18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Hapen vendvotimet

zgjedhjet5Të gjitha vendvotimet në pjesën veriore të Mitrovicës janë hapur me kohë dhe materiali ka arritur pa ndonjë incident, edhe pse nën masa të rrepta të sigurisë.
Rivotimi në pjesën veriore të Mitrovicës, gjegjësisht, në tri vendvotime, dhe atë në shkollën e mjekësisë, shkollën teknike dhe shkollën Shën Sava, vjen si rezultat i sulmeve të këtyre qendrave të votimit nga ana e huliganëve serb, dhe shkatërrimit të pjesshëm të materialit zgjedhor, gjatë 3 nëntorit,transmeton Indeksonline.

Institucionet e Kosovës dhe bashkësia ndërkombëtare, ka kërkuar nga banorët serb të Mitrovicës, të tregojnë maturi dhe të dalin të ushtrojnë të drejtën e tyre demokratike.
Beogradi zyrtar ka përsëritur të shtunën thirrjet për pjesëmarrëje në zgjedhje, duke thënë se ato janë opsioni i vetëm për serbët e veriut të Kosovës.
Njëzetetremijë qytetarë të kësaj pjese kanë të drejtë të hedhin votën për të zgjedhur udhëheqësit komunalë.

Më Shumë

Vetëvendosje me aktivitete për nder shënimit të 81-vjetorit të lindjes së Ukshin Hotit

Lëvizja Vetëvendosje ka organizuar disa aktivitete për nder të ditëlindjes së intelektualit, Ukshin Hoti. Në ora 10:00 do të organizohet vizitë te shtëpia muze e...

Premtimet boshe të kryeministrit Kurti

Shkruan: Fahri Musliu Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, para plot tre vitesh, më 1 qershor 2021, në ditëlindjen e 85-të, mbajti një fjalim shumë frymëzues...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit