-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Izraeli rrëzon pesë raketa të Hamasit

izreli hamazIzraeli ka njoftuar se pesë raketa të gjuajtura nga Rripi i Gazës me cak Tel Avivin, janë rrëzuar nga sistemi i mbrojtjes raketore të Izraelit.

Fillimisht janë dëgjuar sirenat paralajmëruese në Tel Aviv dhe në të gjithë Izralin.

Krahu ushtarak i lëvizjes islamike palestineze, Hamas, ka thënë se i ka sulmuar tri qytete izraelite, përfshi edhe Jerusalemin me raketa.

Forcat ajrore të Izraelit kanë bombarduar 16 caqe të Hamasit në Rripin e Gazës gjatë natës, një fushatë e gjerë kjo për ta detyruar Hamasin që të ndalojë sulmet me raketa.

Së paku 23 palestinezë janë vrarë deri më tash.

Në një nga sulmet është goditur edhe shtëpia e komandantit të Hamasit, në qytetin jugor të Khan Junisit, duke vrarë gjashtë persona, përfshirë edhe vet komandantin.

Qeveria izraelite gjithashtu i ka dhënë lejën ushtrisë që të thërras në detyrë deri në 40 rezervistë.

Më Shumë

Rahoveci kompenson bujqit që pësuan nga vërshimet

Komuna e Rahovecit në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR) pritet t’i kompensojnë 243 bujq të cilët janë dëmtuar nga...

KGjK-ja dërgon në Kushtetuese Ligjin për Paga

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) në mbledhjen e 303-të të mbajtur të enjten, ka njoftuar se do t’i drejtohet Avokatit të Popullit për dërgimin...

Lajmet e Fundit