekjet misterioze në Infektivë: Policia fillon hetimet për gjashtë raste të dyshimta

Gjashtë vdekje të dyshimta kanë ndodhur brenda 48 orëve të fundit në Klinikën Infektive të QKUK-së. Të gjithë këta persona të shtrirë në këtë...

Kosova ka histori të shenjtëruar, asgjë nuk e zbeh atë

Shkruan: Kudusi Lama Shqiptarët në gjithë jetën e tyre nën pushtimin serb e jugosllav janë ndeshur me pushtuesin pa ndërprerje për ta fituar lirinë. Nuk...

Guardiola: Juventus? Së pari kemi punë me mbretërit e Ligës së Kampionëve

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka folur pas hedhjes së shortit të UEFA Champions League. Manchester City është në avantazh, pasi ndeshjen e parë...

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren

Ka dështuar të mbahet gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Nijazi Kryeziu, i akuzuar për keqpërdorim të pozitës...

Protesta të reja në Beograd me gjithë sprapsjen e Vuçiqit

Mijëra persona janë mbledhur në Beograd të mërkuren, për të dytën ditë rresht, për të protestuar kundër masave të reja, që në këtë shtet...

Edhe një herë tjetër, ish-inkasanti i “Hidroregjionit Jugor” nuk e pranon fajësinë për përvetësim në detyrë

Ish-inkasanti i “Hidroregjionit Jugor”, Hafir Gallopeni, në seancën e mbajtur të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, përsëri është deklaruar i pafajshëm për veprën...

Haskuka inspekton punimet në fshatin Gjonaj të Hasit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Shërbimeve Publike, Osman Krasniqi, sot kanë inspektuar punimet që po...

Eurosport e çon në qiell Rrahmanin

Verona është një nga surprizat e këtij sezoni në Serie A. Skuadra e trajnerit Juric është shndërruar në një ekip të patrembur dhe nuk...

Adelina Berisha zgjedh resortin luksoz ‘Grande Blue Fafa’ për të kaluar pushimet

Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina Berisha, ka nisur pushimet këto ditë në Shqipëri. Si destinacion të pushimeve të saj, artistja ka zgjedhur resortin luksoz ‘Grande...

Tetë kolegje nuk akreditohen, tri prej tyre do të mbyllen

etë nga 14 institucionet e arsimit të lartë që kanë qenë në proces për akreditim institucional nuk janë akredituar nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë...

Vdes një 83 vjeçare prej koronavirusit, viktima e tretë sot në Kosovë

Një 83 vjeçare nga komuna e Fushë Kosovës ka ndërruar jetë sot pasi është prekur nga virusi Covid-19. Kjo është vdekja e tretë e...

Lajmet e Fundit

Qyteti antik i jugut, ndërron emrin

Së shpejti, do të jetë Dimali. Propozimi pranë Bashkisë së Urës Vajgurore, për ndryshimin e emrit, që erdhi nga disa intelektualë të zonës, zë...

Chelsea “pa frena”, ofron 100 milionë euro për yllin e Atletico Madrid

Chelsea pagoi 80 milion euro tek Athletic Bilbao verën e vitit 2018 dhe siguroi shërbimet e Kepa Arrizabalaga. Spanjolli u bë portieri më i...

Turisti britanik rrëzohet nga ballkoni dhe bie mbi një person, vdesin të dytë

Një shtetas i Britanisë ka vdekur në Spanjë pasi që kishte rënë nga ballkoni i një hoteli. Ai ka rënë përmbi një person tjetër duke...

Nëse vdes

Sahit F. Osmani N'perëndim të diellit e dua vdekjen Kur prapa e lë shk?lqimin e tij Trëndafilin e kuq maje kreshtave Që çdo perëndim me dashuri të vij. Do...

Prizreni i mbushur me qytetarë, zyrtarët të shqetësuar

Edhe pse Komuna e Prizrenit renditet e para për nga numri i vdekjeve nga Covid-19, qytetarët nuk shqetësohen shumë. Këtë të diel, qendra e qytetit...