27.6 C
Prizren
E enjte, 13 Gusht, 2020

Trump do t’i rifiton zgjedhjet

Seremb Gjergji – 26/07/2020

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald J. Trump në shikim të parë duket se është person i veprimeve të shpejta dhe të pa matura mirë. Por, kjo vjen nga dy arsye:

1. Trump e do Amerikën më shumë se cilido presidnetë i kaluar

2. Vepron me mendjen e një biznesmeni.

Kjo i jep atij një avantazh të jashtëzakonshëm. Si shqiptar, e di që krejt të rinjtë me origjinë shqiptare në Amerikë, madje edhe disa prindër të tyre do ta votojnë Trumpin.
Vlera e kapitalit njerëzor!

Presidenti Trump, me veprimet e tij tregon se është i vetmi që mund të sjellë ndryshimin e shumë pritur në Amerikë dhe në Botë. Por, bota nuk është mësuar deri me tash, e ndoshta as nuk është gati ta ndjekë Trumpin me hapat e tij gjigand. Prandaj, frikësohen të gjithë. Natyrisht se duhet të frikësohen, sepse nëse nuk e mbajnë hapin – mbeten mbrapa. Këtë e konfirmon edhe CNN Politics në një artikull debatues me James Ëodds.

Tash sa vjet asnjë anketë në Amerikë nuk ka dalë e saktë. Të verbër do të jenë ata që e besojnë një të tillë sot. Aktualisht gjithçka varet nga vlera e kapitalit njerëzorë dhe orientimi i tyre derë më derë. Andaj, fushata e Presidentit Trump, duke i ikur këtyre anketave, sipas gazetës Guardian, në vjeshtë do ta ketë një ri-kthim GRANDIOZ.

Si shikues evropian, kemi mendime të ndryshme, por z. Trump vërtetë e ka bërë Amerikën Madhështore . Ka rritë ekonominë amerikane në mënyrë rekorde. Tregjet botërore po ashtu. Ka focuar ushtrinë. Ka krijuar Ushtrinë e Qillit – se s’ka vend për toke më! Plot vende të reja pune – të pafundme dhe ka kthyre prodhimin vedorë. Ku ka më Madhështore se kjo?! Është ëndër e çdo Qeverie të botës.

Krahasuar me 5 Presidnetet e fundit Amerikan, Trump del diametralisht më i mirë se të gjithë. Madje më i mirë se edhe vet Bill Clinton – edhepse Ne si kosovar kemi debulesë për Presidentin Clinton, në këtë Trump fiton 82:18; sepse Amerikanët besojnë se Trump me të gjitha impulset e shpejta, të pa matura dhe reagimeve rigoroze – vazhdon të mbetët i vetmi Presidnet që realisht sjellë ndryshime. Akush tjetër.

Madje, çdo amerikane i pyetur se me cilin president kishit pas dëshirë të pini një birrë, të gjithë përgjigjen me Trumpin.

Asnjë president tjetër.

Secili për të diskutuar hallet e veta, për ta lavdëruar, për ta fyer, për ta kritikuar e madje edhe për t’u munduar për ta nënçmuar. Por, vazhdon të mbetët i vetmi në zemrat e tyre ta kenë seancën ta pinë një birrë. Mendoj, se kjo vjen nga fakti se secili amerikane e gjënë veten në reagim njerëzorë të Presidentit Trump – ngjashëm si gjithë njerëzit. Nuk shohin taktika politike me axhenda të fshehura.

Në çdo anketë apo parashikim të mediave të majta, liberale apo të qëndëres, mundohen të reflektojnë që Joe Biden është afër apo në epërsi. Por, tashmë botërisht, anketat kanë marrë fund. Në Amerikë dhe tek amerikanët anketat kanë dështuar aq shumë sa Gallup Internacioanl – si kompania më e besueshme e ankeatave në botë, ka quar duartë.
Sot, ankeat më e mira është bisedat direkt me njerëz – diçka që Preidneti Trump dhe ekipi tij e bëjnë për mrekulli.

Madje nuk duhet harruar edhe armen e tij më të fuqishme; zv. Presidenti Mike Pence. Përsoni më i mençuri deri me tash në politiken amerikane dhe i vetmi përson që askush nuk e ka gjetur asnjë gabim në jetën e tij, që nga dita kur ka lindur e deri me sot – apo është aq i mnçur që nuk ka lënë asnjë gjurmë.

Lehtë mund të themi, Presidneti Trump do të rizgjidhet edhe një mandat këtë vjeshtë. Sipas profesorit të mirnjohur Helmut Norpoth, i cili ua ka qëlluar 5 fitoreve të fundit presidneciale në amerikë, thot se 91% është shanca e fitores së serishme të Presidnetit Donald Trump.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: Një muaj paraburgim për bujanovcasin që u kap me 5.5 kg drogë në Vërmicë

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda, duke vendosur sipas kërkesës me shkrim të Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e...

Prezantohen anëtarët e jurisë në DokuFest 2020

DokuFest ka prezantuar sot anëtarët e jurisë për edicionin e 19, i cili për herë të parë do të mbahet në sferën digjitale nga...

