19.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Erdogan: Izraeli po reagon si shtet terrorist

Erdogan-kryeministri i TurqiseKryeministri i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoan, reagoi sërish ndaj sulmeve të ushtrisë së Izraelit në Gazë, këtë herë gjatë mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë AK në pushtet.

“Njerëzimi dhe shumica e vendeve myslimane jo vetëm që qëndrojnë spektatorë ndaj brutalitetit izraelit në Gazë, por i kthejnë edhe shpinën. Ne do të vazhdojmë ta mbrojmë kauzën palestineze deri në vdekje”, deklaroi Erdoani në mbledhjen e grupit parlamentar të partisë së tij, raporton TRT.

Pasi vuri në pah se Tel-Avivi po bën terror, shefi qeverisë turke nënvizoi se Izraeli, me arrogancën e një shteti terrorist, po përhap vdekje tek myslimanët e Gazës në mënyrë të përsëritur çdo muaj ramazani.

Duke theksuar se përdorimi sërish i gjakut të fëmijëve të pafajshëm palestinezë në politikën e ndyrë të Lindjes së Mesme është krejtësisht i papranueshëm, Kryeministri Erdoan tha se shpreson në zbatimin e armëpushimit, që u vendos mëngjesin e sotëm nga Izraeli.

Më Shumë

Shqiptohen mbi 2 mijë e 300 gjoba në trafik në 24 orët e fundit

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2337 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

13 fshatra të Prizrenit, pa ujë

Kompania e Ujësjellësit "Hidroregjioni Jugor" në Prizren ka njoftuar se për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike nga KEDS, pa paralajmërim, sot prej orës...

Lajmet e Fundit