-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Diplomatët nuk kanë kohë për Hashim Thaçin

Thaci14-17aDitëve të fundit në Kosovë ka qëndruar diplomati austriak Jan Kickert. Drejtori politik në Ministrinë e Jashtme të Austrisë takoi Presidenten e shtetit dhe pothuaj gjithë spektrin politik dhe , por jo edhe Hashim Thaçin.
Kryeministrit në largim nuk po i ecin mirë punët në raport me diplomatët e huaj. Pas injorimit në Ambasadën e SHBA’së, ku diplomatja kryesore amerikane “harroi” ta përshëndet atë, për Thaçin duket se nuk gjeti kohë as një diplomat tjetër.

Jan Kickert, tani drejtor politik në Ministrinë e Jashtme të Austrisë dhe një vizitor i moçëm i Kosovës, gjatë qëndrimit në Kosovë takoi po thuaj të gjithë aktorët politikë. Nga të gjitha takimet e tij janë dërguar fotografi por nuk ka pasur një të tillë me Hashim Thacin. Në Lidhjen Demokratike të Kosovës kanë thënë për Express se Mustafa është takuar me Kickert, edhe pse as ky subjekt nuk ka dërguar ndonjë foto nga takimi me diplomatin austriak.

Ndryshe Kickert, ka takuar edhe Liderin e AAK’së Ramush Haradinajn, Albin Kurtin, Fatmir Limajn, nga PDK ka takuar Hajredin Kucin dhe Enver Hoxhaj si dhe Zëvendëskryeministren Edita Tahirin. Po ashtu Kickert është pritur edhe nga Presidentja Jahjaga.

Siç dihet Partia Demokratike e Kosovës ishte përfshirë në një incident diplomatike pak para zgjedhjeve të 8 qershorit pas një letre përkrahëse të Zëvendëskancelarit austriak Michael Spindelegger për Isa Mustafën. Ndaj kësaj kishte reaguar bashkëpunëtori i Thaçit Enver Hoxhaj duke akuzuar Spindelegger’in për ndërhyrje në procesin zgjedhor./express/

Më Shumë

Lajçak i kënaqur që Kosova ka pranuar në parim propozimin e BE-së

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është shprehur i kënaqur që Kosova ka pranuar në parim propozimin e Bashkimit Evropian...

Përleshje masive në një aeroplan: 15 gra godasin egërsisht njëra-tjetrën në El Salvador

Një fluturim nga El Salvador në Sao Paulo të Brazilit u shndërrua në kaos pasi shpërtheu një përleshje masive mes 15 grave që godisnin...

Lajmet e Fundit