5.9 C
Prizren
E hënë, 23 Nëntor, 2020

Kompleksi i Xhamisë së vjetër në Laskovec merr statusin e monumentit në mbrojte shtetërore

Me propozim të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Xhamia e vjetër e fshatit Arbëri (Leskovec) i është shtuar regjistrit të monumenteve në mbrojte shtetërore.

Gjatë vitit 2019 në xhaminë e fshatit në Leskovec janë realizuar ndërhyrjet restauruese emergjente me karakter të shpëtimit, financuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Ndërsa punimet janë realizuar dhe monitoruar nga Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren.

 

Fshati Arbëri ish (Leskovec) shtrihet në shpatijet veriore të malit Cvilen, 3-4 km në jug të Prizrenit. Ndër gjurmët e këtij lokaliteti janë edhe varrezat e fshatit, në formë të zgjatur, me gur të mëdhenj dha pa simbole. Përveç varrezave të vjetra të këtij fshati, gjendet Xhamia e vjetër, e cila është ndërtuar në një terren të pjerrtë, me pozitë dominuese ndaj terrenit. Krahas xhamisë në parcelë gjenden edhe rrënojat e ndërtesës që shërbente si medrese.

Duke u bazuar në tipologjinë, teknikën dhe materialet e ndërtimit supozohet se xhamia është ndërtuar gjatë pjesës së parë të shek. XX nga banorët e fshatit të cilët kanë përdorur materialin vendor, duke e adaptuar ndërtimin sipas konfiguracionit të terrenit, derisa si tipologji janë frymëzuar nga xhamitë lokale të lagjeve të Prizrenit. Në anën lindore të xhamisë janë ruajtur gjurmët e një ndërtese që ka shërbyer si medrese dhe si objekt banimi për hoxhën e fshatit.

Xhamia ka planimetri drejtkëndore, përbëhet prej pjesës së hajatit, sallës së lutjeve dhe minares. Salla e lutjeve ka pjesën e mahvillit (galerisë) e cila është punuar nga konstruksioni i drurit, ku dallohen shtyllat e punuara nga druri, me kapitel të punuar me drugdhendje me formë të valëzuar, dhe parmaku i galerisë i punuar gjithashtu nga druri i gdhendur. Mihrabi ka bazë gjysëm rrethore, është gdhendur në thellësi të murit nga gurët, dhe në pjesën e sipërme përfundon me maje të thepisur. Minberi është dëmtuar dhe tani kanë mbetur vetëm gjurmët në mur. Në tavan gjithashtu është punuar një rozetë tetëkëndore e punuar me drugdhendje, të dekoruar me motive gjeometrike.

Është ndërtuar me materiale dhe teknikë tradicionale të ndërtimit, ku dallohen muret e punuar me gurë me formë të parregullt, të shtanguar me hatulla horizontale nga druri. Minarja ka planimetri shumë këndore, dhe është ndërtuar prej konstruksionit të drurit, që si tipologji paraqet raritet për trevat tona. Kulmi është katër ujor i ndërtuar prej konstruksioni të drurit dhe është mbuluar me llamarinë të zinkuar. Dyshemeja e xhamisë nuk është ruajtur derisa tavani është ndërtuar prej dërrasave.

Gjatë kohës xhamia ka pasur disa renovime sikurse renovimi i kulmit dhe rindërtimi i hajatit. Pjesa verilindore e hajatit pjesërisht është rindërtuar me blloqe të çimentos dhe janë ndërtuar shkallët prej betoni për pjesën e mahvillit (galerisë) ku ndodhej edhe dhoma e imamit.

 

Gjatë kohës pjesa e hajatit të xhamisë ka shërbyer si mësonjëtore derisa gjatë viteve 1970 është ndërtuar shkolla e mirëfilltë në anën veri-perëndimore. Gjatë viteve 1990 me ndërtimin e xhamisë së re në fshat, hajati i xhamisë së vjetër është shfrytëzuar si hapësirë banimi për Imamin, përderisa salla e lutjeve është shfrytëzuar si depo e shkollës fillore të ndërtuar në vitet 1960’ pranë xhamisë së vjetër.

Xhamia e vjetër e fshatit Arbëri (Leskovec) ka vlera të rëndësishme historike – paraqet një shembull të xhamive të ndërtuar me minare nga druri, që ndërlidhet edhe me vlerën e raritetit, pasi që paraqet njërin prej shembujve shumë të paktë të ruajtur në Kosovë. Gjithashtu, kjo xhami një kohë ka shërbyer edhe si shkollë dhe ka qenë burimi i edukimit të gjeneratave të reja.

 

- Advertisement -

Më Shumë

Ky është këmbësori që u godit për vdekje me veturë në Lanovicë të Prizrenit(Foto)

Një person ka ndërruar jetë sot pasi është goditur nga një veturë në rrugën Arbanë – Landovicë në Prizren. Këtë e bëri të ditur sot...

