15.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Maj, 2024

Kerry: Aeroplani u rrëzua me raketë ruse

KerrySekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka thënë se separatistët në lindje të Ukrainës e kanë përdorur një raketë tokë-ajër nga Rusia për të rrëzuar aerplanin e Malaysia Airlines më 17 korrik.

“Është shumë e qartë që ky është një sistem që është transferuar nga Rusia në duart e separatistëve”, ka thënë Kerry gjatë një interviste dhënë CNN-së.

Ai ka shtuar se SHBA-të e dijnë në besim se qeveria ukrainase nuk e ka pasur një lansues të raketave BUK në afërsi të vendit ku është bërë sulmi.

Rrëzimi i aeroplanit më 17 korrik morri jetën e 298 pasagjerëve që ishin në bord.

Më Shumë

Moti sot i vranët, dhe me intervale me diell

Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin riga shiu, njofton...

Balje: Në zgjedhje shkohet vetëm kur dëshiron Kurt

Duda Balje, deputete nga komuniteti boshnjak në Kuvendit e Kosovës, duke folur rreth kërkesës së opozitës për zgjedhje të reja, tha se në zgjedhje...

Lajmet e Fundit