-1.5 C
Prizren
E hënë, 30 Nëntor, 2020

Projektet që nuk u realizuan në Prizren, dhe plani për ambulantën më të madhe në Ballkan

Komuna e Prizrenit është një nga komunat që më së shumti ka pësuar në aspektin ekonomik nga pandemia e Covid-19.

Kjo për faktin se ky qytet, është qytet i turizmit.

Në një intervistë për arbresh.info, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka treguar për gjendjen me të infektuar si dhe për problemet që ju ka shkaktuar pandemia.

“Gjendja me pandemi në kohët e fundit është mirë në aspekt të numrave. I kemi 61 raste në total. Jemi ndër komunat që ka më së paku infektime më COVID-19. Efektin e kemi pasur në ekonomi si pasojë e këtij virusi. Prizrenin e ka prekur mjaft shumë, pasi në jemi si qytet i turizmit. Kemi vendosur të heqim taksën për biznese dhe për qira për të ju dalë në ndihmë bizneseve”, u shpreh Haskuka

 

E si një nga komunat më të mëdha, banorët e Prizrenit kanë mundësinë që testet serologjike, por edhe ato tomografike t’i kryejnë në komunën e tyre.

Kjo ka një kosto për Komunën e Prizrenit, thotë Haskuka.

Kryetari Haskuka ka treguar edhe kur pritet të fillojë projekti për ambulantën më të madhe në Ballkan. Projekt ky i bërë premtim gjatë fushatës.

“Të gjitha analizat për rastet tomografike ne i bëjmë me mjetet e komunës dhe i ofrojmë këtu. Edhe për testet serologjike ne i bëjmë vetë si komunë. Ne e kemi paraqit në buxhetin e vitit të ardhshëm, por për shkak të projektit jemi vonuar pak me prokurim për të filluar punën për ambulantën më të madhe në Ballkan. Ne e kemi ndarë si investim trevjeçar, por do të mundohemi të përfundojmë edhe më herët”, tha ai tutje.

E duke e ditur se kanë mbetur më pak se një vit që kur komunat e vendit do të shkojnë në zgjedhje, premtimet e bëra nga kryetarët aktual jo të gjitha kanë përfunduar.

Haskuka tregon se cila është arsyeja pse një nga projektet më të përfolura “Teleferiku” nuk ka filluar, ndonëse është fundi i mandatit.

“Teleferiku ka qenë një projekt me dy milionë e gjysmë. Projekti ka pas probleme, pasi ka qenë në kundërshtim me ligjin për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore. Në bazë të kësaj ne e kemi ndalë këtë projekt. Pasi ka ekzistuar një nevojë për teleferikun ne jemi dakorduar me një kompani zvicerane që të na bëjë fizibilitetin dhe të kemi një investim publik-privat. Jemi duke prit nga kompania të na dorëzojë projektin dhe pastaj t’i vazhdojmë procedurat”, deklaroi kryetari Haskuka.

Fajtor për një pjesë të projekteve që nuk kanë mund të realizohen, Haskuka lë Qeverinë e vendit.

Sipas tij, largimi i Vetëvendosjes nga Qeveria ka ndikuar edhe në projektet e Prizrenit.

“Tre vitet e kaluar jemi munduar t’i çojmë përpara projektet e ndryshme. Unë nuk jam i kënaqur me bashkëpunimin që kom pasur deri tash më Qeverinë. S’kemi mundur t’i realizojmë disa projekte. Problemi është se kur komunës po i duhet ndonjë tokë për investim në shumicën e rasteve ajo tokë po është në pronësi të tjetërkujt dhe kjo po nxjerr probleme”, tha ai.

Duke folur për politiken aktuale, kryetari i Prizrenit ka komentuar edhe zhvillimet e fundit politike.

Sipas tij çdo parti duhet të jetë e gatshme për zgjedhje.

Ani pse thotë që Lëvizja Vetëvendosje në këto momente do ta kishte të vështirë shkaku i procesit të brendshëm zgjedhor.

“Mendoj se zgjedhjet për opozitën janë gjithmonë të mirëseardhura. Padrejtësisht ne kemi mbet në opozitë. Mendoj se duhet të ketë zgjedhje sa më shpejt. Partitë duhen të jenë të gatshme për zgjedhje. Ne i kemi zgjedhjet  brendshme si parti dhe është ky një problem pasi jemi në zgjedhje të brendshme por kjo s’duhet të jetë pretekst pasi në duhet të jemi të gatshëm gjithmonë për zgjedhje”.

Në intervistën dhënë arbreshh.info, Haskuka nuk e ka lënë të kuptohet se është i gatshëm serish të jetë kandidat për Prizrenin.

Por që sipas tij për këtë vendos partia.