Joe Biden feston sot ditëlindjen, më i moshuari President i SHBA’së

Presidenti i zgjedhur Joe Biden mbush 78 vjeç të premten. Pikërisht pas dy muajsh, ai do të marrë frenat e një kombi të përçarë...

Shoqata “Jetimat e Ballkanit” tani me seli qendrore në Gjinoc të Suharekës

Kreu i shoqatës bëmirëse “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati ka njoftuar se nga sot, shoqata që ai udhëheq do të ketë selinë qendrore në...

Alarmante: 53 raste me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 677 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 19.024 raste, kurse...

Prizren: Vdesin dy persona nga COVID-19

Brenda 24 orëve janë raportuar 16 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 2 raste (78, 76 vjeç),...

Shpërthen Messi: Jam lodhur duke u fajësuar për problemet e të gjithëve

Lionel Messi ka reaguar ashpër ndaj komenteve të bëra nga Eric Olhats, ish-menaxheri i Antoine Griezmann, se gjoja argjentinasi është fajtor për dështimin e...

Nervozohet me deputetët Duda Balje: A e dini çfarë mesazhi të keq keni çu dje?

Deputetja Duda Balje ka reaguar ashpër pas debatit të djeshëm në Kuvendin e Kosovës dhe deklaratën e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj për të pagjeturit. Në takimin...

Prizren, fillon impelementimi i projektit “Vendosja e sinjalizimit horizontal dhe vertikal”

Në kuadër të projekti, i cili synon përmirësimin e infrastrukturës rrugore dhe ngritjen e sigurisë në trafik, janë duke u ndërruar dhe plotësuar të...

Haaland fiton çmimin ‘Golden Boy’ 2020

Sulmuesi i Borussia Dortmund dhe i Kombëtares së Norvegjisë, Erling Haaland, ka fituar çmimin ‘Golden Boy’, si lojtari më i ri premtues në botë. Ky...

Messi largohet nga Barcelona në fund të sezonit? Ja çfarë thotë Guardiola

Trajner i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka folur rreth të ardhmes së yllit të Barcelonës, Lionel Messit, transmeton Insporti. Tekniku katalunas i cili ditën e...

Guardiola e vazhdon kontratën me Cityn

Pep Guardiola ka firmosur kontratë të re dyvjeçare me Manchester Cityn. Ai do të mbetet te City deri në verën e vitit 2023, njofton...

Prizren, arrestohet 30 vjeçarja – tentoi të vidhte me armën lodër

Policia e Kosovës ka arrestuar një femër në Prizren, pasi që e njëjta ka tentuar të vjedh me armë londër në një barnatore. Zëdhënësi i...

Hasi cak i hajnave, vjedhin stoli ari edhe në fshatin Lukinjë

Hasi është bërë cak i hajnave. Pas vjedhjes në fshatin Romajë, ata kanë vjedhur edhe në fshatin Lukinjë. “Ankuesi ka raportuar se persona të panjohur me...

Prizren, 22 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 721 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 20.493 raste, kurse...

Prizren: Goditi me veturë këmbësorin dhe iku nga vendi i ngjarjes, Gjykata i cakton një muaj paraburgim

Gjykata Themelore në Prizren ka njoftuar se ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji kundër të pandehurit V.B, i cili e kishte goditur...

Totaj i PDK’së: Do të ishte mirë që Haradinaj të na e kthente borxhin nëse nxjerrim kandidat për president

Nënkryetari i PDK’së, Shaqir Totaj, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se do të ishte mirë që AAK’ja e Haradianjt do...

Lajmet e Fundit

Prizreni në një rikthim të vlerave kulturore me manifestimin “Shpata e Fjalës”

Nue Oroshi Prizreni qyteti i cili historikisht ka një traditë të gjatë të vlerave kulturore në shumë lëmi të jetës kulturore si në art,poezi,prozë dhe...

Posta me shërbim të ri të “Dërgesave Online”

Posta e Kosovës sot ka nënshkruar një kontratë për një shërbim të ri me konsumatorët, “Dërgesa Online”, duke iu përshtatur nevojave të tregut, zhvillimit...

Totaj i PDK-së viziton Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren

Kryetari i KBI-Prizren, Mr. Besim ef. Berisha, së bashku me kryeimamin Dr. Orhan ef. Bislimaj dhe sekretarin Dr. Faruk ef. Ukallo, e pritën në...

Iu dha lamtumira e fundit kolosit të muzikës së mirëfilltë shqipe, Ismet Peja

Ismet Peja nëpërmjet këngëve të tij që shprehin gëzim, dashuri e dhimbje, ka treguar se kush është populli shqiptar. Kështu u tha në ceremoninë lamtumirës,...

Për 10 ditë, mbi 2 mijë gjoba u shqiptuan në Gjakovë, Rahovec e Malishevë

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Gjakovë, Rahovec dhe Malishevë që nga 13 nëntori, ka shqiptuar 2 mijë e 45 dënime mandatorë, si...