26.8 C
Prizren
E premte, 17 Shtator, 2021

I pari i PDK-së viziton komunitetin artistik në Prizren, i pakënaqur me gjendjen në këtë komunë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka vizituar Prizrenin, ku është takuar me mësues dhe figura të rëndësishme të artit dhe kulturës si dhe me përfaqësues së Shoqërisë së Artit dhe Kulturës “Agimi”. Ai këtu tha se nuk është i kënaqur me gjendjen në këtë komunë, raporton Ekonomia Online.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha se sot me vullnetin më të madh ka ardhur për vizitë në Prizren, derisa ka qenë edhe interesuar për gjendjen të cilën po e kalon Shoqëria artistike “Agimi”.

Krasniqi tha se është obligim qendror dhe lokal, derisa ka shtuar që prioritet ta kenë lartësinë kulturore.

“Ne kemi ardhë me vullnetin më të madh në Prizren dhe një prej kërkesave të para a qenë me ardhë me vizitua shoqërinë “Agimi”. Shumë me rëndësi kisha me marr vesh se në cilën situatë jeni se janë bërë shumë vjet që nuk ju kam takuar si është situata sot në mbështetjen institucionale. Ndihem mirë që ju vizitoj në shtëpinë e juaj, një shtëpi e madhe e Kosovës, qytetit i Prizrenit kryeqytet shpirtëror i shqiptarëve, unë mendoj që e ka edhe Shoqërinë Agimi sepse është me e rëndësishmja që i ka dhënë kulturës tonë e sidomos në fushën e muzikës dhe një qytet duhet mu mburr dhe është obligim i institucioneve qendrore dhe lokale me i dhënë prioritet meritor për lartësinë trashëgimtare që ka kjo shoqëri. Unë sot mirënjohjen e Shoqërisë “Agimi” e ruaj me xhelozi të madhe”.

Krasniqi shtoi se nuk është i kënaqur me gjendjen në Prizren.

“Sot nuk po ndihem mirë kur po e sheh gjendjen që është sepse e meriton më shumë, nuk jam i kënaqur edhe me gjendjen që është Prizreni sepse e meriton, por edhe ajo ditë ka me ardhë, dhe për munështë nderë me qenë në mesin e juaj. Të ardhmen të udhëheqim Prizrenin me kryetarin Shaqir Totaj. Kultura nuk duhet të jetë e ndikuar nga politika dhe kjo nuk do të jetë qëllimi im”.

Festim Bytyqi, kryetar i ShKA “Agimi” tha se situata që ndodhen tani nuk është e mirë.

Ai tha se duhen motivuar anëtarët, pasi që janë pa punë.

“Ne veprojmë për 77 vite si një shoqëri kulturo-artistike që kudo në botë edhe brenda Kosovës shpaloj vlerat kombëtare të identitet tonë kombëtar. Edhe në këtë kohë ne po gjejmë fuqi në mënyrë vullnetare që ti mbajmë aktivitetet kulturore. Neve nuk na duhet aq shumë për me punua sepse atë na ka fal dikush tjetër, mirëpo ne kemi problem me anëtarësinë e cila është e pa punë, njerëzit që bëjnë aktivitete kulturore të kenë pak përparësi në punësim dhe nuk ekziston këtu te ne, është vështirë me i motivua anëtarët, mirëpo kisha apelua që të kenë përparësi këta që japin kontributin”./EkonomiaOnline/

Më Shumë

Ancelotti: Kjo skuadër e Real Madridit do të luftojë për gjithçka

Carlo Ancelotti ka theksuar se objektivi i Real Madridit në këtë sezon është të luftojë për Ligën e Kampionëve. Trajneri italian hezitoi të favorizojë ndonjë...

Totaj: Do të qeverisi me duar të pastra

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, në kuadër të fushatës parazgjedhore është takuar me mësimdhënësit pensionist, si dhe me strukturat e...

Arta Nitaj vjen me poza të ‘nxehta’, thekson trupin e saj perfekt

E njohur për figurën mahnitëse trupore, Arta Nitaj tërheq vëmendje me çfarëdo publikimi që bën në rrjetet sociale. Derisa ishte në qendër të vëmendjes me...

Kosova ngjitet për gjashtë pozita më lartë në renditjen e FIFA-s

Shtëpia më e madhe e futbollit, FIFA, ka publikuar  listën e renditjes së re të Kombëtarëve. Kosova e cila ka qenë më herët në vendin...

Guardiola i kërkon Man City që të ndërtojë formën fituese

Menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola vlerësoi angazhimin e skuadrës së tij pasi ata u rikthyen nga një fillim i lëkundur në sezonin e...

Dita e Cristiano Ronaldos

Sot është dita e Cristiano Ronaldos. Ylli portugez sot do ta bëjë rikthimin e tij në “Old Trafford” me Manchester Unitedin. “Djajtë e Kuq” përballen...

Vidhet një qen në Prizren

Dy persona nga Prizreni kanë raportuar në polici vjedhjen e qenit të tyre, raporton PrizrenPress Pas një punë hetimore policia ka arritur ta lokalizoi të...

Lionel Messi ‘nuk e kuptoi’ asnjëherë se përse ky lojtar nuk luante te Barcelona

Lionel Messi personalisht i tha mesfushorit të Barcelonës, Miralem Pjanic, se ai nuk e kuptonte pse Ronald Koeman nuk po e zgjidhte atë. Mesfushori u...

131 pacientë me koronavirus të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 131 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Prizren/ Një burrë ushtron vazhdimisht dhunë ndaj gruas

Një rast i dhunës në familje është iniciuar të shtunën në Prizren, raporton PrizrenPress Një grua ka raportuar në polici se është kanosur nga bashkëshorti...

23 të vdekur dhe 424 të infektuar me koronavirus në 24 orë

424 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në 24 orëshin e fundit, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë. Kjo shifër rezulton nga 8.270 testime të...

EMA: Varianti Mu është potencialisht shqetësues

Varianti Mu, i identifikuar për herë të parë në Kolumbi në janar, është potencialisht shqetësues, por ende nuk ka të dhëna që të sugjerojnë...

‘Prizreni 16’ me fitore ndaj Rahovecit në javën e parë

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Rahovecit me rezultat 106-96 (29:30, 31:31, 22:10, 24:25), në kuadër të javës së parë të Art Motion Superligës...

Arrestohet personi i kërkuar në Zhur të Prizrenit

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të kërkuar të premten në fshatin Zhur të Prizrenit, raporton PrizrenPress Ai është arrestuar në bazë të urdhëresës...

Dy persona në Prizren rrahin një tjetër

Dy persona në Prizren, të mërkurën rreth orës 16:10, kanë rrahur një tjetër pas një mosmarrëveshjeje të mëhershme, raporton PrizrenPress Siç bëhet e ditur nga...

Bashkohen për Prizrenin

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka marr mbështetje nga Lista Guxo, për zgjedhjet e tetorit. “Sot së bashku me deputetët...

Lajmet e Fundit