25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Bujqit e Rahovecit përkrahen me 21 milionë euro grante e subvencione

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci gjatë vikendit ka qëndruar në qytetin e Rahovecit, me ç’rast ka shënuar “Ditën e Verarisë”, ku në këtë aktivitet është shoqëruar nga përfaqësuesit e Shoqatës së Verëtarëve, të Gastronomëve dhe të Odës së Hotelerisë dhe Turizmit.

Peci gjatë vizitës nëpër bodrumet e verës në këtë komunë, ka bërë të ditur se gjatë udhëheqjes së këtij dikasteri, bujqit e komunës së Rahovecit janë përkrahur deri më tani me 21 milionë euro në kategorinë e granteve dhe subvencioneve, si dhe në kategorinë e kompensimit të dëmeve ne bujqësi.

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

“Nga viti 2021 deri në vitin 2024, 1.5 milion euro është vlera me të cilën janë subvencionuar verëtarët për litër vere të prodhuar, ndërsa 6.7 milionë euro është shifra me të cilën janë subvencionuar vreshtarët për hektarë te vreshtës për vitin 2021, 2022 dhe 2023. Ndërsa, deri më tani me rreth 2.2 milionë euro kemi përkrahur Komunën e Rahovecit me grante në bujqësi përgjatë qeverisjen sonë”, theksoi Peci.

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

Gjatë qëndrimit në Rahovec, ministri së bashku me përfaqësuesit e gastronomisë kosovare kanë vizituar bodrumet e verës “Kosova Wine”, “Illyrian Wine”, “Bodrumi i Vjetër” e “Stone Castle”, me qëllim të krijimit të urave të bashkëpunimit ndërsektorial që zinxhiri ekonomik të plotësohet brenda prodhuesve, përpunuesve dhe afaristëve vendorë.

”Sot është Dita Ndërkombëtare e Verarisë dhe kemi ardhur në Kryeqytetin e Bujqësisë, në Rahovec ku është qendra dhe promovimi kryesor i verarisë në Kosovë. Shënimi i kësaj dite ka disa arsye, e para promovimi i punës së mirë që po bëjnë vreshtarët dhe verëtarët në ofrimin e verës sa më cilësore”, shtoi Peci.

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Më Shumë

Nis zbatimi i regjimit të lirë të trafikut lokal kufitar Kosovë-Shqipëri

Sot ka nisur regjimi i lirë të trafikut lokal të kufirit në hapësirën prej 30 km nga të dy anët e kufirit mes Shqipërisë...

Zyrtare: Thiago Motta, trajneri i ri i Juventusit

Juventusi ka emëruar zyrtarisht Thiago Mottan si trajnerin e tyre të ri, pas sukeseve që italo-brazilini kishte me Bolognan, duke i dërguar në Ligën...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit