2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Enver Hasani nën hetime per një tender milionësh, pritet të ngritët aktakuzë kundër tij

Enver HasaniEnver Hasani dyshohet se ka shkelur ligjin gjate kohes kur ishte Rektor i UP’se. Burime te Gazetes Express thone se Prokuroria po e heton ate per nje tender milionesh dhe shume shpejt pritet te ngritet aktakuze ndaj tij.

Env Hasani dhe Gjykata Kushtetuese kane rrezuar dy presidente te Kosoves, kane hedhur poshte ligje te miratuara ne Kuvend dhe ua kane hequr imunitetin zyrtareve te larte te Shtetit.

Per krejt keto, ata jane lavderuar, meqenese behej fjale per respektim te Kushtetutes dhe ligjeve te vendit.

Megjithate, njeriu qe eshte ne krye te Gjykates Kushtetuese dyshohet se ka gisht ne nje shkleje te rende te ligjit.

Burime te Gazetes Express thone se Enve Hasani, gjate kohes sa ka qene Rektor i Universitetit te Prishtines, dyshohet se ka shkelur ligjin ne nje tender milionesh te Universitetit.

“Tenderi ka pasur te beje me disa pune brenda UP’se. Per kete shkak, Prokuroria vendore ka nisur hetimet dhe ka marrur ne pyetje te gjithe akteret e perfshire ne kete rast”, ka thene nje zyrtar i Prokurorise ne kushte anonimiteti per Express.

Sipas tij, shume shpejt pritet edhe te ngritet aktakuze kunder Enver Hasanit.

“Ka fakte te mjaftueshme per ngritjen e aktakuzes ndaj z. Hasani”, ka shtuar ai.

Burime te Express, gjate dites, kane tentuar te marrin deklarata zyrtare edhe nga z. Hasani dhe Prokuroria e Shtetit por kjo ka qene e pamundur.

Më Shumë

Sot është ditëlindja e ish-presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova

Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor 1944 në Cercë të Istogut. Më 10 janar 1945, komunistët jugosllavë ia pushkatuan të atin, Ukën dhe...

Zbulohen datat dhe oraret e ndeshjeve të Shqipërisë në Euro 2024

UEFA ka zbardhur edhe oraret e sfidave të finaleve të Europianit “Gjermani 2024”. Kjo, pas hedhjes së shortit dhe përcaktimit të datave të ndeshjeve. Shqipëria do...

Lajmet e Fundit