“Nëse procesi shkon në rregull dhe partia më kërkon që të jem përsëri kandidat për kryetar të Prizrenit atëherë unë jam i gatshëm të kandidoj”./arbresh.info/

https://www.facebook.com/arbresh.info/videos/718583332078151

- Advertisement -

Më Shumë

“Burdushi” kundërshton aktakuzën për mashtrim dhe pasurim të kundërligjshëm deri në një milion euro

Hysri Peqani i njohur si “Burdushi”, përmes mbrojtësit të tij, avokatit Durim Osmani ka kundërshtuar, në seancën e shqyrtimit të dytë të mbajtur të...

16 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë, 3 në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 16 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (84, 79, 53...

Varroset legjenda Maradona

Një nga futbollistët më të njohur në histori, Diego Armando Maradona, është varrosur të enjten në Argjentinë. Vdekja e Maradonës të mërkurën, në moshën 60-vjeçare...

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për tatimpaguesit

Administrata Tatimore e Kosovës, rikujton se tatimpaguesit që kanë pranuar njoftimin nga Ministria e Financave se janë përfitues të subvencioneve, do t’i pranojnë pagesat...

23 vjet nga dalja publike e UÇK-së në skenë

Sot u bënë 23 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). 28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës...

Dhjetë persona në Suharekë bëhen llom, gjuajnë edhe me armë zjarri

re persona në Suharekë kanë pësuar lëndime trupore pasi dyshohet se janë sulmuar fizikisht nga shtatë të tjerë. Rasti ka ndodhur mbrëmjen e së premtes...

Bekim Jashari reagon pas kritikave për shtatoren e Adem Jasharit në Prizren

Familja Jashari nga Prekazi ndihet falënderuese që në Ditën e Flamurit kosovarët po mendojnë për të bëmat e paraardhësve të tyre. Nipi i Adem Jasharit,...

U zhvesh dhe u lidh në mal, 28-vjeçari nga Malisheva e inskenoi gjithë rrëmbimin e tij

28-vjeçari Jetmir Rudi, nga fshati Rud i Malishevës, i cili fillimisht u raportua i zhdukur, e më pas kishte dyshime se është rrëmbyer, ka...

Mungon i akuzuari, dështon seanca për vrasjen e rëndë te “Transiti i ri” në Prizren

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj Orhan Ademaj dhe Albert Ademaj, të akuzuar për...

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme

Mospajtimet publike të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë vazhdojnë të jenë evidente, e që sipas analistit politik Artan Muhaxhiri, ato janë pasojë e...

Hoti: Ushtria e Kosovës do të jetë moderne dhe profesionale, do të avancojë krahas vendeve të zhvilluara

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka premtuar se Qeveria do të ndihmojë në modernizimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Hoti ka thënë se tashmë...

Hoti thotë se shumë shpejt do të bëhet e ditur data apo emri i ri i presidentit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur rreth menaxhimit të pandemisë, arrestimeve nga Specialja dhe situatën politike në vend. Ndërsa, sa i përket zgjedhjes së...

“Porsi ëndër më duket ky ndryshim i madh i vendit t’onë”

Ismail Qemali (tuke mbajtur fjalën e rastit) Oh! Sa të lumtur që e ndiej vehten sot, që shoh, këtu në Vlorë, kaqë burra Shqipëtarë të...

Shoqata e qumështorëve paralajmërojnë protestë – fillojnë me derdhjen e qumështit tek AUV

Shoqata e Qumështoreve të Kosovës ka paralajmëruar se do të fillojë me përgatitijen për protesta pasi që kërkesat e tyre hasën në vesh të...

Promovohet botimi i veprës së plotë të Anton Çettës

I botuar para më shumë se një muaji, kompleti 13-vëllimësh me veprën e Anton Çettës është promovuar sot në mjediset e Bibliotekës Kombëtare të...

Pamje të rënda: Arkivolët me viktimat e COVID-19 ngarkohen në autobuset e udhëtarëve

Pamje rrëqethëse janë fotografuar nga një qytetar me celularin e tij. Mediat greke raportojnë se një autobus i është afruar disa çadrave në Stamboll...

Lajmet e Fundit

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ka folur për gjendjen me Covid-19 në këtë komunë. Ai thotë se gjendja e të infektuarve që po mjekohen...

Shkelën masat anti-COVID, gjobiten kuvendarët e Prizrenit

Festa e Flamurit u ka kushtuar me gjobë kuvendarëve të Prizrenit. Ata kanë festuar 108 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, pa i respektuar masat anti-COVID. Policia...

Haskuka: Do të formojmë komision për të na këshilluar se çfarë të bëjmë me shtatoren e Skënderbeut në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka pas shumë reagimeve që pati në rrjete sociale sa i përket dy shtatoreve të vendosura në qytetin...

Merret vendimi për largimin e shtatores së Adem Jasharit në Prizren

Është vendosur për heqjen e shtatores së Adem Jasharit në Prizren. Menaxhmenti i “Abi Çarshisë” ia ka konfirmuar ekipit të Kohavisionit që shtatorja e Adem...

Dy të vdekur nga COVID-19 në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (75, 50 vjeç),...