Thaçi publikon pamje nga Prizreni: Kryeqyteti historik i shqiptarëve

Presidenti Hashim Thaçi ka publikuar videon e radhës të promovimit të bukurive vendore. Ai këtë herë ka zgjedhur qytetin e bukur të Prizrenit, të cilin...

Tayna kaubojse e ‘djeg’ Instagramin me këtë video të ‘nxehtë’

Këngëtarja e njohur 'Tayna' ka treguar se duket mjaft seksi, derisa vjen me një veshje si 'kaubojse' e gjitha me lekurë të zezë. Ajo në...

Gjendja me pandeminë në Suharekë është nën kontroll

Kryetari i komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka thënë se gjendja me pandeminë në komunën që udhëheq ai është e qetë dhe stabile. “Kemi diku...

E fotografojnë teksa merr rreze, ja çfarë bëri Kejvina Kthella

Modelja e njohur Kejvina Kthella së fundmi ndodhet me pushime. Modelja e cila është dhe shumë aktive në rrjetin social Insgatam ka publikuar shumë foto...

E motra në luftë me kancerin, vëllai pret flokët që të mos ndihet e vetme

Kohen Bowden nuk kishte nevojë për fjalë për t’i thënë motrës së tij të vogël Lula Beth, e cila është duke luftuar kancerin, se...

SHBA-ja i përgjigjet Rusisë: Qëllimi është të kemi vaksinë të sigurt, jo kush i pari

Sekretari amerikan për Shëndetësi, Alex Azar, ka reaguar ndaj njoftimit të Rusisë pas aprovimit të “vaksinës së parë në botë” kundër koronavirusit. “Qëllimi s'është të...

Ish Sekretarja Amerikane e Shtetit: Ju rrëfej “Katër Kalorësit e Apokalipsit”

Condoleezza Rice, ka ushtruar detyrën e Sekretares amerikane të Shtetit në vitet 2005-2009, dhe ka qenë këshilltare e sigurisë kombëtare për presidentin Xhorxh W.Bush...

Bilanci i sotëm me COVID-19 në Malishevë: 1 i vdekur dhe 7 raste të reja

COVID-19, sot i ka marrë jetën një personi nga Komuna e Malishevës, ndërsa janë regjistruar edhe 7 raste të reja. Të dhënat janë konfirmuar...

Faqja e njohur: 15 plazhet e Shqipërisë që duhet t’i vizitoni në 2020-n

Shqipëria ruan shumë befasi për ju, shkruan Krishna Teja për faqen e njohur turistike pickyourtrail.com. ”Vija jugore bregdetare e Shqipërisë është e mbushur me fshatra...

Dështon gjykimi për korrupsion ndaj kryeshefit të INFRAKOS-it dhe ish-zyrtarëve të Komunës së Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të vazhdojë gjykimi ndaj kryeshefit ekzekutiv të INFRAKOS-it, Agron Thaqi, tre ish-drejtorëve të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor...

Pse Zogu zgjodhi Italinë në vend të Jugosllavisë

Çfarë shkruante në veprën e tij voluminoze “Historia e Italisë” gazetari i famshëm Indro Montanelli në kapitujt mbi Zogun dhe prejardhjen e tij, karrierën,...

“Pa PDK-në nuk mund të sigurohen numrat për rrëzimin e Qeverisë”

Nisma e partisë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, për ngritjen e një mocioni mosbesimi ndaj qeverisë së drejtuar nga kryeministri, Avdullah Hoti, është vështirë e realizueshme...

Televizioni dhe biznesi, çfarë po ndodh me Ilda Bejlerin

Prej disa muajsh, moderatorja e programeve sportive, Ilda Bejleri, është shkëputur nga ekrani për arsye që deri më sot nuk ishin të ditura. Këtë...

Rrahje në Korishë të Prizrenit

Dy persona janë përfshirë në një rrahje në fshatin Korishë të Prizrenit. Njëri prej tyre është i mitur. Policia njofton se gjatë rrahjes është përdorë edhe...

Lajmet e Fundit

Nis asfaltimi i katër rrugëve në Kërvasari

Në kuadër të rregullimit të infrastrukturës së përgjithshme në Komunën e Malishevës, sot ka filluar asfaltimi i katër rrugëve në fshatin Kërvasari. Rrugët që...

Zyrtare: Matuidi kalon te Inter Miami i David Beckham

Inter Miami e ka zyrtarizuar Blaise Matuidi, si lojtar të tyre, me francezin që do të fillojë një aventurë të re në MLS. Matudi ditë...

“The Sun” me artikull të veçantë për prejardhjen e Rita Orës: Ajo është shqiptare e Kosovës

Prestigjiozja The Sun i ka kushtuar një artikull të veçantë për prejardhjen e saj shqiptare Rita Oras. Rita lindi më 26 nëntor të vitit 1990...

Vijnë në jetë dhjetë fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 10 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit,...

Vjedhin para në një pompë derivatesh në Pllavë të Dragashit

Një person ka raportuar se në objektin e pompës me derivat, persona të panjohur me forcë kanë depërtuar dhe nga aty kanë vjedhur një...