18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Pse s’qëndrove dhe pak me ne?!

AdnanAbrashi

(Me rastin e ndarjes nga jeta të njeriut të madh me plot virtyte njerëzore, Adnan Abrashit)

Pse ike sonte pa paralajmërim?

Pse nuk prite ndryshimin që e deshe aq shumë?

Pse miku im na solle kaq trishtim?

Pse lejove që vdekja të të mund?

Ende s’po besoj që ti më s’frymon,

Se ja dhe lamtumirën kësaj bote plot halle!

Ky mendim shpirtin po ma trishton,

Se ti më s’je të luftosh për SHQIPËRINË e madhe!

Djemtë e ri mbetën pa plakun,

Që ju dhe frymëzim e këshilla pa kursim.

Shtëpia s’funksionon po s’e ka oxhakun,

Duket e braktisur po që s’duket tym.

Një jetë të tërë jetove i persekutuar…

Njëherë nga armiqtë tanë që na thithën gjakun,

Më pas nga njerëzit tanë matrapazë të dëshmuar

Që s’ta ditën vlerën dhe ta hëngrën hakun.

Pushoftë në paqe shpirti yt i ndritur,

Ashtu siç i dhe dritë jetës kudo!

Madhështia jotë nga qielli kish zbritur

Dhe atje vendin e ke pa dro.

/ALMA S.ZYBERI/

Më Shumë

Hapet në Prizren edicioni parë i Shkollës për Diplomaci të Diasporës

Në Prizren u hap edicioni i parë i Shkollës për Diplomaci të Diasporës, organizuar nga Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe...

Parashikohet rënie e temperaturave në javën e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se për javën e ardhshme parashihen ulje e temperaturave të vlerave ekstreme dhe reshje të shiut. E hëna...

Lajmet e Fundit