10.7 C
Prizren
E diel, 7 Qershor, 2020

Për Handken u morëm vesh, por me Thaçin e Ramën që u përkulen ish bashkëpunëtorëve të Millosheviqit si do ia bëjmë?!

Shkruan: Emad MEHMETI

Me të drejtë janë tronditur të gjithë me dhënien e çmimit Nobel Peter Handkes, një shkrimtari që edhe nuk e ka dëshmuar gjithaq se e meriton këtë çmim, po që ka dhënë mjaft dëshmi se është njeri shpirtlig, se i urren shqiptarët dhe myslimanët e Bosnjës dhe i cili, deri në fund i mbeti besnik ‘Kasapit të Ballkanit’.

Në mesin e atyre që kanë reaguar lidhur me ndarjen skandaloze të këtij çmimi, është edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Ky i fundit madje ka pohuar se i ka ardhur për të vjellë kur ka dëgjuar këtë lajm.

Pra reaguan kundër ndarjes së këtij çmimi edhe ata burrështetas tan të cilët as që e fshehin kënaqësinë që ndjejnë kur takohen me Presidentin e Serbisë, me një ish bashkëpunëtor të Millosheviqit , me atë që mbante kallashin ne krahë dhe që e kërcënonte botën se për çdo serb të vrarë do pushkatonte me qindra mysliman?

Dhe me të drejtë shqiptarët janë çuar në këmbë kundër dhënies së çmimit Nobel një përkrahësi të shovinizmit serb. Por as Mehmet Kraja, as cili do akademik tjetër shqiptarë, nuk tha një fjalë të vetme kundër atyre që madje u ulën këmbëkryq me Vuçiçin për ta ndarë Kosovën si të ishte ajo pronë pa pronarë. Asnjë akademik, as këndej as andej kufirit, nuk tha asgjë kundër takimeve të Edi Ramës me Vuçiçin dhe për ‘Shengenin Ballkanik’ që promovojnë ata, por duke lënë jashtë saj Kosovën.

Pra të gjithë heshtën edhe pse e shihnin qartë si Rama i shlyen kufijtë me Serbinë, pa i penguar kolonat e veturave në vendkalimin kufitar mes Kosovës e Shqipërisë në Morinë. Asnjë akademik pra nuk u doli ta pyes Presidentin e Kosovës, Thaçin dhe kryeministrin e Shqipërisë Ramën pse kaq shumë nguten t’i shlyejnë kufijtë me Serbin, pa u penguar kufijtë shqiptaro – shqiptar!?

Po, siç duket ne shqiptarët e kemi zakon që me lehtësi të ngremë zërin kundër të huajve, kundër atyre që janë larg dhe jashtë nesh, që nuk mund të na dënojnë me asgjë për kritikat që ua bëjmë, por të heshtim e të bëhemi se nuk kemi parë e nuk kemi dëgjuar gjë kur bëhet fjalë për pushtetarët tanë që u gjunjëzohen edhe atyre që deri dje hapur e kërkonin shfarosjen tonë.

Andaj, duhet bërë çmos që të demaskohet ky Nobelist që e turpëron këtë çmim letrat, por pa harruar të demaskojnë edhe veprimtarinë e burrështetasve tanë, të atyre që u dhanë legjitimitet ish shovenëve serb që të merren me politik, duke i ndihmuan ta shpërlajnë vetveten nga e shkuara si bashkëpunëtorë të Millosheviqit.

- Advertisement -

Më Shumë

Tërmet me magnitudë 3.2 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë ndjerë pak minuta më parë në Shqipëri, raporton TCH. Saktësisht, tërmeti me magnitudë 3.2 i shkallës Rihter është ndjerë në orën 22:21. Mësohet...

Filloi ndërtimi i objektit të shkollës “Habib Berisha” në Gurbardh të Malishevës

Në vigjilje të shënimit të 16 Qershorit, Ditës së Dëshmorëve dhe Ditës së Çlirimit të Malishevës, sot në fshatin Gurbardh, ka filluar ndërtimi i...

Rikthehet futbolli në Kosovë: Sot gjysmëfinalja e Kupës

Pas një pauze prej afro tre muajsh, futbolli kosovar do të kthehet në fushën e gjelbertë sot, me ndeshjen gjysmëfinale të Kupës së Kosovës...

Totaj: Dështuan në zbatimin e Pakos emergjente, u braktis ekonomia e vendit

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, ka thënë se si rezultat i keqmenaxhimit të Qeverisë së kaluar, Kosova duhet të jetë e...

