9.8 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Covid-19/ Indi, po mbaron hapësira për të djegur të vdekurit

Të premten e 29 prillit, zyrtarëve në kryeqytetin e Indisë, New Delhi, u është kërkuar që të gjejnë më shumë hapësirë për djegien e trupave, pasi morgët dhe krematoriumet e qytetit janë të mbingarkuar nga rritja e lartë e vdekjeve nga Covid-19.

Në Indi, krematoriumi ose krematori është vend posaçërisht për djegien e trupave të të vdekurve.

Një valë e dytë e virusit po shkatërron një pjesë të Indisë, me 386 mijë e 452 raste të reja të raportuara të enjten e 29 prillit – rritja më e madhe njëditore e regjistruar për çdo vend.

Ndërsa u numëruan 3 mijë e 500 vdekje në të gjithë vendin dhe gati 400 në Delhi – një rekord për kryeqytetin.

Numri i përgjithshëm i infeksioneve në vend tani ka kaluar 18 milionë.

Dërgesa e parë e furnizimeve urgjente mjekësore nga SHBA-ja mbërriti në Indi, pjesë e asaj që Shtëpia e Bardhë ka thënë se do të jetë mbështetje me vlerë më shumë se 100 milionë dollarë.

Ndihma përmbante një milion teste të shpejta të Covid-19 dhe 100 mijë maska ??N95.

Por furnizimet me oksigjen dhe shtretërit spitalorë mbeten në mungesë të dëshpëruar në të gjithë vendin dhe të afërmit e pacientëve me Covid-19 vazhdojnë të kërkojnë ndihmë te mediat sociale.

Qeveria qendrore e Indisë po përballet me kritika në rritje rreth trajtimit të saj të pandemisë pas vendimit të saj për të lejuar tubime të mëdha zgjedhore dhe duke zhvilluar festivale fetare në javët e fundit.

Ministri i Shëndetësisë, Harsh Vardhan, e mbrojti qeverinë të enjten, duke thënë se shkalla e fatalitetit të vendit ishte më e ulëta në botë dhe se furnizimet me oksigjen ishin “të përshtatshme”.

Vardhan raportoi se oksigjeni “po vihej në dispozicion nga shumë burime”, duke përfshirë ato nga jashtë, dhe se depozitat kriogjenike (është një rezervuar që përdoret për të ruajtur materialin në temperatura shumë të ulëta) po përgatiteshin gjithashtu.

Procesi i vaksinimit

Të shtunën, të gjithë të rriturit mbi moshën 18 vjeç në Indi do të nisin të vaksinohen. Por shqetësuese është fakti se nuk kanë administruar doza të mjaftueshme.

India është prodhuesi më i madh në botë i vaksinave, por nuk ka stok të mjaftueshëm për rreth 800 milionë njerëz që do të vaksinohen.

Një numër shtetesh po raportojnë mungesa të vaksinës. Kryeqyteti i Indisë, Mumbai, shtëpia e më shumë se 20 milionë njerëzve, ka pezulluar vaksinimin e saj për tri ditë, për shkak të “shterimit të vaksinave të disponueshme”.

Komisioneri komunal i Mumbai-t, Ashwini Bhide, tha në Twitter se qyteti do të rezervonte rezervat aktuale për njerëzit e moshës mbi 45 vjeç.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Ka vdekur këngëtari Ismet Bogujevci

Ka vdekur sot këngëtari i njohur i muzikës popullore, Ismet Bogujevci. Lajmin e ka bërë të ditur djali i të njejtit përmes një shkrimi në...

Behrami mendon tërheqjen nga futbolli

Pas 18 viteve të luajtura në nivele të larta, Valon Behrami po mendon t’i jap fund karrierës futbollistike. Mesfushori nga Kosova që aktivizohet me skuadrën...

Që nga janari, 27 të vdekur në aksidente rrugore

Që nga fillimi i këtij viti, në katër mujorin e parë janë shënuar rreth 5835 aksidente, pothuajse dyfishi i aksidenteve të raportuara në vitin...

Duda Balje tregon se a flirtojnë politikanët me të

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka qenë e ftuar në një intervistë së fundi, ku iu është përgjigjur disa pyetjeve për jetën...

Ndërron mendje Jorginho

Pas dëshirës për t’u kthyer në Itali, Jorginho tani preferon të nënshkruajë zgjatje të kontratës te Chelsea. Sipas Fabrizio Romano, bisedimet për rinovimin e kontratës...

Mjeku nga Prizreni pengohet në vendin e punës

Një mjek nga Prizreni ka bërë të ditur se ditë më parë është penguar në vendin e tij të punës nga i dyshuari mashkull...

Pas shumë vitesh bashkë, merr fund lidhja e Bojken Lakos me këngëtaren e njohur

Kantautori i njohur Bojken Lako dhe këngëtarja Semi Jaupaj i kanë dhënë fund lidhjes së tyre disavjeçare. Lajmin e ka pohuar vetë Semi ditën e...

Prishtina buzë titullit të parë pas shumë kohësh, Ballkani jashtë garës për titull

Prishtina është buzë titullit të parë në Superligë pas tetë vjetëve, pas fitores 2:1 kundër Feronikelit, ndërkohë që Ballkanit ka humbur çdo mundësi për...

Kërcënohet një polic në Prizren

Një zyrtar policor në Prizren ka bërë të ditur se deri sa ka qenë jashtë detyrës zyrtare kishte pranuar një mesazh në rrjete sociale...

Dy të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Dy persona kanë vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit, derisa nga 2.183 testime, 47 kanë rezultuar pozitivë. Rastet e vdekjes janë...

Ministri Çeku sqaron emërimin e motrës së deputetit të VV-së në Teatrin Kombëtar

  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Hajrullah Çeku, është arsyetuar pas kritikave rreth punësimit të Shkurte Aliut dhe të tjerëve si anëtarë të Këshillit Drejtues...

Kënga e vitit 1886 që flet për shitësin e misrave nga Prizreni në rrugicat e Kostandinopojës

“La Tradition” ka botuar, me 1 janar 1906, në faqet 15-17, një këngë të veçantë popullore shqiptare, kënduar asokohe rrugicave të Kostandinopojës nga një...

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

Bayern feston titullin me “tenis”, Lewa prek rekordin me tripletë

Bayern Munchen u shpall kampion që në orën 17:30 pasi humbi Leipzig, por bavarezët e festuan në fushë pak më vonë, teksa fituan 6-0...

Anton Quni përkujton ‘Drinin’

Kryetari i LDK-së në Prizren, Anton Quni, ka përkujtuar Ekrem Rexhën, në 21 vjetorin e vrasjes. Ai, bashkë me bashkëpunëtorët e tij, ka bërë homazhe...

SHBA dërgon aeroplanë luftarakë për të mbrojtur trupat e saj gjatë tërheqjes nga Afganistani

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dërguar burime shtesë ushtarake për të mbrojtur forcat amerikane dhe të koalicionit gjatë tërheqjes nga Afganistani. Aeroplana bombardues dhe...

Lajmet e Fundit