18.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Maj, 2024

“Dokufest”, shpallen juritë e festivalit!

Dokufest-jurit“Dokufest” ka shpallë emrat e jurive profesionale për këtë vit. Në shtatë kategoritë konkurruese, juritë ndërkombëtare të përbëra nga kineastë dhe profesionistë të mirënjohur, do të shikojnë dhe vlerësojnë gjithsej 106 filma që konkurrojnë në edicionin e sivjetmë.

Anëtarët e jurive të këtyre 7 kategorive vijnë nga vendet e ndryshme të botës, rajoni si dhe nga vendi./PrizrenPress.com/

International_Dox1. “INTERNATIONAL DOX”
Birgitte Stærmose
Guillermo Carreras-Candi
Katja Wiederspahn
Noémie Mendelle
Paul Sturtz

Ballkan_Dox2. “BALKAN DOX”
Brigid O’Shea
Francine Brücher
Ilian Metev

Human_Rights3. “HUMAN RIGHTS DOX”
Arbana Xharra
Daniel Sponsel
Rajko Petrovic

Green_Dox4. “GREEN DOX”
Chico Pereira
Jay Rosenblatt
Melissa Lindgren

International_Shorts5. “INTERNATIONAL SHORTS”
Adrian Paci
Ali Akay
Lydia Beilby

National-Shorts6. “NATIONAL SHORTS”
Adriana Matoshi
Marcin Luczaj
Sabir Kanaqi

Youth Category7. “YOUTH CATEGORY”
Laureta Paqarizi
Rrita Berisha
Vernon Shukriu

Më Shumë

Kurti: Edhe pas një çerek shekulli fati i Ukshin Hotit nuk është zbardhur

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se më 16 maj 1999, profesori Ukshin Hoti, pas lirimit nga burgu i Dubravës, u rrëmbye dhe u...

Përleshen fizikisht anëtarët e dy familjeve në Prizren, policia arreston shtatë persona

Dy familje janë përleshur fizikisht mes vete në Prizren, pas një mosmarrëveshje. Lidhur me rastin, Policia ka arrestuar shtatë persona. Të njëjtit janë ndaluar për...

Lajmet e Fundit