31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Drejtori ekzekutiv i ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Hildesheim në Gjermani

Drejtori ekzekutiv i ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e Universitetit Hildesheim, nga Landi i Saksonisë së Poshtme në Gjermani, në kuadër të një bashkëpunimi në mes këtyre dy institucioneve.

Gjatë kësaj vizite, është finalizuar një marrëveshje, sipas së cilës ALG “Loyola-Gymnasium” do të dërgojë në Gjermani çdo vit një numër të caktuar mësimdhënësish, të cilët do të trajnohen në fushën e mësimdhënies dhe do të zhvillojnë praktikë pedagogjike. Pjesë e këtij bashkëpunimi do të jenë edhe hulumtimet në fusha me interes të dyanshëm, punëtori të ndryshme, si dhe forma tjera, varësisht nga interesat e palëve.

Poashtu, me këtë marrëveshje është paraparë që studentët e vitit të fundit të Universitetit Hildesheim të qëndrojnë për disa javë në “Loyola-Gymnasium”, të zhvillojnë praktikë profesionale, duke u inkuadruar edhe në procesin e mësimdhënies. Në këtë mënyrë, ata do të realizojnë idetë e tyre, por do të zhvillojnë edhe projekte hulumtuese-kërkimore në nivelet bachelor apo master.

Drejtori ekzekutiv i ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, këtë marrëveshje e ka vlerësuar mjaft të dobishme, sepse mësimdhënësit, gjatë qëndrimit studimor në Universitetin Hildesheimit, do të njihen nga afër me praktikat gjermane në fushën e mësimdhënies.

Ky bashkëpunim me Universitetin Hildesheim realizohet në kuadër të një projekti të mbështetur nga autoritetet gjermane, që synon të jetë i përvitshëm, për t’u plotësuar më vonë edhe me përmbajtje e ide tjera, me dobi të dyanshme.

Më Shumë

Xhaka kërkohet nga tri klube të Serie A – Arsenali i gatshëm ta shesë

Granit Xhaka mund të ndryshojë kampionat dhe të kalojë nga Liga Premier në Serie A. Reprezentuesi i Zvicrës ishte shumë afër kalimit te Roma vitin...

111 vjet nga lindja e shkrimtarit arbëresh, Ernesto Sabato

Sábato ka lindur në Rojas, provincia de Buenos Aires në Argjentinë më 24 qershor, 1911. Nëna e tij Juana Maria Ferrari rridhte nga një...

Vdes nga një aksident i tmerrshëm gruaja shqiptare 35-vjeçe në Itali

Mesdita e djeshme ishte e kobshme për Matilda Hidrin, gruan 35-vjeçe shqiptare që jeton në Itali. Gjersa po kthehej në Genova, në autostraden Milano -...

Nis pagesa e 100 eurove edhe për pjesën e mbetur të sektorit privat

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se sot është procesuar pagesa prej 100 eurove për 14 mijë e 42 punëtorë të...

Nga një muaj paraburgim dy të pandehurve që e rrahën një person në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji ndaj të pandehurve R.B., dhe A.Sh., për shkak të dyshimit të bazuar...

Mungesa e punëtorëve fut Kosovën në krizë

Orar i stërzgjatur i punës, mohim i pushimit vjetor, punë pa kontratë, pagë e ulët e me vonesa - janë ankesat që, ndër vite,...

SHBA vret ‘udhëheqësin e lartë’ të grupit të lidhur me Al-Qaedën në Siri

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) ka informuar se zhvilloi një operacion në provincën Idlib të Sirisë, që kishte për synim një...

Zjarret pushtojnë Turqinë, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht

Vijon të jetë problematike prej tre ditësh situata me zjarret në zonat turistike të Turqisë. Ashtu si një vit më parë, një vatër gjigande zjarri...

Paraburgim për dy persona që dyshohet se dhunuan një vajzë në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ua ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji, të pandehurve me inicialet E.S. dhe T.J., pasi dyshohen për veprën...

“Loyola-Gymnasium” arrin 81.45 për qind në Testin e Arritshmërisë

Bazuar në të dhënat e publikuara nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), nxënësit e klasave të nënta të “Loyola-Gymnasium” kanë treguar...

Publikohen rezultatet e Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) ka publikuar sot rezultatet e Testit të Arritshmërisë për klasët e nënta, sipas të cilave arritshmëria...

Peticioni për Trustin, kaq nënshkrime janë mbledhur

Nisma e Bekim Haxhiut për tërheqjen e 30 % nga Trusti dështoi në Kuvend, javën që shkoi. Por, një tjetër iniciativë e njëjtë mund t`u...

Presidentja Osmani në Bruksel për takimin e liderëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor, kërkon liberalizimin e vizave

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta...

Suharekasit i hyjnë hajnat në shtëpi, i vjedhin stoli ari e para të gatshme

Një vjedhje ka ndodhur të enjten, në rrugën “Maksut Kuqi”, në Suharekë. Siç njofton Policia, një person ka njoftuar se persona të panjohur kanë hyrë...

Romani

Nga: Ernesto Sabato Për mua, romani është si historia dhe si protagonisti i saj, njeriu: një zhanër i papastër në shkallën më të lartë. I...

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kuvendi nuk ka kaluar projektligjin për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti. Nga 102 deputetë në sallë, 44 votuan për, 57 kundër dhe...

Lajmet e Fundit