10.9 C
Prizren
E diel, 31 Maj, 2020

Vlashi, sjell 700 vjet muzikë

Vlashi-320x303Vlashi“Durrës 700 vjet muzikë. Nga Kukuzeli deri në ditët tona”. Kjo është motoja e edicionit të dhjetë të “Netëve të muzikës klasike” që hap siparin sot në qytetin e Durrësit. Ky vit shënon dhe jubileun e parë të këtij aktiviteti të rëndësishëm për muzikën klasike në vend. Nata e parë e Bienales do të nisë në Katedralen Shën Lucia, ku kori kamertal i Filarmonisë së Kosovës, me dirigjent Rafet Rudin, do të sjellë pjesë nga Jan Kukuzeli.

Më pas, muzika klasike do të pushtojë amfiteatrin roman. Natën e tretë do të jetë muzika baroke, për t’u ndjekur më pas nga arshivat e familjes Durazzo, dhe tingujt e Vivaldit, nën interpretimin e artistëve Adelina Hasani, violinë (Holandë), Mira Ikonomi, violinë (Shqipëri), Nevila Kalaja, violinë (Shqipëri)), Moni Kuriçi, violonçel (Shqipëri),Pirro Sota, fagot (Shqipëri), Daniel Vlashi violinë (Spanjë), Florian Vlashi, violinë (Spanjë). Muzika romantike do të jetë në natën e katërt nën interpretimin e pianistëve Aksinja Xhoja dhe Erli Lila. Nuk do të mungojnë gjatë ditëve të festivalit dhe nata e yjeve të rinj, mbrëmja e muzikës shqiptare, ajo e muzikës moderne. Në shtatë ditë, të gjitha veprat do të jenë brenda strukturës tashmë të konsoliduar të festivalit. Për violinistin Vlashi, vepra më e rëndësishme që do të prezantohet në këtë jubile është “Antifonari i Durrsakut, Gjergj Danush Lapacaj” (1532). “Është padyshim një ngjarje e jashtëzakonshme për kulturën shqiptare. Do të vij ta prezantojë muzikologu Domenico Morgante, i cili e ka prezantuar për herë të parë para publikut.

Kjo vepër do të interpretohet nga Kori kamertal i Filarmonisë së Kosovës drejtuar nga Rafet Rudi në galeritë e Amfiteatrit Roman të Durrësit. Po aty do të luajë dhe kitaristi me famë botërore, Ehat Musa”, thotë Vlashi. Interesante në programin e bërë publik nga festivali është dhe pjesa “matematika dhe muzika”. Kjo pjesë është interpretuar edhe në Spanjë dhe ka pasur sukses. “Është tepër interesante si tematikë dhe sjell shumë befasi. Një prej tyre është dhe paraqitje e një vepre të Mozartit e titulluar “Lojë me zare muzikore”, që nga mënyra se si është e ndërtuar, do të jetë një premierë botërore në Shqipëri, sepse ka 46 mijë bilionë variante”, thotë Vlashi. Qëllimi i këtij aktiviteti është të ruajë traditën muzikore në vend, por dhe t’i japë hapësirë prirjeve dhe tendencave të reja.

- Advertisement -

Më Shumë

Pesë raste të reja me COVID-19 në Prizren

NËNTË TË SHËRUAR DHE DYMBËDHJETË RASTE ME COVID-19! Sot më 29 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

“Jam pak e mërzitur”, Jennifer Lopez flet për shtyrjen e dasmës me të fejuarin e saj

Këngëtarja Jennifer Lopez në një intervistë për “Today Show” ka folur rreth shtyrjes së dasmës së saj të shumëpritur me të fejuarin Alex Rodriguez,...

Malishevë: Shënohet viti i shtatë që nuk ka vdekje nga rriqrat, falë dezinfektimit nga “Zona Parak”

Dezinsektimi po tregohet i suksesshëm Tani e 7 vite nuk ka pasur raste me fatalitet nga pickimi i rriqrave që shkaktojnë ethe hemorragjike. Komuna e Malishevës...

Vritet një protestues 19 vjeçar në SHBA

Një person është vrarë në Detroit gjatë protestave të dhunshme që kanë mbërthyer një numër të shteteve amerikane, raporton The Guardian. 19-vjeçari është vrarë pasi...

