17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Stavileci: Avdullah Hotin e LDK-së, e paska kap zhegu i Rahovecit

BlerandStavileci-ministerMinistri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe zëdhënësi i PDK-së, Blerand Stavileci i është përgjigjur Avdullah Hotit, nënkryetarit të Komunës së Prishtinës dhe anëtarit të kryesisë së LDK-së, lidhur me akuzat se “Rahoveci turpërohet nga Qeveria e Hashim Thacit”.

“Avdullah Hotin e LDK-së, e paska kap zhegu i Rahovecit dhe paska filluar të “përcëllohet” nëpër rrjete sociale. Zheg i paska ardhur edhe dje prej fjalimit të kryeministrit në Akademinë Përkujtimore “Epopeja e Rahovecit”, saqë “hije” paska kërkuar në sektorin e bujqësisë. Po, po, paska kërkuar “hije” pikërisht aty ku “djeg” zhegu më së shumti dhe ku mund të “digjet” më së lehti edhe në politikë”, ka shkruar Stavileci në profilin e tij në Facebook.

Ai i ka thënë Hotit se komuna e Rahovecit, si rajon bujqësor që është, ka arritur të përfitojë përkrahje financiare më shumë se të gjitha komunat e tjera nga Ministria e Bujqësisë.

“Madje, edhe më shumë se komuna e Prishtinës, ku ju keni zënë hije si nënkryetar, e cila është e treta në listë. Kanë përfituar, sepse, PO, ashtu sikurse kryeministri, edhe ju keni të drejtë në këtë pikë: Janë punëtorë! Janë punëtorë dhe ne krenohemi me punën e tyre dhe ata dinë ta vlerësojnë përkrahjen institucionale që ju është dhënë. Ndërsa, nga ju, gaboni nëse mendoni që presim vlerësime. Nga ju presim që të “përcëlloheni” edhe më shumë nga zhegitja në Rahovec, sepse nuk po dini ku të kërkoni as hije!”, ka shkruar Stavileci.

Me tej ai ka i ka thënë Hotit se nuk ka të drejt morale të flasë në emër të bujqve, sepse gjatë gjithë viteve të pasluftës sa ka qenë LDK-ja në pushtet, rezultantja e investimeve në bujqësi ka qenë e barabartë me zero.

“Por, ju mirëkuptojmë, derisa ju shohim kështu të zhegitur edhe politikisht, sepse vetëm 4344 vota i paska pasur LDK-ja në zgjedhjet e fundit komunale në Rahovec dhe as matematika sinergjike nuk ju bën punë!”, ka shkruar tutje Stavileci.

“Paske përmendur rrushin dhe po ta rikujtoj z. Hoti, veçanërisht, sepse e di që nuk të pëlqen, që kjo qeveria qendrore, ju ka dal në përkrahje vreshtarëve edhe në ditët e tyre më të rënda, duke i subvencionuar me rreth 1.4 milionë euro 2250 vreshtarë, me nga 1 mijë euro në një hektarë vreshta të variteteve industriale. Përsëri, kjo qeveria qendrore, me investimet e veta ka përkrahur gjithsej 585 projekte të vreshtarëve për ngritjen e plantacioneve të reja dhe rregullimin e atyre ekzistuese, që shprehur në hektarë ka ngritur dhe rregulluar 374 hektarë të rinj me vreshta. Kjo qeveria qendrore, ka ndërtuar 32 serra moderne në këtë komunë dhe deri në vitin e kaluar, nga komuna e Rahovecit kanë arritur të përfitojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë grante investive dhe subvencione gjithsej 6398 fermerë/3,162,681 euro. Pra, z. Hoti, për të mos u zgjatur më shumë, ju nuk jeni i denjë për të folur në emër të bujqve të Rahovecit, sepse përpos faktit që LDK-ja juaj nuk ka investuar asnjëherë në bujqësi, ka numër shumë më të madh të bujqve që janë përkrahur në mënyrë të drejtpërdrejtë nga Ministria e Bujqësisë në këtë komunë, se numri i votave që keni ju si LDK!

Vera është e gjatë z. Hoti dhe mos u ngutni shumë, sepse do të zhegiteni edhe nëpër hije”, ka shkruar në fund Stavileci./PrizrenPress.com/

Sot, Proton Cable Prizreni – Peja

Sot, do të luhen dy ndeshjet e mbetura në kuadër të javës së dytë në Prince Caffe Superligën e Kosovës në basketboll.   Proton Cable Prizreni...

Muriqi, “Lojtari i Javës” në La Ligë

Sulmuesi kosovar i Mallorcas, Vedat Muriqi vazhdon të shkëlqej në La Ligën spanjolle. Ylli i “Dardanëve”, i cili shënoi gol dhe asistoi në barazimin e...

Lajmet e Fundit