0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

EULEX: Ukën e riarrestuam sepse mund të ikte

uka4Tri ditë pasi që është riarrestuar Ukë Rugova pasi që ishte liruar, EULEX ka shpjeguar arsyen e riarrestimit.
Në shpjegimin e EULEX-it thuhet se Rugova mund të ikte si dhe mund të frikësonte dëshmitarët.

“Me kërkesën e një prokurori nga Prokuroria Speciale e Kosovës (PSRK), më 21 qershor 2014, gjyqtari i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore e Prishtinës urdhëroi një muaj paraburgim për Ukë Rugovën, i dyshuar për kryerje të veprës penale të krimit të organizuar në lidhje me veprat penale të mashtrimit, ushtrimit të ndikimit, kontrabandës me emigrantë dhe keqpërdorimit të pozitës zyrtare apo autoritetit. Gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore të Prishtinës konstatoi se ekziston rreziku substancial që i pandehuri të ikë nga juridiksioni dhe që po ashtu ekziston rreziku konkret i frikësimit të dëshmitarëve”, thuhet në njoftimin e zyrës së informimit të EULEX-it.

Ukë Rugova u arrestua më 20 qershor 2014 bazuar në një urdhër të lëshuar nga një prokuror i PSRK-së.

Më Shumë

Pse janë të rëndësishme për luftën në Ukrainë, tanket amerikane Abrams?

Administrata amerikane po përgatitet të japë dritën jeshile për dërgimin e një “numri të konsiderueshëm” tankesh Abrams M1 në Kiev. Kjo është raportuar nga burime...

ATK-ja krijon mundësinë e pagesës me këste për obligimet tatimore

Pas dyfishimit të tatimit të pronave, Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), ka bërë të ditur se ata që kanë vështirësi për t’i paguar obligimet...

Lajmet e Fundit