0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

DokuFest hap aplikimin për Fabrikën e të Drejtave të Njeriut

dokufest storieFestivali ‘DokuFest’ ka hapur thirrjen për aplikim në projektin “Fabrika e të Drejtave të Njeriut: Bashkëpunimi i komuniteteve etnike përmes rrëfimit të tregimeve- Stories We Tell”, i cili është financuar nga zyra e Bashkimit Europian në Kosovë, Implementuar nga DokuFest.

“Stories We Tell” është një program trajnimi për prodhimin e 6 filmave të shkurtër dokumentar, nga ideja fillestare deri në realizimin e tyre të plotë.
Autorët e filmave të përzgjedhur do të ftohen të marrin pjesë në një seri seminaresh dhe master klasash, pas së cilës atyre do t’u ofrohet një grant i plotë me pajisjet e nevojshme për prodhim të filmiave të tyre, si ndriçim, kamera dhe pajisje për montazhë. 6 dokumetanrë do të prodhohen përmes Qendrës së Prodhimit të Filmit- DokuFest. Dokumentarët e prodhuar do të shfaqen premierë në DokuFest 2015.

Më Shumë

Prizren, 15 aktakuza kundër 19 personave, për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur shtatëdhjetekatër (74) aktakuza kundër nëntëdhjetedy (92) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa, me...

24 vjet nga masakra në Rogovë të Hasit, aty ku u vranë 21 ushtarë të UÇK-së

Sot bëhen 24 vjet nga masakra në fshatin Rogovë të Hasit, aty ku ranë në pritë luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por nuk...

Lajmet e Fundit