-0.2 C
Prizren
E shtunë, 28 Janar, 2023

23 vjeçarja vdes pas operacionit për ta hequr djersën në një klinikë ‘të palicencuar’

Një influencuese e famshme e fitnesit vdiq javën e kaluar pasi iu nënshtrua një operacioni për të luftuar djersitjen e saj të vazhdueshme në një zyrë të dyshuar të palicencuar mjekësore.

Odalis Santos Mena, 23 vjeçare, vdiq me 7 korrik pasi iu nënshtrua trajtimit MiraDry, i cili reklamohet si një procedurë e shpejtë që zvogëlon përgjithmonë djersën dhe aromën.

Mena e kishte procedurën në klinikën SkinPiel në Guadalajara, Meksikë pasi thuhet se praktika mjekësore e rekrutoi atë për ta promovuar atë.

Ajo pësoi arrest kardiak pasi mori anestezi dhe vdiq pak më vonë, raporton New York Post. Punonjësit e SkinPiel u përpoqën të kryenin CPR tek Mena por nuk ishin në gjendje ta ringjallnin atë.

 

Policia nisi një hetim pas vdekjes së saj. Raportet paraprake ia atribuuan vdekjen asaj një anesteziologu neglizhent, i cili dyshohet se nuk ishte trajnuar për të administruar ilaçe anestetike.

The Sun raporton se SkinPiel ishte gjithashtu një praktikë mjekësore e palicencuar. DailyMail.com kontaktoi klinikën, duke kërkuar koment për këtë pretendim por nuk ka marrë përgjigje.

Raporti i mjekut ligjor tregon se vdekja e Mena ka të ngjarë të ishte rezultat i anestezisë së kombinuar dhe një steroide që ajo kishte marrë.

Në një deklaratë të lëshuar për People en Espanol, klinika pretendoi se mjeku i Mena ‘menjëherë vazhdoi të bënte gjithçka që ishte e mundur nga ana mjekësore’ për të shpëtuar jetën e saj duke përfshirë thirrjen e një ambulancë dhe sjelljen e një eksperti mjekësor për të përcaktuar nëse ajo kishte konsumuar ndonjë substancë, transmeton Klan Kosova.

Më Shumë

Real Madrid nuk dëshirojnë të inkuadrohen në dramën që e rrethon Mbappe-n në PSG

Real Madridi është thjesht spektator i situatës së Kylian Mbappe në Paris Saint-Germain dhe ata nuk janë të gatshëm të përfshihen në dramën që...

Mos-përcaktimi i vlerës së koeficientit, “ankth” te punëtorët

Ligji i Pagave, i cili është miratuar në Kuvendin e Kosovës, nuk e përcakton vlerën e koeficientit. Kjo gjë po u sjellë ankth punëtorëve...

Lepuri me doreza

Lajmet e Fundit