5.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Kampionati portugez: Dyshime për evazion fiskal

Drejtësia portugeze njoftoi të hënën e 22 nëntorit se kishte kryer dhjetëra kërkime.

Hetimi lidhet me dyshimet për evazion fiskal sa i takon transferimeve të lojtarëve dhe qarqet financiare që përfshijnë agjentët në këto transaksione.

Autoritetet kryen 33 kontrolle kryesisht në Lisbonë dhe Porto “duke mbuluar ambiente biznesi, përfshirë një kompani sportive dhe një institucion bankar, si dhe disa rezidenca”, tha prokuroria portugeze në një deklaratë.

Sondazhi fokusohet në transaksionet “me një dimension të fortë ndërkombëtar” të paktën që nga viti 2017 dhe që përfshijnë transaksione pagesash komisionesh prej më shumë se 20 milionë eurosh.

Sipas mediave lokale, praktika e supozuar e mashtrimit tatimor, shkeljes së besimit dhe pastrimit të parave ka të bëjë me FC Porto.

Drejtësia do të interesohej veçanërisht për transferimin e brazilianit Eder Militao te Real Madridi, në verën e vitit 2019, për një shumë prej 50 milionë eurosh. Presidenti aktual i “Dragonjve”, Jorge Nuno Pinto da Costa, dhe djali i tij, Alexandre Pinto da Costa, thuhet se janë bastisur. /Albanianpost.com

Më Shumë

Këshilla e Umberto Ecos mbi rëndësinë e leximit të librave

Leximi të zgjat jetën. Ky është mësimi më i madh që na ka lënë Umberto Eco në një rubrikë që nisi në faqen e...

Pas tankeve, Ukraina kërkon edhe aeroplanë luftarakë – kush do të mund t’ua jepte dhe kush u tha “jo”?

Pritet që ministri ukrainas i Mbrojtjes të takohet sot në Paris me presidentin francez Emmanuel Macron, në kohën kur po debatohet në mesin e...

Lajmet e Fundit