5.8 C
Prizren
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Kultura shqiptare në një ekspozitë në Mbretërinë e Bashkuar

20140620094301556646Një ekspozitë e veçante është hapur në Kelvingrove Art Gallery and Museum në Glasgow e cila është titulluar “1+1:Jete dhe Dashuri”, ekspozitë e organizuar nga AlbScott Asociacioni shqiptaro /scocez në bashkëpunim me organizatën për integrim MIN dhe Open Museums Gllasgow, ka bërë të ditur për KultPlus, Remzije Zeka Sherifi, njëra nga organizatoret e kësaj ekspozite e cila ka vënë në pah vlerat kombëtare shqiptare.

“Ideja për këtë ekspozitë me një tematikë të përbashkët ka lindur tre vjet më parë, kur punonjësit e 11 muzeve : Muzeu i Prishtinës, Novi Sadit, Sarajevës, Zenicës, Banja Llukës, Maqedonisë, Beogradit, Gjakovës, Cetinjës, Muzeut Historik Kombëtar të Tiranës dhe Muzeu Historik i Shkodrës duke u mbështetur në frymën e bashkëpunimit dhe pajtimit, vendosëm të punojmë me një tematikë të përbashkët. Ekspozita në Glasgow është unike, përmban fotografitë e seleksionuara nga ekspozitat origjinale si dhe koleksionin e veshjeve kombëtare të punuara enkas për këtë ekspozitë nga duart e arta të anëtarëve të grupit internacional të grave “Nënë Tereza” në Glasgow”, ka thënë Zeka Sherifi.

Më Shumë

24 vjet nga masakra në Rogovë të Hasit, aty ku u vranë 21 ushtarë të UÇK-së

Sot bëhen 24 vjet nga masakra në fshatin Rogovë të Hasit, aty ku ranë në pritë luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por nuk...

Vlera e koeficientit 105 euro, mësuesi i merr 588 euro pagë bruto

Sot kryeministrit Albin Kurti, në një mbledhje të Qeverisë së Kosovës, ka treguar se vlera e koeficientit është 105 euro. Në bazë të kësaj page,...

Lajmet e Fundit