27.8 C
Prizren
E hënë, 13 Shtator, 2021

Kosnett qëndroi sot në Krushë të Madhe, e prekin rrëfimet e banorëve

Në Krushë të Madhe sot ka qëndruar ambasadori amerikan, Philip Kossnet i shoqëruar edhe nga bashkëshortja, Allison.

Vizita aty ndodhi pas ftesës që tash e një kohë ia bënë banorët e fshatit, për t’i treguar historinë tragjike që përjetuan gjatë luftës së fundit.

E për këtë në hyrje të kompleksit ishin vendosur fotografitë e 64 personave që ende konsiderohen të zhdukur, historinë e të cilëve amerikanit ia tregoi kryetari i fshatit, Selami Hoti, njofton Klan Kosova.

Më pas u bënë homazhe tek pllaka përkujtimore me emrat edhe të 241 personave të vrarë gjatë luftës.

Këtu Kossnet pa u dhënë shumë shpresa, pranoi se qeveria amerikane do të vazhdojë të angazhohet në zgjidhjen e çështjes së personave të pagjetur.

Më Shumë

Komuna e Malishevës ka përkrahur edhe 110 lehona me nga 100 euro

Në kuadër të zbatimit të vendimit për përkrahjen e nënave që lindin fëmijë, Komuna e Malishevës në katërmujorin e dytë të këtij viti ka...

24 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 24 viktima si pasojë e COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe...

Biden shpërdoron marrëveshjen historike të Trump për negociatat Kosovë-Serbi

Richard Grenell Një vit më parë, më 4 shtator, bota festoi nënshkrimin e Marrëveshjes së Normalizimit Ekonomik Kosovë-Serbi në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë....

Aksident në Prizren, lëndohet shoferi i veturës

Një aksident trafiku raportohet të ketë ndodhur dje në Prizren, raporton PrizrenPress Sipas policisë, në rrugën "Wiliam Woker" dy vetura me targa vendore me drejtues...

Reali arrin marrëveshje verbale me Haalandin

Real Madridi thuhet se ka arritur marrëveshje verbale për të nënshkruar me sulmuesin e Borussia Dortmundit, Erling Haaland. Norvegjezi është në ‘radarin’ e top klubeve...

Masat e reja kufizuese/ Pritje dhe ankesa nga qytetarët në kufirin Kosovë – Shqipëri

Vendosja e masave të reja kufizuese për kalimin e kufirit mes Shqipërisë dhe Kosovës ka sjellë radhë të gjata në doganë. Udhëtarët që hyjnë në...

Guardiola i kërkon Man City që të ndërtojë formën fituese

Menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola vlerësoi angazhimin e skuadrës së tij pasi ata u rikthyen nga një fillim i lëkundur në sezonin e...

Dëgjohen dy dëshmitarë në rastin ndaj ish-rektorit të Universitetit Publik të Prizrenit Ramë Vataj

Në gjykimin, e ish-rektorit Ramë Vataj, i cili në Gjykatën Themelore të Prizrenit po gjykohet për veprën penale “Cenimi i të drejtave të punësimit...

Pritje entuziaste për Totajn

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, është takuar sot me anëtarët e nëndegëve të subjektit të tij politik në Përdrini. Ai, në...

Trafikuan një të mitur në Prizren, arrestohen dy persona

Dy persona janë arrestuar në Prizren, pasi që trafikuan një femër të mitur, raporton PrizrenPress Policia ka njoftuar se viktima është strehuar në vend të...

Me drita si të policisë dhe të armatosur: Si ra pre e grabitjes në Shqipëri një 21 vjeçar nga Prizreni

Zbardhen të tjera detaje nga grabitja e një makine mbrëmjen e së dielës në aksin rrugor Lezhë-Milot. Thuhet se gjashtë persona të armatosur me kallashnikov...

Vaksinimi bëhet i detyrueshëm për punëtorët e shtetit dhe disa sektorë privatë në SHBA

Presidenti amerikan, Joe Biden vendosi të enjten rregulla të reja të rrepta të vaksinës për punonjësit federalë, punëdhënësit e mëdhenj dhe stafin e kujdesit...

Vjehrri dhe nusja humbin jetën nga COVID-19 në Malishevë

Në mesin e personave që humbën jetën si pasojë e infektimit me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit janë edhe dy anëtar të familjes...

“Altera” në Prizren, shtëpia e librit të shqiptarëve

Një librari e re mbase në çdo rast do të përbënte lajm në një kohë kur ato janë ende të rralla në qytetet tona,...

Koronavirusi i merr jetën fizioterapistit të Kombëtares

Mëngjesin e sotëm, ka ardhur një lajm i hidhur për sportin e në veçanti për futbollin shqiptar. Koronavirusi ka fituar betejën me fizioterapistin e Kombëtares...

151 pacientë me Covid-19 të shtrirë në spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se sot në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 1...

Lajmet e Fundit