Përfshihet nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren

Në rrethana ende të pa njohura është përfshirë nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren. Rasti është lajmëruar nga pronari i saj. Zjarrfikësit kanë dalë...

Sot falet xhumaja e parë, pas më shumë se dy muaj pezullim

Pas më shumë se dy muaj pezullimi, sot do të falet xhumaja në të gjitha xhamitë e vendit. Mirëpo Bashkësia Islame e Kosovës, ka ndërmarr...

Prizren, aktakuzë ndaj tre personave për armëmbajtje pa leje dhe përdorim të armës

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet K.B., L.C., dhe Sh.Z., për shkak të...

“Nudo”, tregim nga Ismail Kadare

Nga Ismail Kadare Po sidomos ata të dy lëshuan klithma të vogla admirimi, kur ai, mes punëve të tij, u tregoi një pikturë të madhe...

“Break My Heart” nga Dua Lipa me mbi 100 milionë klikime

Pak muaj i janë dashur këngës së Dua Lipës “Break My Heart” për të arritur mbi 100 milionë klikime. Këtij faktit i është gëzuar edhe...

Icardi te PSG për 57 milion €, ofertë e majme edhe për yllin e Lazio

PSG dhe Inter kanë rënë dakord për Mauro Icardi, sikurse raportojnë ekspertët e merkatos, Gianluca Di Marzio dhe Fabrizio Romano. Francezët e bënë të...

E famshmja e Champions, Kinsey Wolanski s’i lë prapësitë

Kinsley Wolanski e ka konfirmuar se bën pjesë te gocat e mbrapshta. E gjithë bota u njoh me të kur hyri gjysmë e zhveshur...

Urimi i LDK-së në Prizren për festën e Bajramit të Madh

Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka uruar të gjithë besimtarët muslimanë dhe shqiptarët kudo që ndodhen, për festën e Bajramit të Madh. "Pas muajit...

U mbajt mbledhja e Kuvendit të Prizrenit, këto janë vendimet

Kuvendi Komunal i Prizrenit sot ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme, e cila për shkak të kushteve pandemike u organizua në sallën e shtëpisë së...

Real Madrid nxiton me rinovimet, Marca i zbulon lëvizjen e fundit

Carlos Henrique Casimiro iu bashkua Realit të Madridit pa shumë pompozitet në vitin 2013. Futbollisti, i cili shikohet shpesh duke bërë punët e pista...

Supremja e kthen në rivendosje rastin ndaj drejtorit të shkollës në Malishevë që ishte dënuar për marrje ryshfeti

Drejtori i shkollës së mesme në Malishevë “Hamdi Berisha”, Izet Hoti do të gjykohet përsëri për akuzën se kishte marrë ryshfet për organizimin e...

PDK-ja në Prizren: Përherë përkulemi para martirëve të ‘Tusuzit’

Partia Demokratike e Kosovës në Prizren, ka përkujtuar masakrën në lagjen ‘Tusuz’, në 21 vjetorin e gjenocidit serb, ku u masakruan 27 civilë të...

Lajmet e Fundit

EKSKLUZIVE: Koalicioni LAN po synon ta votojë Qeverinë Hoti të martën

Pas shpalljes së aktgjykimit nga Gjykata Kushtetuese ku iu dha drita e gjelbër Kuvendit për ta formuar Qeverinë e re pa shkuar vendi në...

Hasi i Prizrenit do të mbes pa ujë të pijes për katër ditë

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se për katër ditë 11 fshatrave  në zonën e Hasit në Prizren do...

Të gjitha testet e sotme për COVID-19 në Malishevë, rezultuan negative

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, janë bërë nëntë teste të rasteve të kontaktit për COVID-19, dhe të gjitha testet kanë rezultuar negative....

Gjashtë raste të reja me COVID-19, asnjë nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe gjashtë raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Malisheva për pak të shpëtojë nga COVID-19 (Video)

Me pandeminë e koronavirusit po ka telashe edhe Malisheva, ani se ditëve të fundit ndjehej e lehtësuar dhe e gatshne ta shpallte fitoren mbi...