23.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Prill, 2024

Kroi i Gorozhupit

Safet Krivaça

Kroi i Gorozhupit si lot i dy syve
Rrethuar në kazerma nën dy ushtri,
Motra e vëllezër mbushin ujë mali
Siç i ndau fati Kosovë e Shqipëri

Kroi i Gorozhupit në rrënjë të një lisi
Me dy degë krenare mbi dy sy dinake
Gozhduar në gjemba mallkuar ndër vite
Të lindur të ndarë dy vëllezër binjakë

Një motër andej, një motër këndej
Gjashtëdhjetë vjet s’u panë por s’u harruan
Sic u ndanë dikur nën lot mizorie
Nën lot krenarie një ditë u bashkuan.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Më Shumë

Ballkani nikoqir i Lirisë

Një ndeshje tejet interesante do të zhvillohet sot në kuadër të javës së 28-të të Superligës së Kosovës në futboll. Kampioni në fuqi, Ballkani do...

Sot, mot me diell dhe me vranësira

Sot mbi vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira. Sipas Meteo Kosova, gjatë pasditës mund të ketë reshje të izoluara shiu në...

Lajmet e Fundit