23.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

PDK-LDK, sërish bashkë?

HashimThaci-IsaMustafaDy partitë kryesore në vend, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, mund të qeverisin sërish bashkë.

Konsultimet për një lidhje të mundshme mes dy partive që kanë një rivalitet tradicional, kanë filluar qysh tash, edhe pse zgjedhjet parlamentare mbahen vitin e ardhshëm.

Diplomatë të rëndësishëm në Prishtinë e kanë shtruar për diskutim këtë çështje, si në takimet me Kryetarin e PDK-së, Hashim Thaçin ashtu edhe atë të LDK-së, Isa Mustafën.

Burime ndërkombëtare i kanë thënë Gazetës Express se në bazë të sondazheve aktuale, shihet se krijimi i Qeverisë së ardhshme do të jetë problematik.

“Partia e z. Behgjet Pacolli duket se nuk do të jetë ndonjë faktor determinues i krijimit të Qeverisë së ardhshme. AAK, ndërkaq, ka betonizuar qëndrimin e saj se do të futej në Qeveri me secilën parti poqëse i jepet posti i Kryeministrit, dhe kjo vështirëson ndjeshëm negociatat. Faza në të cilën ndodhet Kosova (procesi i integrimeve europiane, raportet me Serbinë dhe shtimi i njohjeve të reja) diktojnë formimin e një Qeverie me bazë të gjerë përfaqësimi”, ka thënë një diplomat perëndimor në kushte anonimiteti për Gazetën Express.

Ai thotë se ideja nuk është pritur keq, as në PDK as në LDK.

“Asnjëra palë nuk ka dhënë shenja krejtësisht refuzuese. Liderët e dy partive janë të gatshëm të hyjnë në bisedime pas zgjedhjeve parlamentare për një koalicion PDK-LDK”.

“Rezultati i parë i kësaj pune është zbutja e qëndrimit të LDK-së karshi koalicionit me PDK-në. Tash, as në LDK nuk e përjashtojnë një bashkëqeverisje të re me PDK-në”, ka shtuar ai.

Aktualisht, sipas disa sondazheve, PDK vazhdon të jetë partia e parë në Kosovë e pasuar nga LDK-ja dhe Vetëvendosje – e cila ka tendencë ngritje, ndërsa partia e katërt vazhdon të mbetet AAK e Ramush Haradinajt.

Megjithëkëtë, diplomati që foli për gazetën ka thënë se nuk përjashtohet plotësisht inkuadrimi i AAK-së në Qeverinë e ardhshme.

“AAK mund të bëhet pjesë e këtij koalicioni meqë Ramush Haradinaj ka treguar konstruktivitet dhe gatishmëri për të punuar si me PDK-në ashtu edhe me LDK-në. Haradinaj dëshiron që mos të mbetet përsëri në opozitë”.

Lideri i AAK-së ditë më parë ka thënë se dëshiron të bëhet Kryeministër, pa marrë parasysh se me cilën parti politike bën koalicion.

Ndërsa, Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se elektorati i partisë së tij më shumë e dëshiron një koalicion me AAK-në por nuk e ka përjashtuar edhe koalicionin me PDK-në.

E, Lideri i PDK-së dhe Kryeministri aktual, Hashim Thaçi i ka lënë të hapura të gjitha mundësitë për të bërë koalicione me partitë tjera.

Deri më tash, vetëm Lëvizja Vetëvendosje nuk ka qenë në pushtet, ndërsa PDK, LDK, AAK dhe AKR kanë qeverisur Kosovën prej vitit 1999.

Më Shumë

Aksident trafiku në Gjinoc të Suharekës, lëndohet një person

Një aksident trafiku ka ndodhur ditën e  diel në Gjinoc të Suharekës. Si pasojë e këtij aksidenti një person ka pësuar lëndime të lehta. Rastin për...

Kalendari i shfaqjeve nga skena për të rritur në ‘Prizrenfest’

Në natën e dytë ‘PrizrenFest’ sjell dy shfaqje në skenën për të rritur, ‘Audienca’ dhe ‘DNA’. Shfaqja “AUDIENCA” nga Teatri i qytetit të Prizrenit...

Lajmet e Fundit