11.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

Kroi i Gorozhupit

Safet Krivaça

Kroi i Gorozhupit si lot i dy syve
Rrethuar në kazerma nën dy ushtri,
Motra e vëllezër mbushin ujë mali
Siç i ndau fati Kosovë e Shqipëri

Kroi i Gorozhupit në rrënjë të një lisi
Me dy degë krenare mbi dy sy dinake
Gozhduar në gjemba mallkuar ndër vite
Të lindur të ndarë dy vëllezër binjakë

Një motër andej, një motër këndej
Gjashtëdhjetë vjet s’u panë por s’u harruan
Sic u ndanë dikur nën lot mizorie
Nën lot krenarie një ditë u bashkuan.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Më Shumë

Policia në kërkim të një të dyshuari për “ngacmim” në Prizren

Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim”, i cili ka ndodhur më datë  28/02/2023, ora...

Rama e quan marrëveshjen “shpallje pranvere” në marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe serbëve

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka përshëndetur pajtueshmërinë për marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë.   “Të shpresojmë që djalli të mos fshihet në...

Lajmet e Fundit