22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Aktakuza ndaj “Grupit të Drenicës”, proces dëmtues për Kosovën

Burim Ramadani AAKLidhur me aktakuzën e ngritur nga prokurori ndërkombëtar i Misionit të EULEX-it, Maurio Salustro ndaj “Grupit të Drenicës”, ka ngjallur reagim edhe nga partia e Ramush Haradinajt.

Deputeti i AAK-së, Burim Ramadani është shprehur i shqetësuar duke thënë se kjo që po u bëhet ish-luftëtarëve të UÇK-së, është e padrejtë.

Sipas tij, aktakuza ndaj “Grupit të Drenicës” është një proces dëmtues për të kaluarën dhe të tashmen e Kosovës. Ndjekja e të ashtuquajturave Krime të Luftës nuk ka asnjë kuptim në këtë raste të tilla.

“Sidoqoftë, jam i bindur se drejtësia nuk duhet të vonohet dhe që e vërteta duhet të del në shesh sa më shpejtë. Mbrojtja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës vazhdon të bëhet gjyqeve.

Lufta e pastër clirimtare e Kosovës nuk mund të gjykohet as dënohet. Do të jetë përherë e arritura më e madhe e popullit shqiptar të Kosovës. Do të jetë përherë krenaria e shqiptarëve të Kosovës”, ka shkruar Ramdani në rrjetin social, Facebook.

Më Shumë

Temperaturat sot deri në 33°C, apelohet për kujdes ndaj rrezeve të diellit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot mbi vendin tonë do të mbaj mot me diell dhe me vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do...

14 vjet nga vdekja e aktorit, Bekim Fehmiu

Po mbushen 14 vjet që nga vdekja e njërës ndër figurave më të lartësuara të aktrimit shqiptar, Bekim Fehmiut. Pas vetes ai la vepra të...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit