3.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Zemaj prezanton masat e reja: Reduktim i stafit nëpër institucione, kufizim i orarit për qendrat tregtare…

Ministri i Shëndetësisë , Armend Zemaj ka konfirmuar masat e reja. Ai ka thënë se numri i lartë i infektimeve na detyron të veprojmë menjëherë, raporton Ekonomia Online.

Masat e vendosura janë:

Reduktimi i stafit në nivelin lokal dhe qendror, pezullimi i seminareve.

Institucionet që duhet të zhvillojnë punën me kapacitete të plota janë shëndetësisë dhe siguria.

Personat me sëmundje kronike dhe ata mbi moshën 60-vjeçare janë të liruar të paraqiten në punë. Angazhim i tyre kalon online.

Personat mbi moshën 65-vjeçare dalin jashtë vetëm prej orës 10-12. Jashtë kësaj periudhe, vetëm për nevoja shëndetësore.

Ligjëratat në Fakultet të mbahen online, kurse provimet dhe ushtrime sipas rekomandimeve.

Qendrave tregtare u ndalohet puna nga ora 21-05:00 po ashtu edhe gastronomisë përveç “take away”.

Konviktet dhe mensa do të punojmë duke respektuar masat e IKSHP-së.

Zemaj, ka thënë se nuk do të ketë kufizim të lëvizjes, por ka bërë thirrje të evitohen daljet e panevojshme

“Shpresojmë që qytetaret do të zvogëlojmë daljet e panevojshme sepse s’ka kufizim të daljes do të mbetet në ndërgjegjen e tyre.”

“Sa i përket kapaciteteve spitalore vazhdojmë në shtrirjen dhe punën për ngritjen e tyre.”

Zemaj tha se vendimet do të rishqyrtohen brenda dy javësh.

Më Shumë

Qeveria huazon mbi 25 milionë euro nga kompania gjermane për përmirësimin e sistemit energjetik

Qeveria e Kosovës në mbledhje ka miratuar huazimin e 25.5 milionë euro nga kompania KfW, Frankfurt Am Main, për përmirësimin e sistemit energjetik. “Kërkohet huazim...

Krasniqi, Kurtit: Në vilën e kasapit të Kosovës, Titos, pranove të gjitha ato që i kundërshtoje

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kritikuar ashpër kryeministrin e vendit, Albin Kurti, për marrëveshjen e arritur në Ohër me presidentin...

Lajmet e Fundit