5.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Greek Reporter: Rama pranoi se Himara është greke

Himara-shqiperiEdi Rama u bë kryemnistri i parë në historinë e Shqipërisë që njeh komunitetin grek në Himarë. Deri më tani, kryeministri shqiptar e konsideronte popullsinë e Himarës si binguiliste.

Kështu shkruan portali Greek Reporter, duke iu referuar fjalimit të mbajtur nga Rama dje në parlament, ku ai tha se në Himarë ka minoritet grek.

Komuniteti grek dhe kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, -shkruan më tej Greek Reporter, -e kanë refuzuar reformën, pasi Himarës do t’i bashkangjitet një zonë myslimane me interesa të ndryshme ekonomike dhe prejardhje të ndyshme etnike e kulturore.

Më Shumë

Mot me vranësira sot, parashihen edhe reshje shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për parashikimin e motit për sot dhe ditët e tjera të kësaj jave. “E martë- Mot me vranësira të...

Momenti i aksidentit në Rogovë të Hasit – VIDEO

Një aksident me fatalitet ka ndodhur sot në rrugën Gjakovë – Prizren, përkatësisht në fshatin Rogovë. Nga pamjet e publikuara në Facebook, shihet përplasja e...

Lajmet e Fundit