Kryetari i Suharekës e pinë kafen e mëngjesit me banorët e Mushtishtit

Mëngjesi e së hënës, pas lehtësimit të masave ndaj Coronavirusit, kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj kafen e mëngjesit e ka pirë me banorët e...

Ish-drejtorët e shkarkuar në Prizren thonë që do jenë opozitë e fortë në asamble

Stuhia e përplasjes së Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbërritur edhe në Shtëpinë e Bardhë të Prizrenit. Edhe në komunës e...

Jashari kërkon dëmshpërblim për qytetarët që u dënuan gjatë pandemisë

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, vlerëson se duhet të pezullohen dënimet e qytetarëve të cilët janë ndëshkuar gjatë periudhës së shtrëngimit të masave për...

“Electrum”, monedha e parë në botë

Monedha e parë në botë është monedha “Electrum”, një aliazh prej ari dhe argjendi, e prerë në mbretërinë e Lidisë, e cila ka qenë...

Ja çfarë ndërhyrje do të bëjë së shpejti moderatorja e sportit

Moderatorja e njohur e sportit Lei Kraja është ndër femrat më seksi dhe më të bukura të ekranit shqiptar. Prej vitesh ajo prezanton emisione sporti...

Avdullah Hoti mban mbledhjen e parë të ekzekutivit, paraqet prioritetet

Menjëherë pas marrjes se detyrës, kryeministri Avdullah Hoti ka mbajtur mbledhjen e parë të Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Kryeministri Hoti ka paraqitur prioritetet e Qeverisë....

Vrau vëllain në dasmë në Krajk të Prizrenit, dënohet me pesë vjet burgim

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda ka bërë shpalljen e aktgjykimit dënues ndaj të akuzuarit  me iniciale  SH.L., nga fshati Krajk i Prizrenit...

Begaj dhe zyrtarë të Ministrisë së Tregtisë flasin për projektin e Inkubatorit të Biznesit

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, priti në takim, zyrtarin e Ministrisë  së Industrisë dhe Tregtisë, Avdi Krasniqin, udhëheqës i  zonave ekonomike me bashkëpunëtorë, dhe ...

Shteti me më së shumti myslimanë në botë anulon haxhillëkun për sivjet

Indonezia, shteti me numrin më të madh të myslimanëve në botë, – rreth 225 milionë – ka vendosur që ta anulojë haxhillëkun për këtë...

Aksident në Petrovë të Prizrenit, shoferi bëhet për spital

Të enjten, në fshatin Petrovë të Prizrenit, ka ndodhur një aksident trafiku me lëndime dhe dëme materiale, transmeton PrizrenPress. Një gjë e tillë është bërë...

Haxhi Avdyli i del kundër Isa Mustafës për raportin e UNDP-së: Unë u besoj numrave, e jo fjalëve e perceptimeve

Deputeti Haxhi Avdyli ka dalë kundër liderit të partisë së tij, Isa Mustafa, raporton Gazeta Blic. Mustafa para pak minutash përmes një postimi në Facebook...

Mbledhja e Qeverisë në orën 18:00, Kurti e Vitia pastaj publikojnë vendimet

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Shëndetësisë, pas mbledhjes së Qeverisë do të mbajnë sot konferencë për media, ku do të...

Lajmet e Fundit

Lul Raka këshillon se si duhet të sillemi nëse grumbullohen më shumë se 50 persona në një kafiteri

Me lirimin e masave qytetarët u janë kthyer punës së tyre të përditshme, duke respektuar distancën. Çdo lirimi i masave nënkupton qarkullimin më ta...

Rreth 50 raste aktive me Covid-19 por Prizreni plot me qytetarë

Qe shtatëdhjetë vite ky është vendi i tij i punës. Nëntëdhjetë vjeçari, Emin Ballakadri stacion e ka këtë shatërvan që nga mëngjesi deri në...

Ish-drejtorët e shkarkuar në Prizren thonë që do jenë opozitë e fortë në asamble

Stuhia e përplasjes së Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbërritur edhe në Shtëpinë e Bardhë të Prizrenit. Edhe në komunës e...

Prizren: Prokuroria liron shkelësit e masave anticovid? (VIDEO)

Pikërisht për mos respektimin e vendimeve të qeverisë për parandalimin e përhapjes së virusit, policia e Prizrenit ishte lider në inicimin e rasteve ndaj...

36 raste me COVID-19, asnjë nga Prizreni

TRIDHJETË E GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR! Sot më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...