20.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Angela Merkel: Ballkani e ka vendin në BE, plagët e luftës ende nuk janë shëruar, duhet pajtim

Me rastin e Samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit, të planifikuar për të hënën, të organizuar nga Gjermania, Angela Merkel tha se ishte e lumtur, megjithëse do të ishte vetëm një takim virtual, i cili do ta lejonte atë të vazhdonte të punonte me krerët e shteteve dhe qeverive të Ballkanit Perëndimor, nisur në 2014 si pjesë e procesit të Berlinit me iniciativë të Gjermanisë.

Ajo vuri në dukje se shumë janë arritur që nga nisja e Procesit të Berlinit, i cili synon të japë një kontribut konkret për stabilitetin në rajon dhe dialogun.

“Ballkani Perëndimor është fqinji i drejtpërdrejtë i BE-së. Është një pjesë e Evropës ku plagët e luftës nuk janë shëruar ende dhe Gjermania është shtëpia e një numri të madh të qytetarëve nga ajo zonë. Është e qartë për mua se vendet e BE duhet të kenë një interes për zhvillimin paqësor në Ballkanin Perëndimor. Ne kemi përgjegjësi për zhvillimin në atë pjesë të Evropës “, theksoi Merkel.

Ajo tha se procesi i Berlinit tashmë ka arritur disa suksese, dhe në këtë drejtim.

“Është një kontribut praktik për paqen,” nënvizoi Merkel, duke shtuar se njohja e ndërsjellë e diplomave, bashkëpunimi në shkencë, si dhe përparimi në projektet e infrastrukturës gjithashtu kontribuuan për atë, e cila u karakterizua nga hapa që çojnë në forcimin e shkëmbimeve ndërkufitare midis qytetarëve dhe tejkalimin e paragjykimeve.

“E gjithë kjo i çon vendet e Ballkanit Perëndimor përpara drejt qëllimit të përbashkët për të përmbushur kushtet për anëtarësimin në BE. Jam e bindur që, herët a vonë, e ardhmja e tyre do të jetë me të vërtetë në një Evropë të bashkuar,” theksoi ajo.

Ajo vuri në dukje se ka ende shumë sfida në Ballkanin Perëndimor, se mosbesimi dhe nacionalizmat nuk janë zhdukur dhe mosmarrëveshjet dypalëshe mund të ndizen në çdo moment, prandaj pajtimi është i nevojshëm, shkruan b92.

Më Shumë

Në një bankë në Prizren deponohen 100 euro false

Në një bankë në Prizren janë deponuar 100 euro false, raporton PrizrenPress Sipas Policisë, kartëmonedha është konfiskuar dhe me vendim të prokurorit rasti shkon në...

Malisheva vazhdon me fitore, mposht Feronikelin në ‘Liman Gegaj’

Ndeshja ishte e hapur sidomos në pjesën e parë ku të dy skuadrat kishin raste. Rastin e parë të mirë e kishte Hasan Hyseni që...

Zidane mund të kthehet në Francë

Zinedine Zidane vazhdon të mbetet pa skuadër. Ish-trajneri i Real Madridit është përfolur se mund të marrë drejtimin e skuadrave të njohura evropiane, por...

Tuna rikthehet me koncert live

Këngëtarja e njohur shqiptare, Tuna Sejdi, ka kohë që nuk ka sjell ndonjë projekt të ri muzikor për fansat e saj. Megjithatë ajo po tregohet...

“Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi ekipin e femrave të “Lirisë” së Prizrenit

Ndërmarrja “Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi sot Klubin Futbollistik të femrave “Liria” e Prizrenit. Kjo ndërmarrje dhuroi pajisje të ndryshme sportive. Kryetari i KF “Liria” e Prizrenit,...

Capital T paralajmëron këngën e re

Reperi shqiptar, Capital T, ka paralajmëruar këngën e tij më të re. Këtë e ka bërë të ditur vet ai përmes rrjeteve sociale në disa...

Konferenca e Qeverisë, pritet të bëhet publik vendimi për lirimin e studentëve nga pagesat për semestër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologji dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë sot një konferencë për media. Telegrafi ka...

Sekuestrohet një revole dhe 164 fishekë në Shirokë

Një person është ndalur dhe të njëjtit i është sekuestruar një revole me gas dhe 164 fishekë, raporton PrizrenPress Ngjarja ka ndodhur në Zonën Industriale,...

Suharekë, mantelbardhët fushatë për Bali Muharremajn (VIDEO)

Dy zyrtarë të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Suharekë, dy ditë më parë me anë të video-mesazheve kanë bërë thirrje të votohet kryetari...

Me aktivitete të ndryshme u shënua Dita e Dëshmorëve në Prizren

Të mërkurën, me homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, filluan aktivitetet për shënimin e Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prizrenit. Nahit Rexhepi,...

Ancelotti: Kjo skuadër e Real Madridit do të luftojë për gjithçka

Carlo Ancelotti ka theksuar se objektivi i Real Madridit në këtë sezon është të luftojë për Ligën e Kampionëve. Trajneri italian hezitoi të favorizojë ndonjë...

Totaj: Do të qeverisi me duar të pastra

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, në kuadër të fushatës parazgjedhore është takuar me mësimdhënësit pensionist, si dhe me strukturat e...

Aksident në Peqan të Suharekës, humb jetën një 22 vjeçar

Një aksident trafiku ka ndodhur mbrëmë mes një kamionete dhe një motoçiklisti rreth orës 22:15 në fshatin Peqan të Suharekës, ku ngasësi 22-vjeçar i...

The Sun: Tirana, vendi më i lirë për t’i kaluar pushimet

Gazeta britanike, “The Sun”, ka shkruar një artikull për vendet më të lira për pushime në Evropë, ku Tirana renditet e para në listë. “Tirana,...

LDK: VV në Prizren ka filluar blerjen e votave

Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Prizren ka lëshuar komunikatë për media ku po pretendon të ekspozojë keqpërdorime të pushtetit lokal në Prizren. Ata thonë...

Vdes 73-vjeçari pasi nuk kishte vend për t’u shtrirë në spitale

Një 73-vjeçar amerikan, Ray DeMonia vdiq pasi nuk pati asnjë shtrat të lirë në 43 spitale. Ai nuk po kërkonte trajtim për COVID-19, por kishte...

Lajmet e Fundit