12.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Antraksi i lopëve në Rahovec prek edhe familjarët

lopaJakup Hotit nga Krusha e Madhe e Rahovecit i kanë ngordhur gjashtë krerë lopë, nga 47 sa i ka gjithsej në fermën e tij, si pasojë e shfaqjes së sëmundjes antraks, raporton KTV.

Pas ngordhjes së tyre menjëherë ka intervenuar Agjencia e Veterinarisë dhe Ushqimit, e cila ka marrë masat e nevojshme për mbrojtjen e lopëve të tjera.

Pavarësisht intervenimit, nga sëmundja antraks janë prekur edhe disa nga pjesëtarët e familjes Hoti, mirëpo gjendja e tyre është jashtë rrezikut për jetë si rezultat i ndërhyrjes së menjëhershme të mjekëve.

Agjencia e Veterinarisë dhe Ushqimit, me të marrë mostrën për shfaqjen e sëmundjes së antraksit, ka urdhëruar vaksinimin e menjëhershëm të të gjitha kafshëve në Krushë të Madhe.

AVUK-u iu ka konstatuar familjarëve që në afat prej 10 deri 14 ditë nuk kanë të drejtë të konsumojnë mishin e as qumështin nga krerët e lopëve, si rezultat i vaksinimit të tyre. /KTV/Koha.net/

Më Shumë

Anulohet gjykimi për vrasjen me thikë tek “Tranziti i ri” në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, është anuluar seanca gjyqësore ndaj të akuzuarve për vrasjen e M.K., Orhan Ademaj dhe Albert Ademaj, për...

Kryetarja e RDK-së në Prizren, Adelina Morina, përfaqësuesja e vemte nga Kosova në New York, në konferencën globale

Kryetarja e Rinisë Demokratike në Prizren dhe anëtarja e Kryesisë Qendrore të Rinisë së PDK-së, Adelina Morina, po qëndron në New York të SHBA-ve,...

Lajmet e Fundit