25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

Çka nuk t’sjellë rasti gjatë zgjedhjeve!

Avdi IbrahimiShkruan:Avdi Ibrahimi

Rezultati i Zgjedhjeve Lokale për kryetar komunash të 3 Nëntorit në Kosovë ishte për shumicën e njerëzve i papritur,por për ata që donin ndryshimin ishte më së i natyrshëm.Po të vështrohet kjo levizje e elektoratit kuptohet shumica e shqiptarëve në Kosovë nuk duan që të mbetën të fuqishme PDK-LDK-AAK,po në këtë rast fitorja e dy komunave nga AKR-ja mund të thuhet lirshëm në zhargonin politik se ishte një fitore rastësore!Ndërsa fitorja e Lëvizjës Vetëvendosje në kryeqytetin e Kosovës në Prishtinë ishte fitorja më meritore e këtyre zgjedhjeve.Kështu vetvetiu lind pyetja pse ndodhi ky ndryshim,që është një ndodhi normale për ata që kanë punuar dhe vepruar pa ndalur për këtë ndryshim rrënjësor për çrrënjosjën e korrupcionit dhe servilizmit të tyre politik ndaj politikave të huaja vetëm që të mbetën sa më gjatë në pushtet duke bërë kompromise me Serbin në dëm të çështjes kombëtare shqiptare,sikur kanë harruar këta liderë që u ndëshkuan me votën e qytetarëve shqiptar të Kosovës se për qytetarin parësore është zhvillimi ekonomik i vendit,me çka duan ata qytëtarët të ruajnë dhe të kenë një zhvillim ekonomik në mirëqenien e tyre materiale dhe barazi sociale,ata duan sigurin e jetës dhe pronës private dhe asaj pasurisë kombëtare,ata qytetarët duan përmirësimin e gjithçkaje në jetën dhe atdheun e tyre.

Për mendimin tim në këto zgjedhje humbën se u kundërshtua fuqishëm nga elektorati për arrogancën,mendjemadhësin,premtimet boshe e prepotenca e drejtuesve në qendër e në ato lokale të shtetit të brishtë,në këto zgjedhje humbi krahinorizmi e familjarizmi i tejskajshëm,keta pushtetar mënjanuan bizneset vendore,lejuan grabitjen e pasurive kombëtare sepse këta pushtetar ishin edhe vetë të përfshirë në grabitjen e pasurisë kombëtare e kështu e sollën varfërin në mjediset e familjeve shqiptare,këto parti PDK-LDK-AAK-AKR,rrënuan ekonomin e vendit e jetën shoqërore,po e vonojnë qëllimshëm integrimin në BE,por në fushatat e tyre elektorale ata dolën me slloganin me ne jeni më afër Europës,thua se ne nuk jemi vend i Europës,thua se ne nuk jemi në kontinentin e Europës,por jemi në ndonjë planet tjetër e këto parti do të na shpërngulin nga ai planet për të na vendosur afër Europës.

Llomotitjet-vetëargëtimet,na janë bërë fraza të përditshme në skenën politike në Teatrin e quajtur Kosovë e ky teatër ka përherë”meritokracin”e këtyre politikanëve të bezdisshëm e dinak se këta janë ata që kanë bërë shumë të”mira”,për atdheun!të gjitha këto llomotitje-vetëargëtuese aq shumë na kanë neveritur për këto katërmbdhjetë vite të pasluftës çlirimtare saqë për atë Zot,po skuqem edhe atëherë kur të tillët po nisin në praninë time të bisedojnë për”meritat”e liderucëve të tyre,siç po shihni se sa më përkushtim janë të angazhuar për kauzën e tyre të”kosovarizmit”,kohëve të fundit janë kapur aq shumë”luftëtarë”të ndryshëm nga këto taborre politike,dhe e kanë shëmtuar asisoji kauzën kombëtare shqiptare,çdo gjë që bëjnë e prekin për dobin e tyre personale,saqë tërë angazhimin e tyre politik e kanë shndërruar në teatër humoristik.Këta dinak të rryer!Kjo shthurrje dhe përtaci e tyre morale ka prekur një pjesë të shoqërisë sonë?!Përgjjigja më e mirë do të ishte të denuarit nga ana e drjtësisë për krimet ekonomike që i kanë sjellur vendit,për këtë vite më pare patëm dëgjuar nga mediat një nëpunës zyrtar të qeverisë i cili pat thënë:”…Të gjithë po pasurohen në mënyra të ndryshme dhe mua më lindi dëshira të pasurohem sa më pare…”Nuk më kujtohen më saktësi fjalët e tij,por afërsisht ashtu disi ishte deklaruar,por nga fjalët e tij kuptova:që sa më shumë e sa më pare të fitoj pasuri në kurriz të tjetrit,pa punuar fare!Këta përfitues të të gjitha kohërave janë mësuar të jetojnë duke zhvatur popullin dhe pasurin e tyre kombëtare,kështu ata janë mësuar të ecin me këmbët e huaja e të hanë ushqimin e përtypur nga skllevërit e tyre servil.

Në këtë kuader veprimesh të pappërgjegjshme nga këto parti që ende nuk po reformohen si duhet,në të ardhmën e afërt elektorati shqiptar në mënyrë aktive por edhe nga mënyra pasive e disave do ta bëjnë rrëzimin e këtyre partive nga skena politike.Për këtë këtyre partive u duhet një debat nga antarsi e tyre për të analizuar zgjedhjet dhe gjendjen ku kanë bërë gabimet në vite që sollën këtë rezualtat e përgjegjësitë ti ndajnë edhe me antarësinë,ky evidentim i gabimeve do tu mundësoj ndoshta mos përsëritjen e tyre.Rishikimi i programeve të tyre në përputhje me misionin e një partie që ka vlerë të vërtet demokratike duke u pozicionuar djathtas apo majtas.nëse do të vazhdojnë me kryeneçësi se ata liderët janë mbi partinë dhe elektoratin e tyre gjendja e tyre partiake do të merrë tatpjetën në zgjedhjet parlamentare që po afrohen.

Një parti që reflekton dhe riorganizohet mbi parime të demokracisë duke u pozicionuar qartazi se a është parti e majtë apo e djathë,e hapur për të gjithë ata që duan të pozicionohen në të majtë a në të djathë,me antarësi që aspiron këto parime politike sigurisht mund të synoj mbetjen në pushtet ose ardhjen në pushtet,çka s,të sjellë rasti gjatë zgjedhjeve!Nëse drejtuesit e partive nuk duan të ja lënë asgjë rastësisë,por ata tu ofrojnë qytetarëve programe të qarta realizuese,e jo premtime bosh

Kjo është shuma marramendëse që do të fitojë Fury nga dueli me Usykn

Promotori i boksit Bob Arum ka lënë të kuptohet se Tyson Fury mund të fitojë rreth 200 milionë dollarë në duelin për unifikimin e...

Rritet numri i turistëve në Kosovë, prijnë nga Gjermania,Shqipëria e Zvicra

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), njofton se është rritur numri i vizitorëve që kanë vizituar Kosovën. “Në gusht 2023, numri i vizitorëve (vendorë dhe...

Lajmet e Fundit