13.8 C
Prizren
E hënë, 25 Tetor, 2021

Gjyqtari Artan Sejrani tërhiqet nga gara për kryetar të Gjykatës Themelore në Prizren

Gjyqtari Artan Sejrani, që aktualisht është Ushtrues Detyre i Kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren, ka tërhequr kandidaturën e tij për pozitën e Kryetarit të kësaj gjykate, raporton Drejtësia Sot.

Tërheqja e gjyqtarit Sejrani nga kjo garë është bërë e ditur përmes një emaili që ky i ka dërguar anëtarëve të Komisionit për Intervistimin dhe Vlerësimin e kandidatëve për konkursin në fjalë.

Sipas kryetarit të këtij komisioni, gjyqtarit Qerim Ademaj, në emailin e dërguar nga z. Sejrani është potencuar se i njëjti ka vendosur që të tërhiqet nga gara për shkaqe subjektive.

Ndryshe, sot, komisioni i udhëhequr nga gjyqtari Ademaj, dhe anëtarët Cerim Fazliji dhe Vilard Bytyqi, ka intervistuar kandidatin e vetëm për pozitën e Kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren, gjyqtarin Agron Hoxhaj.

Konkursi për Kryetar të Gjykatës Themelore në Prizren ishte shpallur në bazë të vendimit KGJK.nr.15/2021, i datës 27 janar 2021, dhe i njëjti ka paraparë kushtet që duhet t’i plotësojnë kandidatët që synojnë këtë pozitë.

Kësisoj, në konkursin që ka qenë i hapur nga 5 deri më 19 shkurt 2021, për kryetar të gjykatës mund të aplikonin vetëm gjyqtarët që vijnë nga radhët e asaj gjykate përkatëse duke përfshirë dhe degët.

Kandidati për kryetar të gjykatës duhet të plotësonte kriteret themelore si në vijim: të ketë të paktën tri (3) vite përvojë pune si gjyqtar, si dhe të mos ketë sanksion disiplinor me vendim të formës së prerë, përjashtimisht nëse ndaj tij është shqiptuar masa e qortimit ose vërejtjes jo-publike, në pesë vitet e fundit.

Kandidati për kryetar të gjykatës përveç profesionalizmit dhe kualifikimeve për kryerjen e funksionit, duhet të kishte aftësi dhe njohuri në kryerjen e punëve të udhëheqjes dhe organizimit brenda gjykatës si dhe integritet personal, që nënkuptojnë: njohjen e punëve të administratës gjyqësore; reputacionin të cilin kandidati gëzon nga ana e kolegëve gjyqtarë, komunikimin korrekt me palë dhe kolegë brenda gjykatës, gatishmërinë për bashkëpunim me organizata dhe institucione tjera dhe të qenurit kreativ në punë duke lehtësuar kështu punën e gjykatës.

Referuar konkursit, vlerësimi i aftësive të lartpërmendura bëhet edhe përmes intervistës me kandidatin për kryetar të gjykatës.

Kujtojmë që me vendimin KGJK.nr.102/2020, i datës 23 qershor 2020, KGjK kishte vendosur që ta caktonte Ushtrues Detyre të Kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren, gjyqtarin Artan Sejrani, i cili ishte nënkryetar i kësaj gjykate.

Referuar dispozitivit të këtij vendimi, ishte vendosur që z. Sejrani të ushtronte këtë pozitë nga data 4 korrik 2020 deri në emërimin e kryetarit të ri nga ana e Këshillit Gjyqësor të Kosovës.

Më Shumë

Sot mot me diell dhe vranësira, të shtunën vranët dhe me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Temperaturat maksimale do të arrijnë deri...

Erdogan kërkon që 10 ambasadorë të shpallen “non grata”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën se ka urdhëruar Ministrinë e Jashtme të shpallë “persona non grata” (persona të padëshirueshëm) dhjetë...

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Nga 23 tetori, qytetarët kroatë mund të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara pa viza, njoftoi Ambasada amerikane në Zagreb. “Erdhi edhe kjo ditë. Urime Kroaci...

Kështu votoi diaspora për kryetar të Prizrenit

  Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë numëruar votat që kanë ardhur nga jashtë Kosovës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati i LVV-së për...

Johnson, thirrje qytetarëve të vaksinohen me dozën e tretë

Kryeministri britanik, Boris Johnson, u bëri thirrje britanikëve të bëjnë dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19. Në një video të postuar në Twitter, kryeministri...

Kosova e 113-ta në renditjen e FIFA-s

Kosova e ka pësuar rënien më të madhe në renditjen e FIFA-s. Vendi ynë renditet i 113-ti sipas renditjes së re të publikuar nga shtëpia...

Gastronomia do të punojë deri në ora 23:00, muzika lejohet vetëm deri në 21 e 30

Qeveria e Kosovës sot ka miratuar një sërë masash për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në kuadër të këtyre bëjnë pjesë edhe kufizimet për gastronominë,...

Prizreni 16 triumfon ndaj Sigal Prishtinës në kryeqytet

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës në udhëtim me rezultat 100:108 (22:30, 27:26, 26:25, 25:27), në xhiron e shtatë të Art Motion...

Dënohet me vdekje infermieri i cili vrau 4 pacientë duke i injektuar ajër në vena

Një infermier në Texas, SHBA është shpallur sot fajtor për vrasjen e katër pacientëve që humbën jetën pasi u injektoi ajër pas operacioneve në...

Aksident trafiku me lëndime të rënda në Rahovec

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndodhur një aksident në mes të një veture dhe një çiklisti në fshatin Xërx të Rahovecit. Si pasojë...

150-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës, ndër figurat më mbizotëruese të letërsisë shqipe

Vepra e tij e bëri të pavdekshme gegnishten, të cilën me aq dashuri e ka shkruar. Si krijues Fishta, në radhë të parë ishte...

Ibrahimovic bëhet golashënuesi i katërt më i vjetër në histori të Serie A

Zlatan Ibrahimovic është lojtari i katërt më i vjetër që ka gjetur rrjetën në Serie A, pasi sulmuesi i Milanit shënoi kundër Bolognas në...

Malishevë /Dënohet me 2 mijë euro gjobë pasi pranoi se iu shmang tatimit mbi 50 mijë euro

I akuzuari Hazir Krasniqi, është dënuar me 2 mijë euro gjobë pasi e ka pranuar fajësinë se për periudhat 2016, 2017 dhe 2018, iu...

Aktakuzë ndaj një personi për falsifikim të parave në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër një personi për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale...

Sulm seksual ndaj një gruaje, trajneri serb dënohet me tre vjet burgim

“Sulm seksual” është akuza që mban mbi supe trajneri serb Milutin Sredojevic, i cili udhëheq kombëtaren e Ugandës. Ai është dënuar me tre vjet burgim. Vendimi...

140 vjet nga lindja e Picassos

Pablo Picasso u lind më 25 tetor 1881 në Málaga të Spanjës. Ai ishte piktor, skulptor, punues qeramike, projektues grafik, poet dhe dramaturg, publicist...

Lajmet e Fundit