18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Krasniqi pro qeverisë teknike

Jakupkrasniqi10-6Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, ka hedhur idenë e krijimit të një qeverie teknike në Kosovë, pasi që ekzekutivi aktual po përballet me mungesën e numrave të nevojshëm në legjislativ.

“Në këtë fazë të zhvillimeve politike në Kosovë, zgjidhja më e mirë do të ishte krijimi i një qeverie teknike”, pohon Krasniqi, gjatë një interviste për “Zërin”, duke shtuar se nëse Qeveria nuk i ka numrat, duhet gjetur ndonjë mënyrë për ta bërë shumicën në Kuvend.

Duke folur për mundësinë e miratimit të buxhetit të vitit 2014 në Kuvend, i pari i këtij institucioni është shprehur se buxheti duhet të miratohet, por jo, siç ka thënë ai, ashtu siç ka ardhur nga qeveria. Krasniqi megjithatë nuk ka treguar nëse do ta votojë buxhetin e vitit të ardhshëm, duke u arsyetuar se votën do ta japë konform interesit të vendit.

Kryeparlamentari gjatë kësaj interviste i ka quajtur shpifje të orkestruara përfoljet që u bënë ditë më parë në media se të burgosurave në fshatin Likoc të Drenicës u ka prerë flokët dhe me të njëjtat gërshërë i ka prerë edhe buzën.

Ai po ashtu ka theksuar se Kuvendi në seancë plenare do të duhej të merrte vendimin adekuat për deputetët që bëjnë mashtrime me shpenzimet e udhëtimit.

Akuzat, shpifje e orkestruar

Zëri: Z. Krasniqi, gjatë deklaratës së tij lidhur me dëshmitarët, gazetari i RTK-së, Milaim Zeka, pas bastisjes së kryer nga EULEX-i në studiot e tij, ka zbuluar disa prej bisedave që i ka pasur me dëshmitarët e mbrojtur, duke potencuar dhe rastin e një dëshmitari, që rrëfen se kur i kanë dërguar në fshatin Likoc në Drenicë se “ish-zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi, iu ka prerë flokët dhe me të njëjtat gërshërë i ka prerë edhe buzën”. Cili është komenti juaj?

Krasniqi: Vetëm po të ishte e vërtetë, por edhe sikur të ngjasonte më të vërtetën (sa i përket anës sime), ajo që tha gazetari, e që pastaj në një formë më të butë u përsërit nga avokati mediatik dhe e përçuan bianko shumica e mediave (edhe pse dispononin me aktakuzën, e cila thoshte tjetër gjë), do të ishte e tmerrshme, do të ishte skandali i shekullit. Në cilëndo formë, po të implikohesha në veprime të tilla të dhunshme mbi njerëzit (femra apo meshkuj), të pambrojtur, nuk do ta quaja veten njeri. Për këtë çështje tani për tani po e lë me këtë përgjigje, në ndërkohë do ta them qëndrimin tim zyrtar për këtë çështje me anë të një deklarate për publikun.

Më Shumë

Fisichella: Schumacher është Maradona i F1

Ish-piloti i F1, Giancarlo Fisichella ka folur për Michael Schumacher, duke bërë një krahasim me një tjetër të madh dhe kampion, por të futbollit,...

Urimi i Selmanajt për festën e Fitër Bajramit

Kryetari i LDK-së në Prizren, Driton Selmanaj ka vizituar Bashkësin Islame. Ai ka uruar të gjithë besimtarët Islam për festën Fitër Bajramit. "Dashuria për atdheun dhe...

Lajmet e Fundit